Леталото на НАСА помина покрај тајната месечина „Европа“

НАСА ја објави првата фотографија од Јупитеровата месечина Европа направена од вселенското летало Џуно за време на вчерашното прелетување покрај овој леден и мистериозен дел од вселената.

Сликата направена во 11:36 часот, кога Џуно бил најблиску до Месечината, на растојание од 352 километри, покажува испресечена површина во близина на екваторот Annwn Regio. Тоа е всушност многу важна мисија - само трето вакво блиско поминување во историјата на ова ледено вселенско тело кое крие океан и веројатно вонземска форма на живот под својата површина.

Европа е шестата по големина месечина во Сончевиот систем, малку помала од Земјата. Под неговата ледена кора, дебела помеѓу 15 и 25 километри, се крие океан на длабочина од 60 до 150 километри.

Иако Европа е помала од Земјата, нејзиниот океан веројатно содржи двојно повеќе вода од сите океани на нашата планета. Оваа месечина е особено интересна затоа што на нејзината површина има пукнатини кои би можеле да овозможат полесен пристап до океанот ако слета вселенско летало на неа.

Фотографијата покажува зумиран дел од површината северно од екваторот, каде јасно се гледа нерамниот терен и светлите и темните гребени и вдлабнатини. Во близина на областа што ги дели осветлените и неосветлените страни на Европа, може да се забележи јама која би можела да претставува деградиран ударен кратер, пишува НАСА.

За време на прелетувањето, Juno активира низа инструменти и сензори за собирање податоци за јоносферата и магнетосферата на Европа. За време на прелетувањето, микробрановиот радиометар (MWR) ќе погледне во водено-ледената кора на Европа и ќе се обиде да собере податоци за нејзиниот состав и температура. Инструментите MAG и Waves ќе бараат водени облаци над површината на Европа.

„Ја имаме сета опрема што ни е потребна, но ако сакаме да ги фатиме облаците, ќе ни треба малку среќа. Мора да бидете на вистинското место во вистинско време“, рече водачот на мисијата и физичар Скот Болтон.

Податоците собрани од Juno ќе бидат од корист за идните мисии како што е Европа Клипер, која треба да биде лансирана во октомври 2024 година. Европа Клипер ќе ја проучува атмосферата, површината и внатрешноста на Месечината и ќе се обиде да утврди дали е погодна за развој на живот.

Планот е вселенското летало да направи десетици блиски прелетувања и да собира информации дали има области под површината на Европа каде би можеле да постојат услови за живот.

Катарина Живковиќ во најминијатурно мини што некогаш сте го виделе (фото)

Младата поп уметница ги воодушеви своите фанови со најновиот имиџ, но имаше и такви кои се запрашаа што носи и како функционира во таква комбинација.

Пејачката Катарина Живковиќ редовно настапува во регионот. Нејзината најнова објава на Инстаграм за која доби низа пофалби пред сè за физичкиот изглед, ги збуни нејзините придружници, имено, не им беше најјасно дали во долниот дел носи појас или здолниште.

Сепак, тие го оценија нејзиниот изглед како успешен и се согласија дека пејачката никогаш не изгледала поатрактивно. Во горниот дел Каќа се одлучила за маичка од тул со долги ракави, па привидно изгледа како нејзиното тело да го покрила со тетоважи. Оваа комбинација ја дополнила со долги црвени чизми до над колена.

Поединци на шега прашуваа дали Каќа „го заборавила здолништето некаде по пат“, како и тоа дали може да седи со тоа мало парче облека.

Сепак обожавателите на Инстаграм, каде пејачката ја следат околу 300.000 лица, нејзиниот изглед го оценија како впечатлив.

Овде живеел Саша Поповиќ пред да се збогати, нема да верувате кој му бил дедо (Фото)

Хармоникашот и човекот одговорен за кариерите на бројни млади пејачи, Саша Поповиќ, може да се пофали со многу интересна животна приказна.

Еден од најмоќните и секако најбогатите луѓе на регионалната музичка сцена е роден во 1954 година во Нови Сад, каде живеел до 1996 година кога се преселил во Белград. Со своите баба и дедо, родителите и пет години постарата сестра живеел во парохискиот дом покрај Николаевска црква каде што служел неговиот дедо. Стеван Поповиќ бил свештеник три децении.

Едно време се шпекулираше дека токму дедото на Поповиќ ги венчал Алберт и Милева Ајнштајн во Николаевската црква.

- Не знам дали дедо ми ги крстил децата на Милена и Алберт Ајнштајн. Она што е сигурно е фактот дека тој беше првосвештеник 30 години, во периодот 1933-1963 година – изјави еднаш Поповиќ за локалните медиуми.

Како дете сакал да игра фудбал, па татко му го одвел на првиот натпревар на фудбалскиот клуб „Војводина“ кога имал осум години. Оттогаш фудбалот му станал главна преокупација. Неколку години тренирал во Војводина и сонувал професионално да се занимава со тоа. Сепак, животот го одвел во сосема друга насока.

Неговиот татко му купил хармоника, а подоцна Поповиќ се запишал во средно музичко училиште и ја продолжил музичката кариера. Веќе на 17 години имал свој оркестар со кој настапувал на разни веселби. Со емотивна и финансиска помош на родителите го основал оркестарот „Лира шоу“ со кој доживеал голема популарност. Пресвртот се случил кога Милован Илиќ Минимакс во неговата емисија „Претежно ведро“ на гостите им пуштил снимка од настапот на оркестарот на Поповиќ. Тогаш Брена го добила прекарот „Лепа“, а оркестарот „Лира шоу“ официјално станал „Сладки грех“.

Инаку, Саша Поповиќ е во среќен брак со Сузана Јовановиќ со кого ја имаат ќерката Александра. Сузана од првиот брак го има и синот Даниел.

Фото: Манекенка во бикини на плажа во Мајами

Светски познатата манекенка, модел и ди џејка Шантел Џефрис е фотографирана на плажа во Мајами.

30-годишна убавица уживала во својот слободен ден, а фоторепортерите знаеле каде ќе направат вистински нејзини жешки фотографии.

Атрактивната Шантел уште еднаш покажа дека е модел со природни облини - без силикон и филер.

Шантел сака сонце и плажа и ја користи секоја можност да ужива во животот.

притисни ентер