Корона хистерија во Јужна Кореја- ги чистат парите во микробранови печки

Централната банка на Јужна Кореја соопшти дека жителите замениле три пати повеќе оштетени банкноти во изминатите шест месеци отколку минатата година.

Загрижените јужнокорејци толку се плашат од инфекцијата со коронавирус, што многу од нив во изминатите шест месеци ги ставале банкнотите во микробранови печки или машини за перење, уништувајќи ги во обид темелно да ги „исчистат“ од коронавирусот.

Централната банка на Јужна Кореја вчера објави дека жителите замениле три пати повеќе оштетени банкноти во изминатите шест месеци, а повеќето се верува дека биле уништени во обид да ги дезинфицираат банкнотите на целосно несоодветен начин - во микробранова печка или машина за перење.

Претставник на централната банка изјави за Ројтерс дека вкупната вредност на оштетените банкноти вратени во банката помеѓу јануари и јуни, откако биле запалени во микробранови печки или измиени во машини за перење е 1,32 милијарди вони, или околу 1,1 милиони американски долари. За споредба, во истиот период минатата година, клиентите вратиле банкноти во вредност од 480 милиони вони или 400.000 американски долари.

Во соопштението се вели дека банката била принудена да уништи 2,69 милијарди банкноти и монети во првата половина на 2020 година.

Како екстремен пример за „перење пари“, банката го наведува случајот на клиент, кого службениците го нарекле „Мозок“. Тој пристигнал во банката за да замени 35,5 милиони вони што ги оштетил откако темелно ги испрал во машината за перење. Банката успеа да замени само 22,9 милиони вони, што значи дека тој изгубил 35 проценти од заштедените пари.

Вториот случај се однесува на личност што ја именувале Ким. Таа ставила 5,2 милиони вони во микробранова печка за темелна стерилизација. Сепак, штетата не била преголема, па банката на Ким и ги заменила повеќето банкноти.

Банката ја извести јавноста во март дека сите банкноти кои пристигнуваат во институцијата секој ден минуваат две недели во еден вид „карантин“ за да исчезне коронавирусот. Само тогаш тие одат понатаму во оптек. Како дел од борбата против коронавирусот, дел од банкнотите се изгорени како мерка на претпазливост и се заменуваат со нови.

Запленет имотот и две телевизии на албански бизнисмен поради шверц со дрога

Албанските обвинители заплениле огромни средства што му припаѓале на бизнисмен и медиумски магнат, осомничен за изградба на неговата империја од трговија со дрога.

Специјалното јавно обвинителство за борба против корупцијата и организираниот криминал, познато како СПАК, соопшти дека властите заплениле имот во кој биле вклучени неколку станови, земјиште, шуми, возила, вклучувајќи Ролс Ројс и две телевизиски станици РТВ Ора и Канал Еден, врз основа на основано сомнение, потврдени со докази дека Или Ндроки, познат и како Џамал Пасмациу, бил вмешан во криминални активности.

Ндроки е виден како одел во полициската станица, но не бил приведен, пренесе АП.

Ндроки претходно бил уапсен во Турција и Италија под сомнение за припадност на криминални организации вклучени во трговија со дрога, но бил ослободен и во двата случаи.

Адвокатите на Ндроки изјавија дека ќе поднесат жалба против запленувањето, а самиот Ндроки изјавува дека запленувањето се случило затоа што тој е во кавга со градоначалникот на Тирана.

Голем пораст на новозаразени со коронавирус во Британија

Денеска во Британија се регистрирани 938 нови случаи на коронавирус, втора највисока дневна бројка од јуни, соопшти британското Министерство за здравство.

Вкупниот број на заразени со коронавирус во земјата сега изнесува 305.623, објави Ројтерс.

Последниот врв на епидемијата беше на 29 јули, кога беа регистрирани 995 лица заразени со корона, најголем број од 16 јуни.

