Крај на една ера: По 21 година iPod веќе не се произведува

Apple му го кажа своето последно збогум на iPod, легендарен гаџет што го промени начинот на кој слушаме музика, но и во голема мера ги дефинираше сите подоцнежни производи на Apple.

Деновиве гигантската компанија објави дека ќе престане да го произведува iPod touch, последниот модел што се произведува под тоа име, па култниот уред кој ги одбележа животите на многумина сега станува остаток на историјата. Тие најавија дека гаџетот ќе остане во продажба, но само додека не се потрошат залихите.

Може да се каже дека Apple одамна се откажа од iPod; последниот модел беше претставен во 2019 година, но тоа беше мала промена на постоечкиот гаџет. Вистинско чудо е што iPod-от опстанал до ден-денес, што тимот од технолошкиот свет го објаснува со фактот дека многу родители им го купиле на своите деца, бидејќи го гледале како еден вид замена за iPhone.

А Apple сега го кажува токму тоа - дека iPod ќе продолжи да живее на iPhone и iPad.

„Првиот iPod беше претставен во 2001 година и производот се појави во голем број варијации во текот на годините, вклучувајќи ги и Mini, Shuffle, Nano и други. Моделот што го имавме до датумот на iPod touch излезе на пазарот во 2007 година и беше суштински сличен на iPhone, само што немаше функција која ќе овозможи повици“, велат од Apple во прошталното соопштение за медиумите.

„Пронаоѓањето на iPod-от беше еден вид „точка“ и „колапс на физичките музички изданија, што се случи на крајот на новиот милениум. Ајпод стана еден вид спас, што беше противтежа на тогаш енормно растечката пиратерија во музичката индустрија, која беше резултат на појавата на Интернет и нелегалното преземање музика. Ако сакавте да слушате музика на вашиот iPod, требаше да ја набавите легално, што, заедно со неговиот елегантен дизајн, го издвои од гаџетот MP3, чии први форми се појавија кон крајот на 1998 и почетокот на 1999 година.

За дизајнот на iPod-от се напишани бројни химни. Џобс сакаше поедноставен дизајн, благодарение на тогашниот шеф на маркетинг на Apple, Фил Шилер, кој смисли кружна навигација и контрола со уред без тастатура.

Првичниот план беше iPod-от да биде компатибилен само со Mac, кои во тоа време беа само пет проценти од целиот пазар. Но, почетниот успех го убеди менаџментот на компанијата да го направи уредот компатибилен и со Windows, што отвори нов гигантски пазар. Apple потроши десетици милиони долари во маркетинг за новиот гаџет, што во тоа време изгледаше како луд потег, иако денес е јасно дека требаше да го направи токму тоа.

На појавата на iPod му претходеше појавата на iTunes, што беше прилично коцкарски потег на Стив Џобс, но со текот на времето, издавачите сфатија дека е подобро да соработуваат отколку да се борат со новата технологија. iTunes Store беше лансиран во 2003 година во САД и една година подоцна во Европа, и беше клучен за претстојната доминација на Apple во дигиталниот музички формат.

Идејата беше револуционерна во тоа време, но и контроверзна. Џобс сакаше модел на претплата, кој денес стана стандард. Тој замислил целата музика што ја има на iTunes да ја направи достапна за корисникот за помалку од еден долар, што значело дека потрошувачите на музика повеќе не мора да купуваат цели албуми. На својот врв, во 2007 година, Apple контролираше 70 отсто од пазарот за легално преземање музика. Но, според „Гардијан“, тоа било нивна маргинална работа. Вистинските пари лежеле во продажбата на уредот наречен iPod.

Во насока на соработка со големи музички ѕвезди одеше и веќе споменатиот бомбастичен маркетинг. Групата U2 го издаде албумот „How to Dismantle an Atomic Bomb“, а по тој повод беа лансирани црно-црвени iPod-и. U2 стана еден вид партнер на Apple и се појавуваше во нивните реклами.

Моделот кој ја одбележа конечната доминација на iPod-от беше iPod Mini, кој конечно ја елиминира секоја конкуренција, благодарение на своето мало „пакување“. Пред Mini, iPod имаше 31 отсто од пазарот на преносни музички плеери, а за 18 месеци од лансирањето на новиот модел, тој процент се искачи на 74. На почетокот на 2007 година, iPod му донесе на Apple повеќе од половина од вкупниот приход. Во истата година, продажбата на уредот надмина сто милиони до април.

Apple не застана тука, туку на самиот врв на славата на iPod, истиот, клучен во 2007 година, го лансираше iPhone, а iPod веќе полека се повлекуваше.

Уредот кој наеднаш му дозволи на корисникот да има илјада песни во џебот го промени светот на музиката. Заслугата за iPod-от е во тоа што делумно ја намали пиратеријата, но и тоа што целосно го смени начинот на кој се слуша музика. Без разлика дали беше добро или не, токму поради него песните почнаа да се слушаат по случаен редослед. Токму дизајнот на iPod-от ги постави основите за дизајнот на iPhone, но и на сите други смартфони, кои денес најчесто доаѓаат без клучеви, а одреден период сите само се стремеле да имаат само еден клуч. Како и да е, iPod-от означи една ера на технолошката историја и го заработи своето пензионирање.

