Љубовните писна од авторот на Џејмс Бонд на аукција во Лондон

Љубовните писма кои Иан Флеминг, авторот на Џејмс Бонд и ги пишувал на својата партнерка Ен, ќе видат на аукција во Лондон во декември, соопшти куќата „Сотби“.

Вкупно 160 писма пратени во период од 20 години, ја опишуваат тајната идила која писателот ја имал со Ен Картерис, која тогаш била омажена за друг човек, се до нивната венчавка.

Иан и Ен се сретнале во 1934 година додека таа била во брак со еден барон. Набрзо станале љубовници но паралелно имале и други врски. Ен во 1948 година родила ќерка од врската со Иан, но бебето починало што додатно ги зближило љубовниците.

Парот конечно се венчал во 1952 година кога е роден нивниот син Каспар иобјавен последниот дел од сагата за чуениот агент 007.

Љубовните псма ќе бидат на аукција од 3 до 10 декември. Се проценува дека ќе бидат продадени за вредност од 33.000 до 349.000 евра.

Фото: Адријана Лима позира гола под месечевата светлина

Бразилската манекенка Адријана Лима објави нова фотографија на Инстаграм на која позира целосно гола.

Славната манекенка го покажа своето совршено тело позирајќи гола на месечевата светлина.

-Кога ќе се сретнат двете Месечини, напиша Адријана во описот на објавата.

Иако манекенката минатиот месец наполни 40 години, се уште изгледа феноменално и не покажува знаци на стареење.

Фото: Ѓоковиќ со белгиските гимнастичарки стана хит на интернет

Новак Ѓоковиќ повторно воодушеви бројни фанови на спортот ширум светот, неговиот ведар дух и дружељубивост секогаш се препознаваат.

Овој пат тој влегол на тренинг од олимписки гимнастичарки и им се придружил.

На интернет стана хит фотографијата која на својот Инстаграм профил ја објави белгиската олимписка гимнастичарка Нина Дерваел.

На фотографијата Нина вежба пред натпреварот а во изведувањето на шпага и се придружил и Новак Ѓокович и уште некои белгиски натпреварувачки.

„Кога Новак Ѓоковиќ ќе те замоли за фотографија, едноставно не можеш да одбиеш“, напиша Нина во описот на фотографијата.

Насмевнатиот Ѓоковиќ со шпагата ги освои срцата на фановите на белгиската натпреварувачка, а објавата е преполна со позитивни реакции.

Видео: Американски пожарникари возат низ голем пожар

Шумските пожари и понатаму беснеат на западот од САД.

Се бележат рекордни теператури, многу граѓани морале да ги напуштат своите домови, а пожарникарите се борат против пожарите во екстремни услови.

Двајца пожарникари загинале во пад на авион. На северот од Невада, недалеку од границата со Калифорнија, дошло до масовна евакуација поради избивање на пожар предизвикан од гром. Еден пожар создал голем облак од чад и пепел кој во комбинација со временските услови создал сопствени молњи.

Во Орегон пожарот зафаќа површина од 311 километри квадратни.

Пожарникарите објавија снимка од возење во сред пожар. Погледнете ја:

притисни ентер