КУМАНОВСКИ МЕЗАЛК

Рецепт на Иван Додевски

Потребни состојки: 150 гр.бел говедски џигер, 200 гр. говедско шкембе, 50 гр. говедски чапунки (папци), 1 лажица брашно, 1 лажица црвен пипер, 3-4 лажици масло, 1 лажичка сол, ½ лажичка бибер, 1 лажичка буковец, 2 лажички зачин од сув зеленчук. вода по потреба и зачински билки по вкус.

Постапка:

Џигерот и шкембето се варат одделно околу 4-5 часа.

Папците се варат 7-8 часа, а првата и втората вода се фрла.

Третата вода се задржува и се зачинува со зачински билки.

Од варените папци се добива хомогена цврста смеса.

Варениот џигер и шкембето се сечкаат и се редат во земјенa тава.

Се додава сечкана смеса и се зачинува со: 1 лажичка сол, ½ лажичка бибер, 1 лажичка буковец и 2 лажички зачин од сув зеленчук.

Состојките се мешаат и се додава запршка од: 1 лажица брашно, 1 лажица црвен пипер и 3-4 лажици масло.

Одозгора сите состојки се полеваат со водата со зачински билки.

Се пече во загреана рерна 2-3 часа на 250 степени.

Иран, Русија и Кина почнаа заднички поморски маневри во северниот дел на Индиски Океан

 Иран, Русија и Кина денеска почнаа заеднички поморски вежби во Индискиот Океан, со цел да ја зголемат поморската безбедност.

Иранската државна телевизија наведува дека во вежбите учествуваат 11 ирански бродови, три руски брода, од кои еден разурнувач, како и два кинески брода.

Американските медиуми пренесуваат дека во поморските маневри е вклучена и Иранската револуционерна гарда со помали бродови и хеликоптери.

Вежбите, како што се наведува, ќе се одржат на површина од околу 17.000 квадратни километри на север од Индискиот Океан, а ќе опфаќаат ноќни борби, спасувачки операции и вежби за гаснење пожари.

Ова е трета заедничка вежба на трите земји.

Забрана за сообраќај на тешки товарни возила на патниот правец Крива Паланка – Г.П. Деве Баир

Од 09.00ч. поради врнежи од снег се воведува забрана за сообраќај на тешки товарни возила на патниот правец  Крива Паланка – Г.П. Деве Баир, информираат од АМСМ: 

Во северните и североисточните краеви на земјава поради врнежи од снег и дожд сообраќајот се одвива по влажни коловози додека во останатите делови по наместа влажни коловози, информираше АМСМ и препорачува приспособена брзина на движење, почитување на поставената сообраќајна сигнализација и внимателно управување со возилата.

Најмногу снег на Попова Шапка, најстудено во Берово и Струмица

На Попова Шапка утрово во 7 часот има највисока снежна покривка од 44 сантиметри. Со пет степени под нула, најстудено е во Берово и Струмица, соопшти Управата за хидрометеоролошки работи.

Во Маврови Анови има 21 см наврнат снег, девет во Крушево, шест во Ѓуриште, пет сантиметри во Крива Паланка и Пожаране, четири во Тетово, три сантиметри снег се измерени во Скопје – Петровец, два см на мерната станица Скопје – Зајчев Рид и еден сантиметар снежна покривка има во Виница и Куманово.

Шест литри на квадратен метар воден талог во 24 часа се измерени во Охрид, пет во Тетово, четири во Крива Паланка, три во Пожаране и Крушево и еден литар на квадрат во Ѓуриште, Виница и Куманово.

Покрај Струмица и Берово, каде што се измерени -5, минусни температури утрово има и во Скопје-Петровец, и Гевгелија (-4), три степени под нула во Демир Капија, -2 во Скопје – Зајчев Рид, Битола и Штип и -1 степен во Крива Паланка, Тетово, Прилеп, Виница, Куманово и Крушево. Во Дојран се измерени 0 степени, два во Охрид и три степени во Претор.

УХМР соопшти дека во ноќните часови во западните и северните делови започнаа врнежи кои беа претежно од снег, само во југозападните делови имаше повремен дожд. Дуваше слаб до умерен ветер од северен правец.

За денеска најави облачно и студено со повремени врнежи од снег, особено претпладне. Врнежите најдолго ќе се задржат и ќе бидат пообилни во западните делови. Насекаде ќе се формира нова снежна покривка, освен во долниот тек на Повардарието.

Поради ниските температури, ќе има појава на голомразица. Ќе дува умерен, долж Повардарието засилен северен ветер. Кон крајот на денот врнежите ќе престануваат, а во источните делови облачноста ќе се намалува. Максималната температура ќе достигне од -2 до 5 степени.

Во Скопје времето ќе биде облачно со повремени врнежи од снег, особено претпладне. Ќе дува слаб до умерен ветер од северен правец. Кон крајот на денот облачноста ќе се намалува. Максималната температура во главниот град ќе достигне 2 степена.

притисни ентер