Ќерката на Бил Гејтс искрено: Знам дека сум родена со привилегии, треба да ги искористам

Џенифер Гејтс, 24-годишната ќерка на Бил и Мелинда Гејтс, даде интервју во кое зборува за нејзиниот живот и откри дека е свесна дека има привилегии што повеќето луѓе ги немаат.

„Родена сум во многу привилегирана ситуација и мислам дека поентата е да ги искористам овие можности, да научам од нив да пронајдам работи што ме интересираат и да се надевам дека ќе го направам светот малку подобро место“, изјави Џенифер за списанието Sidlines, магазин специјализиран за јавање што го прави ќерката на Гејтс уште од шест годишна вораст.

The July issue of Sidelines Magazine is here, featuring the amazing and talented @jenniferkgates on the cover! You don't want to miss her story about life with horses, growing up with @melindafrenchgates and @thisisbillgates as parents and changing the world for the better! Big thanks to @sasequinephotography for the beautiful photos. Once again this issue is full of so many amazing stories - Don't miss dressage rider @nickwagman’s journey with Don John, and eventer @willfaudreeeventing and his life. Go along for the ride with Amelia Fucito whose life has been changed by the healing power of horses. Get out the Kleenex for her story! Catch up with Busy Byerly and @horsefarmsforever, the @driftersheartsofhope charity and their inspiring Annie's Project, and take a photographic journey with artist @monicastevensoneq! You will also have a chance to meet Cristal and @joeybrumbaugh from Oklahoma, and @sarahinvicta from New Mexico! We are so excited to showcase equestrians from all across the United States. You can also visit with collegiate equestrian @ana_bertozzi_ as she explains the value of the NCEA Junior Hunt Seat Medal, and catch up with @ruespari founder @pearlrue (her belts are widely loved!) and so happy to have @graydressage and Dressage4Kids featured in our Unbridled column. And of course don't miss our eventing, law, sports psychology, hunter-jumper and dressage columns! Big thanks to @boydandsilvamartin, @mbsugie, Armand Leone, @heathercaristowilliams_usa and @williamsdressagellc for their insight into the horse world! Get ready to enjoy our 2020 Summer Gift Guide!! It's time to shop!! Don't forget to subscribe to Sidelines for only $9.95 for a year - and each issue will be delivered to your mailbox! Visit our website (link in bio) to subscribe for $9.95 and read the current issue digitally for free! #newissue #july #magazine #equestrianmagazine #equestrian #olympian #equestrianfashion #horse #horsesofinstagram #showjumping #dressage #eventing #jennifergates #billgates #summer #giftguide #sidelinesmagazine

A post shared by Sidelines Magazine (@sidelines_magazine) on

Таа исто така откри дека нејзините родители ја поддржувале во сè во текот на нејзиното растење и дека ја третирале како возрасна личност. Џенифер, исто така, зборуваше за хуманитарната работа на нејзините родители и се пошегува дека нејзината мајка некое време се грижела дека „премногу зборуваат за глобалната здравствена состојба на семејната маса“. Токму тоа, признава таа, ја поттикнало самата да се посвети на медицината. Таа додаде дека и нивното семеен педијатар имал големо влијание врз неа.

Денес студира медицина во Њујорк и сака да стане педијатар или општ лекар. Во 2018 година, таа дипломирала на универзитетот Стенфорд.

Џенифер е најстарата од трите деца на Бил Гејтс. И покрај семејното богатство, Џенифер и нејзината сестра и брат ќе наследат само „минимален дел“.

holiday selfie 🤳 😜

A post shared by Jennifer Gates (@jenniferkgates) on

„Моите деца ќе добијат образование и ќе треба да градат свои кариери и животни патеки. Толку пари би ги уништиле нивните животи. Тие ќе наследат минимален дел, чисто да не бидат сиромашни, и за сè друго тие треба да се борат за себе“, рече претходно Гејтс, кој донира голем дел од своето богатство во добротворни цели.

Мицкоски со честитка по повод денешниот празник Богојавление - Водици

До поглаварот на Македонската Православна Црква – Охридска Архиепископија, Архиепископ Охридски и Македонски Г.Г. Стефан честитка упати претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски.

