Кристијано Роналдо договара голем трансфер за Јувентус

Јувентус почна да работи на трансферот на Марсело, кој сака да го донесе од Реал Мадрид, пишува денес мадридска Марка, инаку сигурен извор кога се во прашање гласините за Реал.

Марсело веќе некое време се поврзува со Јувентус, а откако Кристијано Роналдо го напушти клубот пред две години, тој почна посериозно да пишува дека Бразилецот може да му се придружи.

Сега Марка пишува дека ова е веројатно затоа што на Јувентус му недостасуваше топ опција на левото крило, а во Реал,на таа позиција се наметна  Ферланд Менди, млад Французин, кој пристигна од Лион за 50 милиони евра.

Марсело зачекори во 32-та година и ова е веројатно неговата последна шанса да направи голем трансфер во врвен клуб каде би можел да биде првиот играч на тимот, па Јувентус се чини како идеален избор.

И покрај тоа што не е прв тимски шампион на Реал, Марсело сепак е играч кој има играно за Реал 500 пати и има освоено четири титули во Лигата на шампионите.

Марка додава дека претставниците на Јувентус веќе имале средба со Марсело пред фудбалскиот свет да биде запрен од пандемијата на коронавирусот, а исто така наведуваат дека Роналдо се договорил со Марсело да дојде во Торино.

Исто така, Шпанците велат дека Зинедин Зидан нема да го спречи и ќе го остави да замине без оглед на неговиот договор со кој е обврзан на уште две години.

притисни ентер