Колумбиски велосипедист за шест месеци по втор пат се заразил со корона

Колумбискиот велосипедист Фернандо Гавирија, член на тимот на ОАЕ, Емирати, е заразен со коронавирус по втор пат во последните шест месеци, откри тестот спроведен вчера за учесниците на Џиро д’Италија, пред денешната 16-та етапа.

Заедно со Гавирија, еден од членовите на придружниот штаб на францускиот тим AG2R La Mondiale имал позитивен резултат на тестот.

"Гавирија веднаш беше ставен во изолација, се чувствува добро и целосно е асимптоматски. Сите други велосипедисти и помошен персонал се негативни и денеска повторно ќе бидат тестирани. Медицинската служба внимателно ја следи ситуацијата и прави се што е можно за трката да продолжи безбедно. “, стои во соопштението издадено од тимот на Обединетите Арапски Емират, чии членови ќе останат во трката, за разлика од холандскиот тим, од кој сите се повлекоа откако нивниот главен возач Стивен Кројсвијк беше позитивен на тестот, спроведен пред девет дена.

Фернандо Гавирија најпрво бил заразен со коронавирус во март, за време на трка во Обединетите Арапски Емирати, а потоа поминал скоро еден месец во болницата во Абу Даби пред да се прогласи пандемија ширум светот.

Престојот во болницата на Гавирија бил продолжен затоа што тој не можел да добие три последователни негативни резултати од тестот, иако имал само благи симптоми на ковид-19. Потсетувајќи се на настаните од тоа време, Колумбиецот изјави дека имал треска само два дена и дека после тоа веќе не кашлал и не чувствувал болка во белите дробови.

„Морав да чекам долго за негативните резултати, но цело време се чувствував нормално“, изјави 26-годишниот колумбиски спортист, кој се вратил на натпреварите кон крајот на август.

Неговиот случај сигурно ќе ги заинтригира лекарите и научниците, имајќи предвид дека досега биле исклучително ретки случаите на повторна инфекција со ковид-19.

Намалените давачки за увезените возила нема да влијаат врз загадувањето, велат од Владата

Намалените давачки за регистрација на возила со странски таблички нема да влијаат врз зголемување на загадувањето на воздухот бидејќи останува критериумот за увоз на стари возила со еуро 4 стандард, велат од Владата.

– Последната информација од Царинската управа е дека драстично е намален бројот на увезени стари возила, а наметнувањето на критериумот еуро 4 стандард е во насока дека нема простор старите возила на било каков начин да влијаат врз квалитетот на воздухот, истакна владиниот портпарол Душко Арсовски на денешната прес-конференција.

Предлог-законот што Владата го усвои вчера на седница, како што појасни Арсовски, е донесен на иницијатива на сопствениците на вакви возила, а во Буџетот како прилив се очекуваат околу 25 милиони евра.

Целта на Предлог-законот е да се регистрираат возилата со странски таблици со намалени давачки до 50 проценти од утврдената вредност на сите давачки кои се наплатуваат при увоз на возила од страна на надлежните државни органи. Одредбите од овој Предлог-закон се однесуваат на возила увезени до 1 октомври годинава со најмалку Еуро 4 стандард и ќе се применуваат за времетраење од една година. Предложеното законско решение, како што вчера соопшти Владата, е доставено на усвојување во Собранието./МИА

Зголемените надлежности на инспекциските служби даваат резултат, вели Филиповска-Грашкоска

Споредено со претходниот месец, се забележува намалување на прекршувањата на ковид протоколите кои произлегуваат од Законот за заштита на населението од заразни болести.

И покрај зголемениот број контроли во ноември сепак се детектирани помал број прекршувања на протколите со што се потврдува дека зголемените надлежности на инспекциските служби го даваат својот резултат при почитувањето на овие протоколи, рече претседателката на Инспекцискиот совет, Магдалена Филиповска-Грашкоска на денешната прес-конференција.

Споредено со претходниот месец, како што информира, се забележува намалување на прекршувањата на ковид протоколите кои произлегуваат од Законот за заштита на населението од заразни болести.

– За споредба во октомври кога инспекторите немаа надлежности да забрануваат вршење на дејност поради непочитување на ковид протоколите од вкупно извршени 6963 надзори и 6123 контроли беа изречени 37 кривични пријави против угостителски објекти кои не ги почитувале протколите, а во ноември по донесување на измените на законот констатирани се неправилности кај пет угостителски објекти, појасни Филиповска-Грашкоска.

Соопшти дека по скоро еден месец од стапувањето во сила на измените и дополнувањата на Законот за заштита на населението од заразни болести од страна на инспекторите од шесте инспекциски служби се извршени 10274 контроли и 5149 надзори.

– Притоа согласно Законот за заштита на населението од заразни болести во ноември инспекторите имаат изречено осум прекршочни пријави, 16 платни налози, 30 решенија и донесени се 39 858 решенија за изолација на заболени лица од коронавирусот и лица кои биле во контакт со заболено лице, рече Филиповска-Грашкоска. /МИА

Во тек се девет вонредни инспекциски надзори за помлади пациенти кои починале од Ковид-19

Државниот санитарен и здравствен инспекторат (ДСЗИ) спроведува девет вонредни инспекциски надзори за пациенти во помлада возраст, кои за жал ја загубија борбата со Ковид-19, информира директорката на инспекторатот, Иринка Сотирова Бухова.

Директораката на денешната прес-конференција посочи дека од почетокот на пандемијата до денес ДСЗИ иницираше и заврши 21 вонреден инспекциски надзор. За истите тие имаат поднесено иницирање на вонредни стручни надзори, кои не ги работи ДСЗИ, ги работи Министерството за здравство или лекарската комора.

Прашана дали имаат претставки од граѓаните по основ на несоодветно лекување од страна на лекарите, Бухова рече дека последниве неколку дена немаат добиено претставки.

-Во последните денови или недели немаме претставки од граѓаните по основ на несоодветно лекување од страна на докторите.Вонредни инспкециски андзори ги правиме по допрен глас, по иницијатива на ДСЗИ, по иницитјаитва на Министерството за здравство, рече Бухова во одговор на прашање.

Таа информира дека надзорот во клиничката болница во Битола по однос на акутелната случувања, е сеуште во тек.

-Тоа што можам да ви го кажам во однос на капацитетите од утринскиот почеток на надзорот, за истата болница е дека во тријажниот центар за ковид-19 и сите други респираторни инфекции битолската болница располага со 33 кревети од кои сабајле во утринските часови беа пополнети 68. Централен довод за кислород има за 50 кревети, за останатите има две големи и за секој останат по една помала боца, додаде Бухова./МИА

притисни ентер