Куп на Македонија во карате, каратистите на Макпетрол најуспешни

Каратистите на Макпетрол се најуспешните натпреварувачи на Купот на Македонија во младинска конкуренција.

Купот на Македонија за кадети, јуниори и У-21 чии домаќин викеднов беше Охрид беше изборен натпревар за составување на репрезентацијата за настап на Светското првенство во Коња, Турција, од 26 до 30 октомври. Третопласираните каратисти на Купот на Македонија се изборија за учество на Балканското првенство во Црна Гора во истиот месец.

По бројот на медали Макпетрол е најуспешен со 7 медали од кои 6 златни и 1 срберен, следи Олимпик спорт 8 (5-1-2), Штип 8 (4-1-3) итн.

На Купот учествуваа 51 клуб со 210 каратисти, односно со 225 натпрвареварувачки позиции.

Резултати Куп на Македонија:

Јуниори

ката жени

1.Анастасија Минговска – Ускана

2.Андреа Алексова – Гладијатор

3.Елеонора Ковилоска – Бонсаи

3.Драгана Андриеска – Полог

Ката мажи

1.Марио Димчевски – Вардар

2.Андреј Пешков – Фунакоши Гичин

3.Марко Поптодоров – Гладијатор

3.Андреј Стојановски – Фунакоши Гичин

Борби жени

-48 кг

1.Сара Дука – Уранику

2.Тамара Стојановска – Чоле

3.Ана Иливеска – Ронин доџо

3.Наталија Карова – Кочани

-53 кг

1.Михаела Мишовска – Олимпик спорт

2.Гента Села – Уранику

3.Ива Пецевска – Олимпик спорт

-59 кг

1.Јована Мицовска – Макпетрол

2.Арта Буши – Кеикс

3.Марија Бунтевска – Олимпик спорт

3.Мелани Арсова – ЈКШ Центар Самурај

+59 кг

1.Мила Панчева – Штип

2.Ера Коџа – Уранику

3.Греса Мустафаи – Ерол 2007

3.Едрона Зибери – Фати

Мажи

-55 кг

1.Недим Шаќири – Ринија

2.Бесрат Мемети – Башкими 2002

3.Сеид Азизи – Форца

3.Марио Димчевски – Вардар

-61 кг

1.Матеј Белистојаноски – Олимпик спорт

2.Реџеп Рушити – Куштрими

3.Дрин Лимани – Шкендија

-68 кг

1.Љупче Михајлов – Штип

2.Или Билали – Башкими 2002

3.Вукашин Јовановиќ – Шампион

3.Блертон Сулејмани – Шкенндија

-76 кг

1.Андреј Ангеловски – Олимпик спорт

2.Димитар Лозановски – Макпетрол

3.Јован Арсов – Македонка

3.Виктор Спасов – Штип

+76 кг

1.Данило Божовиќ – Макпетрол

2.Хамза Зулали – Дрини

3.Дарим Демир – Вардар

3.Андреј Басаров – Штип

Кадети

Ката жени

1.Данка Стојкова – Сансаи метал Апостолов

2.Јелда Имери – Форца

3.Ева Мирчевска – Професионал

3.Дурата Мемети – Форца

Ката мажи

1.Нуредин Дервиши – Ускана

2.Амар Хаљими – Форца

3.Зоран Смилевски – Маквадо

3.Марко Димовски – Гладијатор

Борби

-47 кг

1.Катја Апостоловска – Тигар 2003

2.Ема Ристеска – Кизаме

3.Ана Љубевска – Маваши

3.Јона Костоска – Чоле

-54 кг

1.Драгана Ефтимовска – Штип

2.Дурата Мемети – Форца

3.Раимка Јускоска – Ерол 2007

3.Илијана Серафимова – Кизаме

+54 кг

1.Јанина Дардишта – Форца

2.Мируша Речи – Форца

3.Леона Ширкова – Ботони

3.Амина Абдураими -Асиарт

Мажи

-52 кг

