Кинеските астронаути стигнаа до нивната нова вселенска станица

Новата екипа од астронаути пристигна во кинеската вселенска станица Тиангонг (Небесна палата), објави државната телевизија.

Тројцата астронаути, Феи Јунлонг, Денг Кингминг и Џанг Лу, влегоа во станицата по шестчасовен лет и автоматизиран маневар за приклучување, а ги пречекаа нивните колеги Чен Донг, Лиу Јанг и Каи Ксуже, кои се во Тиангонг од јуни. .

Вселенското летало Шенжу-15 со три патници или „Божествен брод“ беше лансирано вчера со ракета Long March-2F од центарот за лансирање на сателити во пустината Гоби, северозападна Кина, според државната телевизија. Шенжу-15 е последната од 11-те мисии, вклучително и три претходни мисии со екипаж, за составување на „Небесната палата“, станица со повеќе модули.

Триото ќе го преземе екипажот Шенжу-14, кој пристигна на почетокот на јуни. Претходните членови на екипажот се очекува да се вратат на Земјата на почетокот на декември, по еднонеделното предавање кое исто така ќе ја одреди способноста на станицата привремено да поддржува шест астронаути, што е уште еден рекорд за кинеската вселенска програма.

Станицата има проектиран животен век од најмалку една деценија, а астронаутите кои живеат таму се очекува да спроведат повеќе од 1.000 научни експерименти - од проучување на адаптацијата на растенијата во вселената до однесувањето на течностите во микрогравитација.

„Небеската палата“ е кулминација на речиси дведецениските мисии на кинеските екипажи во вселената. Кинеските вселенски летови со екипаж започнаа во 2003 година, кога поранешниот борбен пилот Јанг Ливеи беше испратен во орбитата во мала бронзена капсула Шенжу-5, со што стана првиот Кинез во вселената.

Вселенската станица беше и симбол на зголеменото влијание на Кина во таа сфера. Кина беше изолирана од ISS под раководство на НАСА, додека американскиот закон забранува каква било соработка меѓу американската вселенска агенција и Кина.

Како дел од мисијата Шенжу-15, екипажот ќе живее и работи на вселенската станица шест месеци. Кина веќе успешно управува со возило за истражување на Марс. Исто така, извршиле неколку мисии на Месечината. Кинезите исто така работат на вселенско летало за повеќекратна употреба, кое би можело да биде распоредено до 2025 година.

Во текот на следните пет години, примероците од карпи од поларните региони на Месечината ќе бидат вратени на Земјата. Со Русија се работи на планови за истражувачка станица на Месечината.

Магла со видливост до 50 метри на патниот правец Тетово – Попова Шапка

Магла со видливост од 40 до 50 метри има на патниот правец Тетово – Попова Шапка, соопштија вечерва од Авто-мото сојузот на Македонија.

Сообраќајот на останатите државни патишта се одвива непречено, по наместа влажни коловози.

– Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничните премини од македонска страна, нема подолги задржувања за влез и излез од државата, се наведува во соопштението.

Од АМСМ препорачуваат прилагодена брзина на движење, почитување на поставената сообраќајна сигнализација и внимателно управување со возилата.

– Особено на патиштата низ котлините, речните долини и клисурите, каде има можност од појава на одрони. Ова посебно се однесува за делниците Катланово – Велес, Маврово – Дебар – Струга, Виница – Берово и Кочани – Делчево, се нагласува во соопштението.

За брзо возење на територија на СВР Битола санкционирани 87 возачи

Вкупно 87 возачи се казнети при засилената акциска контрола за санкционирање на лица кои управуваaт возило со брзина поголема од пропишаната што денеска во периодот од 10.00 до 15.00 часот беше спреведена на територијата на СВР Битола. 

Од нив, како што информира МВР, 59 ја пречекориле брзината во населено место, а 28 надвор од населено место.

На сите прекршители изготвени им се соодветни поднесоци.

Од МВР најавуваат дека и во наредните денови же продолжат засилените акциски сообраќајни контроли и апелираат граѓаните да ги почитуваат сообраќајните правила и прописи за, како што велат, да ја зголемиме безбедноста во сообраќајот и заедно да придонесеме за посигурни патишта.

Со закани одземени пари од вработени во бензинска и обложувалница во Скопје

Со закани биле одземени пари од вработени во бензинска пумпа и обложувалница во Скопје, информираат попладнево од Министерството за внатрешни работи.

– Во 03.10 часот утрово во Полициска станица Кисела Вода е пријавено дека на бензинска пумпа на подрачјето на оваа општина, едно лице со закана од вработениот одзело пари. Во СВР Скопје вчера во 09.25 часот е пријавено дека околу 09.20 во обложувалница на подрачјето на општина Аеродром, едно лице со закана од вработената одзело пари, се наведува во денешното соопштение.

Се преземаат мерки за расчистување на случаите.

притисни ентер