Кристофер Хил: Блокадите на факултетите не се начин, луѓето имаат право да кажат што сакаат

Луѓето имаат право да го кажат она што сакаат да го кажат и најдобриот начин да се спротивстави на нешто што некој го кажал е да имаат подобар аргумент.

Амбасадорот на САД во Србија, Кристофер Хил изјави дека блокадата на Филозофскиот факултет што ја организира Студентскиот парламент на Универзитетот во Нови Сад со ултиматум дека професорот од катедрата за медиумски студии Динко Грухоњиќ мора да биде разрешен поради наводен говор на омраза не е начин да се спротивставиме на „нешто што некој го кажал“.

„Луѓето имаат право да го кажат она што сакаат да го кажат и најдобриот начин да се спротивстави на нешто што некој го кажал е да имаат подобар аргумент. Јас не поддржувам физички дејствија насочени кон повреда на нечие право на говор. Мислам дека клучот тука е чувство на толеранција Сите мораме да се справиме подобро на тоа поле“, изјави Хил во интервју за студентскиот портал „Универзитетско ехо“ од Нови Сад.

По вчерашната посета на Хил на Филозофскиот факултет во Нови Сад, на социјалните мрежи се појавија смртни закани до американскиот амбасадор и конпрофесорoт на Универзитетот во Нови Сад, Динко Грухоњиќ.

Од Филозофскиот факултет соопштија дека амбасадорот на САД ги посетил факултетот и Катедрата за медиумски студии.

Студентскиот парламент на Филозофскиот факултет поднесе жалба против професорот Динк Грухоњиќ за наводен говор на омраза до Етичката комисија на неговиот факултет.

Грухоњиќ беше обвинет за говор на омраза врз основа на монтирана видео снимка од форумот во Дубровник од пред една година, каде што наводно величал воен злосторник од Втората светска војна, што професорот остро го демантираше и потсети дека го поминал целиот свој новинарски и професорска кариера како доследен борец против национализмот и против глорификацијата на политиката на воени злосторства во регионот.

Грухоњиќ добил бројни смртни закани, а на влезот на зградата во која живее со семејството биле испишани графити со директно повикување на негово убиство.

Бен оди преку тенка жица на височина од 160 метри, полицијата не била воодушевена (ВИДЕО)

Бен Шнајдер (28), попознат по прекарот „Непромислениот Бен“, си го ризикувал животот и го уапсиле откако одел по жица - оптегната меѓу два облакодери во Лос Анџелес.

Станува збор за недовршениот луксузен комплекс Oceanwide Plaza, кој денес е празен и „украсен“ со бројни графити.

Доволно е да погледнете неколку видеа на социјалните мрежи и ќе сфатите дека Бен е „зависник од адреналин“.

Опишувајќи го последниот „потфат“, што ја замрзнува крвта во вените на обичниот човек, тој рече:

„Беше застрашувачки. Но, останав фокусиран. Кога ќе се исплашиш, почнуваш да се тресеш и потоа може да паднеш. Не сакав тоа да се случи. Морав да го смирам умот“.

Тој, исто така, објасни како успеал незабележано да влезе во комплексот Oceanwide Plaza:

„Група пријатели се преправаа дека се дел од верски култ. Носевме различни транспаренти со кои им го блокиравме погледот на полицајците. Тогаш ја прескокнавме оградата“.

Младиот човек носел сигурносен појас за време на акробацијата, а јажето го преминал за помалку од две минути, пренесува UPI.com.

Полицијата соопшти дека го истражува случајот, но останува нејасно дали Бен ќе биде обвинет.

Русија започна вежби со тактичко нуклеарно оружје

Руските сили ја почнаа првата фаза од вежбите кои вклучуваат „практична обука за подготовка и употреба на нестратегиско нуклеарно оружје“, соопшти денеска руското Министерство за одбрана.

Претседателот Владимир Путин ги нареди вежбите претходно овој месец. Москва ги поврза со, како што ги нарече, „милитантни изјави“ на западните официјални лица за кои рече дека претставуваат безбедносна закана за Русија.

Руското Министерство за надворешни работи ги цитираше коментарите на францускиот претседател Емануел Макрон, кој ја покрена можноста за испраќање европски сили да се борат против Русија во Украина, и британскиот министер за надворешни работи Дејвид Камерон, кој рече дека Украина има право да користи оружје обезбедено од Лондон за напад на цели во Русија.

Безбедносните аналитичари велат дека вежбата е предупредување на Путин до Западот повеќе да не се вклучува во војната во Украина, на која ѝ испорачува оружје и разузнавачки информации, но се воздржаа од испраќање војници.

Министерството за одбрана соопшти дека во првата фаза од вежбата се вклучени ракетите Искандер и Кинџал.

Вежбите се одржуваат во Јужниот воен округ на Русија долж украинската граница и делови од Украина кои се под контрола на Русија.

Белорусија, каде Русија распореди тактичко нуклеарно оружје минатата година, исто така ќе биде вклучена во вежбите, соопштија двете земји.

Тактичкото или нестратешкото нуклеарно оружје е помалку моќно од стратешкото оружје дизајнирано да збрише цели непријателски градови, но сепак има огромен деструктивен потенцијал.

Ѓорѓиевски: “Вардар” мора да постои - обезбедена поддршка за баражот

За ФК “Вардар” пред најважниот натпревар оваа сезона, е обезбедена финансиска поддршка од градоначалникот на Општина Кисела Вода Орце Ѓорѓиевски. 

На денешниот тренинг на тимот тој лично на “Вардар”, Вардарци и Комити им даде збор дека за многу брзо време работите ќе се променат на подобро, и “Вардар” никогаш повеќе нема да биде во оваа ситуација.

-“Вардар” е душата на Скопје и како еден од нив, ќе го дадам и последниот атом од мене за да се одржи клубот. Како и во минатото, така и сега во пресрет на баражот во недела, обезбедени се финансиски средства за да опстои нашата гордост. “Вардар”, Вардарци и Комити не се оставени сами на себе. Мојата подадена рака ќе стои секогаш тука за нив. И да, ќе одиме на врвот - таму каде што припаѓаме! А во една блиска иднина, за многу брзо време кога работите ќе се променат на подобро, “Вардар” никогаш повеќе нема да биде во оваа ситуација. Го имате мојот збор!

Се гледаме во недела, во 17 часот на стадионот во Струмица.ФК ВАРДАР : ФК ДЕТОНИТ ПЛАЧКОВИЦА! За Вардар, за нашето славно минато и блескава иднина-истакна градоначалникот Орце Ѓорѓиевски, кој и минатата година, пред историскиот натпревар со Кавадарци му обезбеди финансиска поткрепа на спортската гордост на Скопје, “Вардар”, соопштуваат од општината.

притисни ентер