Изгоре автомобил мерцедес во пожар кој започнал при движење на возилото

На регионалниот пат Тетово-Скопје кај Желино вчера во пожар изгоре возило мерцедес со тетовски регистарски ознаки. Огнот во возилото започнал додека автомобилот бил во движење, а при тоа возачот не бил повреден.

-Во 15 часот и 40 минути, во СВР Тетово пријавено е дека на регионалниот пат Тетово-Скопје, по кое се движело, настанал пожар во патничко моторно возило „мерцедес" со тетовски регистарски ознаки, што го управувал Б.Ф.(18) од тетовска Палатица. Нема повредени лица, а со интервенција на тетовската Територијална противпожарна единица пожарот целосно е локализиран, информираше СВР Тетово.

Од пожарната информираа дека интервенирале две екипи со вкупно пет пожарникари.

Костадиновска-Стојчевска: Кратењето на трошоците во културата нема да се одрази на настаните

 Во Министерството за култура веќе направивме одредени кратења за да можеме да скратиме ние од кај нас, за да не трпат оние други културни манифестации кои се финансираат преку Годишната програма.

Министерката за култура Бисера Костадиновска-Стојчевска денеска изјави дека со ребалансот на Буџетот ќе има кратење во културата и напомена дека тоа прво ќе бидат најнепродуктивните и оние трошоци без кои, како што рече, „ќе можеме да преживееме до крајот на годината".

– Во Министерството за култура веќе направивме одредени кратења за да можеме да скратиме ние од кај нас, за да не трпат оние други културни манифестации кои се финансираат преку Годишната програма, изјави Костадиновска-Стојчевска по денешната средба со медиумите. Таа додаде дека има кратење од секаде и од Буџетот на Министерството за култура и најави дека ќе следат кратења и од други финансирања кои како Министерство ги имаат на располагање.

Министерката рече дека тоа воопшто нема да се одрази на културните настани и на нивото на култура што го имаме. Овие кратења, како што напомена таа, се за да се задржат високите плати, високите примања и да можеме да ги одржиме примањата на граѓаните во ова време на кризи. Костадиновска-Стојчевска изрази надеж дека тоа нема да биде негативно истолкувано или дека нема да биде причина за „некои други настани".

Министерката за култура изјави дека сега за сега остануваат капиталните инвестиции онака како што е предвидено, бидејќи треба подеднакво да се вложува и во повисоки плати, но и во објектите на културата каде треба да се работи и функционира.

Одговарајќи на новинарско прашање околу специјалната стратегија за заштита на културно наследство, Костадиновска-Стојчевска изјави дека освен законските решенија кои ги затекнала

или се „заглавени" во Собрание, она што сега ќе следи не е само стратегија за заштита на културно наследство, туку и стратегија за културата. Таа додаде дека сите стратегии можат да се ревидираат, бидејќи на некои им е изминат рокот и дека треба прилагодување на сето она што се случува секојдневно во културата.

Министерката изјави дека во изработката на стратегијата и на сите документи кои треба да ја регулираат и водат културата ќе биде вклучена независната сцена, иницијативата „Аудиција сега" и посочи дека сите треба да добијат право да бидат вклучени и опфатени во нејзината изработка.

На новинарско прашање дали е планирана нова средба на меѓувладината работна група за соработка со Бугарија, министерката за култура потсети дека на последната средба потпишале Договор за соработка или план за работа.

– Она што е предвидено во тој Договор за соработка од областа на култура меѓу Македонија и Бугарија се одвива, бидејќи тие се активности кои се постојани, кои ги имаме неколку години наназад, но таму во тој Договор само ги ставивме на хартија и тие се размена не само на искуства, туку и наши гостувања во Бугарија, каде имаме Културно-информативен центар во Софија, кој има своја програма, рече Костадиновска-Стојчевска.

На средбата со медиумите министерката Костадиновска-Стојчевска се осврна и на посетата на Рим и Ватикан и изрази задоволство од културните настани и од културното претставување на земјава.

Министерката за култура најави и дека ќе биде дел од владината делегација кој ќе оди во посета на САД, каде ќе има состаноци и средби за законско решение за нелегалната трговија со артефакти.

Метеоролози: САД оваа сезона би можеле да бидат зафатени од барем еден ураган од 3 категорија

Метеоролозите прогнозираат уште една многу активна сезона на урагани во 2022 година, пишува Би-Би-Си. Причината е што временските прилики повторно ќе бидат под силно влијание на природниот феномен познат како Ла Нина.

Експертите од Метеоролошката служба на САД објавија официјални прогнози за сезоната на урагани што трае од јуни до ноември. Нивните предвидувања соодветствуваат со прогнозите на научниците од Универзитетот во Колорадо и на Британската метеоролошка канцеларија.

Сите тие сугерираат натпросечен број бури, урагани и големи урагани. Оваа година би можела да биде седма по ред сезона со натпросечен број урагани.

Синоптичарите од Универзитетот во Колорадо сугерираат дека 70-процентни се шансите барем еден голем ураган (категорија три или повисока) да го погоди брегот на САД. Прогнозите се засноваат врз голем број фактори, но еден од највлијателните е природната временска шема за источниот дел на Тихиот Океан што има импликации врз временските прилики низ светот. Образецот се формира врз основа на промените на ветровите и температурите на морската површина во регонот, од потоплиот Ел Нино преку неутрална фаза до постудената Ла Нина. Ла Нина важи за поактивна сезона на урагани бидејќи придонесува за стивнување на ветриштата што овозможува побрз развој на тропските бури.

притисни ентер