КРАТОВСКИ МАНТИИ

Рецепт на КАТЕРИНА АРСОВСКА

Потребни состојки: 800 гр. брашно, 1 лажичка сол, 1лажичка шеќер, ¼ коцка квасец, 500 мл. минерална вода, 1 коцка маргарин, 250 мл. масло, 1л. јогурт или кисело млеко и 3-4 чешни лук.

Постапка:

Во сад со брашно се става: сол, шеќер и малку квасец.

Со постепено додавање на минерална вода се замесува тесто.

Откако добро ќе се измеси се остава да отстои 10-тина минути на собна температура.

Потоа тестото се размесува и се остава да отстои уште 10-тина минути.

Тестото се посипува со брашно и се расукува во поголема кора.

Кората се премачкува со полурастопен маргарин во масло.

Со нож се расекува во форма на сонце.

„Краците“ се преклопуваат наизменично и се премачкуваат со полурастопен маргарин во масло.

Добиеното повеќеслојно тесто се остава повторно да отстои 10-тина минути.

Тестото повторно се расукува во поголема кора и се премачкува со полурастопен маргарин во масло.

Кората се сече со нож на квадратчиња.

Две квадратчиња со приближна големина се редат едно врз друго и се ставаат во плех.

Се печат во загреана рерна 15 минути на 250 степни

При крај на печењето се вадат од рерна и се додава јогурт или кесело млеко и истолчен лук со малку сол.

Мантиите се враќаат во рерна да се допечат уште 5-10 минути.

Стојанов: 40% знаат од кого и како се заразиле

За тоа како се движи заразата со корона вирусот поразговаравме со директорот на Центарот за јавно здравје Александар Стојков.

Тој забележува дека свеста кај граѓаните за заштитните мерки се искачила на повисоко ниво.

Во разговорот со Мирјана Мирчевска Јовановиќ, Стојанов зборува и за неопходните услови од епидемиолошки аспект ,за почетокот на новата учебна година.

Во видеото погледнете го целиот разговор.

ЕВН Македонија со осуда на инцидентот во Тетово

ЕВН Македонија во врска со вчерашниот инцидент во Тетово изрази осуда на секаков вид на насилство и вандализам. Поради инцидентот најавуваат поголема заштита за вработените и имотот.

-Осудуваме секаков вид на насилсто и вандализам. И покрај тоа што сторителот е уапсен, ЕВН презема мерки за заштита на своите вработени и имот. Имаме разбирање за мирни протести, иако не знаеме зошто се усмерени против нас. Воедно најостро го осудуваме секој вид на говор на омраза кој што може да доведе до насилство како што беше случај синоќа, се наведува во соопштението од Одделот за комуникации при ЕВН Македонија.

За двете возила на ЕВН Македонија кои беа запалени ноќеска, како осомничен полиција го приведе К.О (43) од Тетово. Осомничен е дека во периодот од 00.40 до 01.10 часот на ул.„Иво Рибар Лола" и во станбениот блок 70 во Тетово со запалива течност предизвикал пожар во патничко возило „Дачија дастер" и патничко возило „Нисан", двете сопственост на „ЕВН", кои целосно изгореле. Исто така, од пожарот било зафатено и патничко возило „Голф", со тетовски регистарски ознаки.

Примателите на социјална помош од Прилеп загрижени за своите средства

Затворањето на Еуростандард банката дополнително создаде забуна и недоразбирање кај илјадници домаќинства корисниците на минимална парична помош и на поединци корисници на туѓа нега,на детски и додаток  за образование. 

Над 30 отсто од 8500 корисници на овие средства од општините Прилеп, Кривогаштани и Долнени два дена безуспешно се обидуваат да ја регулираат исплатата преку други банки. Велат дека покрај трансакциски сметки банките им бараат и социјален број.

Од Меѓуопштинскиот центар за социјални работи велат дека во упатствата добиени од ресорното министерство немаат обврска поединачно да даваат социјални броеви бидејќи списоците се испратени до банкарската асоцијалција која треба да ги ажурира списоците според трансакциските сметки каде што ги имаат корисниците на социјалната помош.

За реакциите на граѓаните – корисници на социјална помош информирано е Министерството за труд и социјална политика.Се верува дека почетните недоразбирања меѓу нив и банките брзо ќе биде надминати..

притисни ентер