1.Адријан Зекири – Маваши

2.Азис Рамадани – Уранику

3.Алдин Абази – Фати

3.Давид Почевски – Кеикс

-57 кг

1.Андреј Стојчевски – Кизаме

2.Хасан Чорески – Гладијатор

3.Арбин Бучи – Елди кан

3.Антнио Калимановски – Металург

-63 кг

1.Филип Стојанов – Партизан Кочани

2.Фесник Шаќири – Матејче

3.Адријан Симоновски – Шампион

3.Јани Постолов – Самурај

-70 кг

1.Марко Филиповски – Автокоманда

2.Сеид Ибраими – Куштрими

3.Давор Пановски – Гладијатор

3.Филип Наумовски – Металург

+70 кг

1.Лука Бацковиќ – Гладијатор

2.Незир Неизри – Башкими 2002

3.Лука Јакимовски – Самурај

3.Јон Дардишта

Кадети-јуниори ката екипно жени

1.Форца

2.Ѓорче Петров

3.Јошитака

3.Заншин до

Мажи

1.Фунакоши Гичин

2.Форца

У-21

Кати жени

1.Мартина Арсовска – Гладијатор

2.Каролина Јанчовска – Фунакоши Гичин

3.Теа Гашева – Гладијатор

3.Јована Манчевска – Фунакоши Гичин

Мажи

1.Кристијан Бајовски – Фунакоши Гичин

2.Марко Бунтески – Гладијатор

3.Стефан Стојановски – Гладијатор

3.Давид Спасовски – Фунакоши Гичин

Борби

-55 кг

1.Марија Петровска- Макпетрол

2.Марија Милевска – Олимпик спорт

3.Шкурта Елези – Шкупи

3.Рудина Алиу – Цветан Димов

-61 кг

1.Виктрорија Јовановска – Макпетрол

2.Лорјана Рамо – Дрини

3.Берна Беќири – Форца

3.Мартина Шахинова – Партизан-Кочани

-68 кг

1.Јусра Адеми – Кеикс

2.Симона Николовска – Ботони

+68 кг

1.Зана Џеладини – Дрини

2.Мелиха Омеровиќ – Вардар

Мажи

-60 кг

1.Бојан Костов – Олмпик спорт

2.Даниел Караманов – Гладијатор

-67 кг

1.Григор Хаџи-Кимов – Штип

2.Дритон Халими – Фати

3.Омер Муслији – Ринија

3.Илир Бајрами – Башкими 2002

-75 кг

1.Марио Свинарски – Олимпик спорт

2.Дарко Гелевски – Ботони

3.Ѓоргија Јовевски – Бонсаи

-84 кг

1.Витомир Трајковски – Макпетрол

2.Бобан Џамѓозов – Штип

3.Симон Петрески – Чоле

3.Мухамед Селими – Фати

+84кг

1.Стефан Стојановиќ – Макпетрол

2.Бериз Куратновиќ – Кеикс

3.Цане Давитков – Штип

3.Јасин Османи – Кеикс

Поранешната сопруга на Илон Маск открива зошто два пати се мажела за него

Поранешната сопруга на Илон Маск, Талула Рајли, откри зошто одлучила да се омажи за шефот на Твитер не еднаш, туку двапати.

Британската актерка двапати се омажила за извршниот директор на Tesla и SpaceX. Првиот пат биле во брак од 2010 до 2012 година, а вториот пат од 2013 до 2016. Сега таа откри зошто двапати се омажила за Маск.

„Претпоставувам дека причината поради која повторно се венчавме беше само тоа што беше глупаво да бидеме заедно невенчани откако се венчавме. Знаете, тоа е како навика. Велевме: „Ова е мојот сопруг“ и „Ова е мојата сопруга“. „О, не, чекај, ние веќе не сме такви. Подобро да бидеме повторно такви. Беше глупаво да се каже „ова е моето момче“ откако се венчавме. Затоа повторно се венчавме“, рече таа во интервју за „Индипендент“.