Германците среде златна треска: За 6 месеци купиле 83 тони злато

Во март 2019 година, цената на златото одеднаш падна под 1.500 долари за унца, колку што вредеше скоро цела 2018 година.

Но, оттогаш започна да расте и се чини дека нема крај: само од овој јуни стигна до новиот рекорд со повисока цена за скоро петтина од вредноста, пишува Дојче веле.

Старата логика е: ако се закануваат проблеми, златото секогаш ќе има вредност. Златото никогаш нема да биде безвредно, но вредноста на златото е поврзана со цел спектар на фактори. Првиот е, се разбира побарувачката - и според тоа, цената всушност треба да падне. Бидејќи досега најголемите купувачи на злато се на Исток: како илустрација и според најновиот, ланскиот извештај на Светскиот златен совет, во 2017 година Кинезите купиле 637,3 тони злато, а Индијците 544,6 тони. По нив доаѓа побарувачката на Соединетите Држави каде биле купени 144,7 тони злато, но за споредба, во Обединетите Арапски Емирати изнесува 52,1 тон, Иран 44,9 тони, околу четириесет тони во Јужна Кореја, Хонг Конг , Турција, Индонезија ...

Но, токму на овие пазари на Исток , со кризата со пандемијата, побарувачката значително опадна. Не треба да изненадува: скоро половина од приближно 4500 тони злато што секоја година излегува на пазарот оди во производство на накит. И таквиот накит се продава многу повеќе на Исток, на западното злато се гледа повеќе како форма на инвестиција со купување златни шипки, златници или хартии од вредност. И во овие периоди на криза, очигледно не е време да се купи богат златен накит, дури ни за свадба. Па така, овој пат Западот побрза да купува злато.

Според Светскиот совет за злато, најголемо зголемување на побарувачката е забележано во Германија: само во првата половина од оваа година, Германците купиле 83,5 тони злато, повеќе од двојно повеќе од истиот период лани. Постојат повеќе причини за ова: првата е секако желбата „безбедно да се зачува имотот“. Со оглед на превирањата на берзите и неизвесноста што преовладува со многу загриженост, акциите на дури безбедните компании станаа ризик што тешко дека ќе резултира со дивиденда, пишува Дојче веле.

Не само тоа: Германците веќе се традиционално „безбедни играчи“, туку кризата во 20-тите години на минатиот век се уште добро се памети и постои страв од хипер инфлација. И има милијарди евра што се заштедени како мерки за зајакнување на економијата по оваа пандемија - така, многумина заклучуваат, парит ќе влезат во оптек без да се создадат нови вредности. Дали тоа може да помине без инфлација?

Се разбира, има и други традиционални „извори“ за пари во услови на криза, како што се недвижнини. Но, цените на квалитетните недвижнини во Германија се толку високи ,што е премногу ризично да се очекува уште поголем раст на вредноста. Зашто тогаш треба да има некој што ќе го купи имотот за да ја врати таа вредност во евра.

Затоа - злато. И има и други причини што го прават овој скапоцен метал интересен за Германците: прво, кога физички купувате злато и шпекулирате за неговата вредност на пазарот, тогаш нема потреба да го плаќате данокот пресметан за добивката од шпекулациите. И второ, цената на златото - како и многу други производи што се тргуваат на светските берзи - се пресметува во долари. И довербата во американската валута во моментот не е голема, така што златото е привлечно за Германците на тој начин, но и затоа што самиот долар не е алтернатива за „заштеда“ на дел од имотот.

Ќе остане ли рекордот на цената на златото на „само“ 1981 долар за унца заради сето ова? Ханс-Гинтер Ритер од Хереј, компанија која тргува со скапоцени метали, не е сигурна: особено ако продолжи неизвесноста во економијата - и ако продолжи оваа психологија за купување, златото би можело лесно да ја сруши границата од 2.000 долари. Но, златото е сè уште традиционален и шпекулативен предмет, па затоа е тешко да се биде сигурен пророк, пишува Дојче веле.

притисни ентер