Дозволете ми од мое лично име и од име на ВМРО-ДПМНЕ да Ви го честитам денешниот празник Богојавление - Водици на сите верници кои го слават.

На Богојавление е спознаена светата тајна крштевање, кога Исус Христос е крстен во водите на реката Јордан, од страна на СВ. Јован. Тоа ја симболизира надежта и извесноста на спасението.

Во овие тешки мигови за нашата земја и народ потребно е сплотеност, но и давање на надеж на секој еден човек дека може поинаку, мора подобро. Дека оваа земја е способна за големи победи и дека треба да се стави крај на неспособноста, нестручноста и тонењето надоле. Потребен е општествено рестартирање и обединување на сите прогресивни сили за обезбедување на сонот на подобра Македонија. Тоа е можно и тоа зависи од секој нас.

Уште еднаш за многу години Богојавление, мир и радост во срцата и душите на сите верници, и успех и среќа во домовите.

Бог се јави!

Со почит,

Христијан Мицкоски,

Претседател на ВМРО-ДПМНЕ

МЗ; Во ковид центрите во Скопје за 24 часа се хоспитализирани 30 пациенти

Во изминатите 24 часа во ковид центрите во Скопје се хоспитализрани 30 нови пациенти поради компликации од корона вирусот.

Вкупно 283 лица сомнителни и потврдени за КОВИД -19 се лекуваат на инфективните оддели во главниот град.

Во последното деноноќие, на интерните клиники имало 14 приеми.

Во ковид центарот во ГОБ 8 Септември имало 5 нови приеми на пациенти, а на Инфективната клиника 3 во текот на вчерашниот ден.

Во изминатите 24 часа дома се пуштени 9 оздравени пациенти.

Во моментов на Кожната клиника во ковид центарот се лекуваат 18 пациенти, на Клиниката за неврологија 22 болни, а на Институтот за ТБЦ се примени вкупно 16 пациенти со симтоми на корона вирусот, во ковид центарот на Клиниката за нефрологија во моментов се сместени 15 пациенти. На Клиниката за Гастроентерохепатологија лежат 16 пациенти. Ковид центарот на Клиниката за Очни бочести од вчера е затворен, а во текот на денешниот ден ќе се префрлат и останатите 4 пациенти од центарот на Клиниката за уво нос и грло и во текот и тој центар ќе биде затворен.

Во ГОБ 8 Септември има вкупно 88 болни, а на Клиниката за инфективни болести лежат 81 пациент, додека во Иститутот за белодробни заболувања кај деца Козле има 21 пациент.

Вкупно 283 пациенти потврдени и сомнителни за КОВИД- 19 се лекуваат на инфективните оддели во болниците во главниот град. Голем дел од пациентите се на кислородна поддршка.

Бројот на приеми во изминативе денови е стабилен и утрово до 8 часот имало 163 слободни места, а се очекува во тек на денот по направените исписи на оздравените пациенти да се ослободат и дополнителни места.

Сите инфективни одделенија имаат довод на кислород и можат да згрижат пациенти кои имат потреба од кислородна поддршка.

Вучиќ: Вакцините за Македонија се пријателски и братски потег

Српскиот претседател Александар Вучиќ на прес конференцијата изјави дека вакцините за Македонија се пријателски и братски потег и дека Србија може да биде задоволна само ако и соседите се задоволни.

-Разговаравме со Македонија во рамките на т.н. мини Шенген. Би сакал да констатирам дека нема ништо да ни вреди сите нас да бидеме здрави, а луѓето во соседството да имаат безброј проблеми. Ние можеме да бидеме среќни само ако и соседите се среќни и задоволни. Секако дека треба да му помогнете на некого кога му е тешко, онолку колку што можеме да помогнеме, ќе помогнеме. На премиерот Зоран Заев кој бараше и се бореше за својата земја да обезбеди нешто и јас мислам дека ова не е само пријателски и братски потег кон народот во Македонија, ова ја покажува и нашата одговорност, дека не живееме во затворен сад, туку дека мора да размислуваме и за нашите комшии, како што сум сигурен дека и тие нас би ни помогнале, изјави Вучиќ.

Тој додаде дека доколку утре Република Српска и Босна иХерцеговина и Албанија побараат вакцини, дека исто така ќе помогне.

притисни ентер