Ќерката на Бил Гејтс искрено: Знам дека сум родена со привилегии, треба да ги искористам

Џенифер Гејтс, 24-годишната ќерка на Бил и Мелинда Гејтс, даде интервју во кое зборува за нејзиниот живот и откри дека е свесна дека има привилегии што повеќето луѓе ги немаат.

„Родена сум во многу привилегирана ситуација и мислам дека поентата е да ги искористам овие можности, да научам од нив да пронајдам работи што ме интересираат и да се надевам дека ќе го направам светот малку подобро место“, изјави Џенифер за списанието Sidlines, магазин специјализиран за јавање што го прави ќерката на Гејтс уште од шест годишна вораст.

The July issue of Sidelines Magazine is here, featuring the amazing and talented @jenniferkgates on the cover! You don't want to miss her story about life with horses, growing up with @melindafrenchgates and @thisisbillgates as parents and changing the world for the better! Big thanks to @sasequinephotography for the beautiful photos. Once again this issue is full of so many amazing stories - Don't miss dressage rider @nickwagman’s journey with Don John, and eventer @willfaudreeeventing and his life. Go along for the ride with Amelia Fucito whose life has been changed by the healing power of horses. Get out the Kleenex for her story! Catch up with Busy Byerly and @horsefarmsforever, the @driftersheartsofhope charity and their inspiring Annie's Project, and take a photographic journey with artist @monicastevensoneq! You will also have a chance to meet Cristal and @joeybrumbaugh from Oklahoma, and @sarahinvicta from New Mexico! We are so excited to showcase equestrians from all across the United States. You can also visit with collegiate equestrian @ana_bertozzi_ as she explains the value of the NCEA Junior Hunt Seat Medal, and catch up with @ruespari founder @pearlrue (her belts are widely loved!) and so happy to have @graydressage and Dressage4Kids featured in our Unbridled column. And of course don't miss our eventing, law, sports psychology, hunter-jumper and dressage columns! Big thanks to @boydandsilvamartin, @mbsugie, Armand Leone, @heathercaristowilliams_usa and @williamsdressagellc for their insight into the horse world! Get ready to enjoy our 2020 Summer Gift Guide!! It's time to shop!! Don't forget to subscribe to Sidelines for only $9.95 for a year - and each issue will be delivered to your mailbox! Visit our website (link in bio) to subscribe for $9.95 and read the current issue digitally for free! #newissue #july #magazine #equestrianmagazine #equestrian #olympian #equestrianfashion #horse #horsesofinstagram #showjumping #dressage #eventing #jennifergates #billgates #summer #giftguide #sidelinesmagazine

A post shared by Sidelines Magazine (@sidelines_magazine) on

Таа исто така откри дека нејзините родители ја поддржувале во сè во текот на нејзиното растење и дека ја третирале како возрасна личност. Џенифер, исто така, зборуваше за хуманитарната работа на нејзините родители и се пошегува дека нејзината мајка некое време се грижела дека „премногу зборуваат за глобалната здравствена состојба на семејната маса“. Токму тоа, признава таа, ја поттикнало самата да се посвети на медицината. Таа додаде дека и нивното семеен педијатар имал големо влијание врз неа.

Денес студира медицина во Њујорк и сака да стане педијатар или општ лекар. Во 2018 година, таа дипломирала на универзитетот Стенфорд.

Џенифер е најстарата од трите деца на Бил Гејтс. И покрај семејното богатство, Џенифер и нејзината сестра и брат ќе наследат само „минимален дел“.

holiday selfie 🤳 😜

A post shared by Jennifer Gates (@jenniferkgates) on

„Моите деца ќе добијат образование и ќе треба да градат свои кариери и животни патеки. Толку пари би ги уништиле нивните животи. Тие ќе наследат минимален дел, чисто да не бидат сиромашни, и за сè друго тие треба да се борат за себе“, рече претходно Гејтс, кој донира голем дел од своето богатство во добротворни цели.

Во последното деноноќие 15 починати, 173 новозаболени и 150 оздравени

Статистиката за состојбата со коронавирусот во земјава и понатаму бележи рекордни бројки.

Во последното деноноќие бележиме најмногу починати – 15, од кои осуммина се од Скопје.

За последните податоци околу епидемијата во живо ја вклучуваме Михаела Димовска.

Кои се последните податоци од здравствените власти ?

Целиот извештај погледнете го во видеото.

Ќе се прави скрининг на новинари и медиумски работници за КОВИД-19

Министерството за здравство на барање на Здружението на новинари на Македонија (ЗНМ) во наредните денови ќе организира бесплатен скрининг за новинари и медиумски работници за КОВИД – 19. Скринингот ќе биде спроведен во два круга.

Во првиот круг, во период од три дена, ќе бидат опфатени најмалку 500 новинари и медиумски работници од информативните програми од поголемите медиуми. За останатите помали редакции, дополнително ќе следат информации за скринингот по завршување на првиот круг.

Како што посочуваат од Министерството, во последниот период новинарите и медиумските работници кои известуваат на терен за активностите на учесниците во предвремените парламентарни избори, поради зголемениот обем на работа, се дополнително изложени на вирусот КОВИД – 19. Освен тоа, во ЗНМ било пријавено дека во дел од националните медиуми има нови позитивни случаи на заразени новинари и медиумски работници, но и колеги кои се сомневаат дека се заразени.

-Поаѓајќи од тоа, но и од потребата да се даде приоритет на новинарите и медиумските работници ќе се спроведе скрининг во два круга. Во првиот круг ќе бидат опфатени новинари и медиумски работници од информативните програми од поголемите медиуми, со цел да се утврди дали и колку од вработените се заразени. Ова ќе придонесе да се спречи ширење на болеста во овие редакции каде има поголем број на лица кои работат во исто време во ограничен простор. Според првичната проценка целта е да се опфатат најмалку 500 новинари и медиумски работници во првиот круг во период од три дена, а во зависност од исходот на ова соодветно ќе се планира временската рамка и начинот на спроведување на скринингот и во вториот круг, појаснуваат од Министерството за здравство.

Поголемите редакции ќе добијат подетални информации во текот на утрешниот ден со цел да се направи соодветен распоред за спроведување на скринингот. За останатите помали редакции, дополнително ќе следат информации за скринингот по завршување на првиот круг.

Обвинителството го следи објавувањето на „бомбите“, ако има криминал ќе реагираат

Дали во досега објавените бомби има индиции за сторен криминал Јавното обвинителство се уште истражува.

Последниот одговор оттаму е дека ги следат објавените снимки и доколку се утврдат елементи на кривични дела ќе постапат.

Откако почна предизборната кампања, речиси секојдневно се објавуваат аудио материјали на Јутјуб, во кои се инволвирани лидерите на ВМРО ДПМНЕ и СДСМ, Мицкоски и Заев. За последната снимка објавена пред три дена на која лидерот на социјалдемократите зборува за Шарената револуција тој денеска одговори дека се работи за грешка која како што рече била последица на подолго седење во кафеана.

Од обвинителството потврдија дека го добиле известувањето и доказите од СВР Скопје за случајот со теретаната со Мицкоски. Но тоа за обвинителството не било доволно па информираат дека надлежниот јавен обвинител презема и други дејствија по што ќе утврдат дали партискиот лидер ги прекршил здравствените протоколи.

притисни ентер