Легализација на употреба на марихуаната во кафулињата – аргументи „за“ и „против“

Најавата на премиерот Заев дека се размислува за легализирање на марихуаната и нејзино законско конзумирање во угостителски објекти повторно ја отвори темата колку ваквиот потеег ќе биде корисно за општеството.

Легализацијата и декриминализацијата на марихуаната деновиве сериозно ја разбранува јавноста. Премиерот Зев во интервју за Дојче Веле најави дека идејата преку контролирани услови да се дозволи употребата на марихуаната во угостителските објекти може многу да помогне за сериозен развој на туризмот и угостителството но под услов да се почитуваат стандарди за вентилација и да има доказ за потекло на марихуаната.

Од здружението за канабиси зелени политики засега се претпазливи по најавите за легализација на марихуаната за рекреативно туристички цел бидејќи стравуваат да не се случи истото сценарио како со легализацијата за производство на медицински канабис.

Од здружението билка сметаат дека нема да се реши проблемот ако се остварат најавите дека во законското решение ќе има ДДв од 50 до 70% бидејќи на тој начин ќе се поттикне уште повеќе сивата економија. Клиничкиот токсиколог Чибишев кој повеќе од 20 години ја следи употребата на опојните дроги категорично е против идејата на владата бидејќи засега нема сериозна клиничка студија за тоа лековите својства на канабисот а има докази за штетноста особено кај помладата популација. Во Америка најголемиот број од тешките сообраќајни незгоди се случиле заради возење под дејство на марихуаната.

Дека идејата веќе е во напредна фаза се гледа и од ставот на министерот за правда Бојан Маричиќ, кој најави ќе се инсистира доследно и без исклучок да се спроведуваат на законите во оваа област за да неможе секој да ја толкува декриминализацијата на свој начин.

Заев : Денеска ја доставив мојата кандидатура за претседател на СДСМ

Денеска ја доставив мојата кандидатура за претседател на СДСМ - Социјалдемократски сојуз на Македонија, напиша на својот Фејсбук профил премиерот Зоран Заев.

Пред членовите на партијата излегувам сo Програма: Нова политика – СДСМ прв во промените!

Ја барам поддршка за нов мандат како претседател, на првите директни внатрепартиски избори што ќе се одржат на 21 март.

Доколку ја добијам довербата, со мојот нов мандат, најавувам досега најголема политичка акција за промена на начинот на функционирање и менталитетот на политичките партии во нашата земја, почнувајќи токму од СДСМ.

Нова политика – Пролетна офанзива за нов пресврт во политичкото делување на #СДСМ и Македонија.

Страшен пожар во Калифорнија, горат индустриски објекти и автобуси (ВИДЕО)

Утрово, индустриската област на калифорнискиот град Комптон бил зафатен од огромен пожар што зафати неколку згради и голем број автобуси.

Огнот прво ја зафатил депонијата за палети, а потоа се проширил на блиската автобуска станица. Уништени се неколку згради и автобуси. Чадот се гледал од неколку километри, пишува ABC7.

На терен има повеќе пожарникари кои се обидуваат да го спречат ширењето на пожарот.

Засега нема извештаи за повредени и не е познато што го предизвикало пожарот.

Средба Заев -Хрисохоидис: Поддршка за аспирациите кон ЕУ и развој на соработката

Претседателот на Владата, Зоран Заев, придружуван од министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски се сретна со Михалис Хрисохоидис, министер за заштита на граѓаните на Хеленската Република.

На состанокот е заеднички констатирано дека е отворено ново поглавје во билатералните односи помеѓу Македонија и Хеленската Република и дека во последниве две години соработка меѓу државите оди во нагорна линија.

Оценето е дека се чувствува напредок во нашата држава, при што е посочено на придонесот на премиерот Заев во посочените развојни процеси. Во таа насока, пренесена е пораката дека Хеленската Република продолжува да ги поддржува аспирациите на нашата држава кон Европската унија, во рамки на важечките договори и добрососедските односи и дека има определеност Хеленската Република да има водечка улога на патот на земјава кон ЕУ. За таа цел, соопштено е дека има политичка поддршка, но и заинтересираност за техничка поддршка на тимовите од Македонија коишто ќе работат на поглавјата во рамки на пристапниот процес кон ЕУ.

Премиерот Заев посочи на придобивките од развојот на добрососедските односи помеѓу двете држави, како што е зголемениот интерес на грчки инвеститори во нашата држава, посебно во областа на енергетиката, како што е интересот за ХЕЦ Чебрен, за ТЕЦ Неготино, или обратно, вклучувањето на нашата држава со 10-процентно учество во стратешкиот проект за природен гас Александрополис.

„Граѓаните и компаниите веќе ги чувствуваат бенефитите од зајакнатата соработка по Договорот од Преспа, а пред нас е голем потенцијал за натамошно унапредување на односите, како на политичко ниво, така и на цивилно ниво", рече премиерот Заев.

На состанокот беа посебно нагласени заложбите за интензивирање на соработката помеѓу МВР и Министерството за цивилна заштита на Хеленската Република, преку денешната размената на планови и идеи, со цел заедничко дејствување во борбата против криминалот и корупцијата, нелегалната миграција, безбедноста на граѓаните. Посочено беше и на посветеноста кон отворањето два гранични премина кај Преспа, Маркова Нога и Мајден. Како пример за меѓусебната доверба е истакната и соработката насочена кон заштитата на интегритетот на воздушниот простор на земјите членки на НАТО и склучениот технички аранжман помеѓу министерствата за одбрана на двете држави.

На средбата е разговарано и за меѓусебната помош и поддршка во справувањето со последиците од пандемијата.

притисни ентер