Додека била во врска со деловниот магнат, Рајли се грижела за неговите пет деца од претходниот брак со Џастин Маск, рече таа. Сепак, таа инсистира дека тоа „не била традиционалната улога на домаќинка“.

„Мислам, имаше ракети и автомобили, и имаше работи што експлодираа... се случуваше многу - многу од тоа беше многу стимулативно. Нејзините и децата на Маск беа многу вклучени во она што се случува. Тоа беше групен напор. Семеен напор“, објаснува Рајли.

„Илон беше одличен. Ме помина низ сето тоа. Така што не бев заглавена во замок во Бел Ер како трофејна сопруга, што не би било забавно. Сведок сум на тоа кај други, се разбира. Но, за среќа , тоа не беше мојата судбина“, додаде таа.

Германците загрижени: Се зголемува бројот на млади, кои умираат од дрога

Бројот на млади луѓе кои починале поради консумирање дрога во Германија е повеќе од двојно зголемен од 2016 година, известува јавниот сервис НДР, повикувајќи се на сопствено истражување.

„Во Германија вкупно 131 лице помладо од 22 години починало како последица на консумирање дрога во 2021 година“, објави НДР по истражувањето спроведено во надлежните институции на германските сојузни покраини.

Три деца помлади од 13 години биле меѓу оние кои починале минатата година, а вкупниот број на смртни случаи по консумирање дрога се искачил на рекордни 1926 во 2021 година. Експертите моментално не ја знаат причината за наглото зголемување на жртвите на конзумирање дрога кај младите луѓе.

"Оваа бројка, иако не е официјална, покажува дека е потребна нова насока во борбата против зависноста. Зависноста од дрога повеќе не смее да биде табу тема. На зависниците им е потребна помош, а не исклучување од општеството", рече Буркхард Блиенрт, комесар на федералната влада..

Истрагата на НДР беше покрената по неколку смртни случаи на млади луѓе на нелегални рејв забави. Според искуствата на учесниците на овие забави, потрошувачката на дрога е зголемена во последните години, како и бројот на малолетни учесници на овие нелегални собири.

Истовремено, намален е степенот на подготвеност да им се помогне на лицата кои ќе се најдат во акутна опасност поради конзумирање на дрога. Така, смртта на 20-годишно момче на рејв забава во Келн е поврзана со тоа што никој од присутните долго време не сакал да повика брза помош.

Министерот за здравство Карл Лаутербах одбил да го коментира истражувањето на јавниот сервис НДР. Актуелната влада неодамна воведе реформа на законот за опојни средства со која ќе се легализира консумацијата на канабис. Владата сака да ја легализира потрошувачката на канабис со цел да се намали криминализацијата на потрошувачите и полесно да се контролира трговијата и употребата на марихуана.

Џулија Робертс со ретка фотографија од децата го одбележа нивниот 18. роденден

Близнаците Хејзел и Финеус наполнија 18 години.

Децата на Џулија Робертс се полнолетни, а нивната славна мајка го одбележа полнолетството со ретка фотографија со нејзините деца на Инстаграм.

„18. Ве сакам“, напиша таа покрај фотографијата од минатото на која едното бебе го држи во раце, додека другото седи на нејзиниот стол.

Актерката ги роди двете најстари деца во 2004 година, две години откако се омажи за Дени Модер. Три години подоцна пристигна синот Хенри. Робертс и нејзиниот 53-годишен партнер отсекогаш ја чувале својата приватност во своите четири ѕида и ретко давале јавни изјави за своите деца.

За да се посвети на воспитувањето на своите деца, Робертс направи 20-годишна пауза од актерството. Таа води мирен и нормален семеен живот и напорно работи за да одржува рамнотежа. Нејзините деца ѝ помагаат во домашните работи како што се местење на креветот и перење алишта затоа што, според актерката, тоа се важни животни вештини.

притисни ентер