КОД: Реконструкција како е убиен Џеладин Ајети - Џељо

Петнаесетина минути пред 18 часот. Скриена во темница, една сенка открива човек кој внимателно се движи кон чајџилница. На таблата пред објектот пишува менувачница Џељо. Се се случува на улицата Методија Андонов Ченто која по автобуската станица во населбата Ченто врти и води кон Арачиново.

Од близок дуќан, еден муштерија ја забележал сенката. Мислел дека е полицаец, од единицата алфи. Помислил дека човекот-сенка дошол во полициска акција можеби дури по него, па полека го напуштил дуќанот.Маскираниот потоа влегол во чајџилницата на чиј излог стои името Ролекс. Внатре во објектот имало 4-ца луѓе. Целта на нападот седела на средната маса од лева страна, со лицето свртен кон влезот. Тоа бил Џељал Ајети. Во внатрешноста на објектот од вратата право има шанк, а до него фрижидер со пијачка. Зад шанкот стоел вработениот, а во близина на шанкот еден гостин. Трите маси од десната страна биле празни. До Ајети седел 4-тиот присутен, негов пријател со кого се сретнал еден час порано во чајџилницата. Двајцата веднаш го забележале ладнокрвниот убиец. На рацете имал ракавици, на лицето маска- фантомка. Но со себе носел и автоматска пушка- калашњиков.Уште на влегување низ вратата, пушката му била репетирана. Подготвена за пукање, за убиството за кое се подготвувал да го изврши. Веднаш го дигнал оружјето кон Ајети.

Испукал еден рафал, прецизно. Најголем дел од куршумите завршиле во телото и главата на убиениот. Два куршума го погодиле соговорникот на Ајети кој седел на истата маса покрај него. По испуканиот прв рафал, убиецот со маска престанал да пука.Просторијата се се исполнила со чад од барутното полнење но и од изгореното масло во цевката на калашњиковот. Убиецот претходно пушката ја исчистил и поминал добро со масло. Ладнокрвно со вперена пушка која се уште се чадела во цевката се приближил кон масата на Џељо. Тука повторно почнал да пука во веќе изрешетаниот 46-годишен Ајети. Серија од прецизни истрели повторно кон телото и главата на неговата веќе очигледна цел за ликвидација.Целта мртва, еден ранет во рака и во нога, останатите двајца успеале да се засолнат. Но убиецот не тргнал по нив ниту пукал натаму. Бидејќи рамката од триесет куршуми ја испразнил, ја извадил од пушката и ја сменил со нова полна со куршуми и подготвена за нова серија истрели.

Полека се повлекол кон излезната врата. Го напуштил барот Ролекс со пушката на готовс за да ја употреби доколку некој се обиде да го спречи во бегството. Двата рафали од калашњиковот веќе ја возбудиле околината во која има прометна улица, неколку дуќани и чајџилници, голем супер маркет, две згради. Убиецот со маска повторно како сенка се провлекол од левата западна страна на објектот во кој пукал и со автоматот продолжил покрај двете згради до оградата на Основното училиште 25-ти мај. Кога почувствувал дека не е загрозен и не е во опасност ја одложил пушката покрај училишниот двор. На тој начин ја испратил и пораката и негова и на тој што сакал да го ликвидира Ајети: Дека е посилен од жртвата и може да го убие. Убиецот повторно исчезнува како сенка во темницата на есенската вечер.

Кој и зошто го уби Џеладин Ајети? Нарачано убиство ? Одмазда или пресметка? Зошто полицијата најчесто не ги расветлува ваквите убиства ? Гледајте повеќе вечерва во 19 часот во КОД .

Во куќа во Англија се најдени тела на три деца- биле убиени со нож, покажа обдукцијата

Во неделата три мали деца се пронајдени мртви во куќа во Бристол. Обдукцијата покажала дека децата починале од повреди со нож.

Полицијата на местото на настанот пристигнала во 00:40 часот по локално време, по добиена пријава за можен инцидент. Полицајците ги пронашле телата на деветмесечниот Мохамед Баш, тригодишниот Жури Баш и седумгодишниот Фарес Баш.

42-годишната жена е уапсена под сомнение за убиство. Не е соопштено дали таа е во крвно сродство со жртвите. Таа се уште е во болница, каде што се лекува од повреди кои не се опасни по живот, пишува Би-Би-Си.

„Истрагата од страна на Единицата за истраги за големи злосторства е во тек. Се спроведува сеопфатна истрага за да се утврди што доведе до загуба на животи“, рече главниот инспектор Викс Хејворд-Мелен.

„Загубата на толку мали деца, кои имаа цел живот пред себе, е навистина потресна. Специјалните офицери за врска продолжуваат да му даваат поддршка на семејството“, додаде таа.

Американската војска следи сомнителен балон над западниот дел на САД

САД следат балон на голема височина што лета над западните делови на земјата, изјавија официјални лица за CBS news.

Воен авион го забележал балонот и „пресудил“ дека не е закана, но не се знае неговото потекло и намена.

Претходно денеска извор изјави дека балонот летал над Колорадо. Неговото присуство ги загрижило официјалните лица, па војската испратила авион за истрага, објави CBS news.

Франција протера радикален имам веднаш по пристигнувањето во земјата

Француските власти вчера протераа туниски имам обвинет за проповедање омраза кон жените и Евреите, објави министерот за внатрешни работи Жералд Дарманин.

Махџуб Махџуби, имам во малиот град Бањолс-сур-Сезе на југот на Франција, бил вратен во Тунис за „помалку од 12 часа по неговото апсење“, порача Дарманин во објава на X, порано Твитер, пренесе Би-Би-Си.

Тој додаде дека овој пример докажува како неодамна донесениот закон за имиграција „ја прави Франција посилна“. Законот, кој ги заострува условите за миграција, се смета за дел од одговорот на владата на подемот на екстремната десница во француските анкети. На ова остро се спротивставија партиите на левицата.

„Цврстината сега е правило“, рече Дарманин, кој остро го критикуваше, како што рече, „радикалниот имам кој даваше неприфатливи коментари“.

Во официјалната одлука за протерување, се наведува дека во своите проповеди во февруари тој дал „ретроградна, нетолерантна и насилна“ слика за исламот што поттикнува однесување против француските вредности, дискриминација на жените, „тензии со еврејската заедница“ и „џихадистичка радикализација“.

Имамот, исто така, „го нарече еврејскиот народ непријател“, се вели во пресудата, исто како што Маџуби повика на „уништување на западното општество“. Адвокатот на имамот, Самир Хамрун, рече дека ќе поднесе жалба на протерувањето. Минатата година, Франција протера еден марокански имам и еден Алжирец, кои беа службеници во џамијата, која што била затворена во 2018 година.

притисни ентер