Кинески воени бродови пловат покрај брегот на САД

Брод на американска крајбрежна стража во рутинска патрола во Беринговото Море наишол на неколку кинески воени бродови во меѓународните води, но во рамките на ексклузивната економска зона на САД.

Брод на американска крајбрежна стража во рутинска патрола во Беринговото Море наишол на неколку кинески воени бродови во меѓународните води, но во рамките на ексклузивната економска зона на САД, соопштија синоќа властите, како што пренесе АП.

Екипажот ги откри трите бродови на приближно 200 километри северно од преминот Амчитка на Алеутските острови, се вели во соопштението на крајбрежната стража. Кратко време подоцна, екипажот на хеликоптер од воздухопловната станица Кодијак на крајбрежната стража забележал четврти брод на приближно 135 километри северно од преминот Амукта.

Сите четири кинески бродови „пловеа во меѓународни води, но сепак во рамките на американската ексклузивна економска зона“, која се протега на 370 километри од американскиот брег, се вели во соопштението.

„Кинеските бродови делуваа во согласност со меѓународните правила и норми“, рече контраадмиралот Меган Дин, командант на тамошната крајбрежна стража. „Запловивме за да се осигураме дека нема нарушување на интересите на САД во поморската средина околу Алјаска.

Тоа не беше првпат бродови на кинеската морнарица да пловат во близина на водите на Алјаска. Во септември 2022 година, крстосувач со наведувана ракета од Кина бил забележан во Беринговото Море, една година пред бродовите на крајбрежната стража во Беринговото Море и Северниот Тихи Океан да се сретнат со кинески бродови, на околу 80 километри од Алеутските Острови.

Американската војска рутински спроведува, како што ги нарекува „слобода на навигациски операции“ во спорните води во Азија за кои Кина тврди дека се нејзини, распоредувајќи поморски бродови во Јужното Кинеско Море. САД велат дека слободата на пловидба во водите е во националниот интерес на САД.

Шведските ракометарки набавија душеци од ИКЕА за поубав сон во Олимпиското село

 Шведската женска ракометна репрезентација купи душеци од ИКЕА за престојот во Париз за време на Олимписките игри.

Според „Aftonbladet“, повеќето играчи на тимот нарачале душеци на сопствен трошок, бидејќи не биле задоволни од понудените во Олимпиското село.

- Проблемот не е што во Олимпиското село има картонски кревети - тоа многу ни одговара. Но, душеците се тврди. Тие се многу нови и ќе биде потребно време да омекнат. Чувствувавме дека едвај чекаме и решивме добро да се наспиеме од самиот почеток, изјави ракометарката Јамина Робертс.

Олимпијадата ќе се одржи од 26 јули до 11 август.

СПАК откри криминалната група, која за 20-45 000 долари пренесувала албански државјани до САД

Специјалното обвинителство против организиран криминал и корупција, СПАК,  откри криминална група, која преку фалсификувана документација, организирала префрлување албански државјани, со крајна дестинација Соединетите американски држави.

Оваа криминална активност се сомничи дека е добро организирана на транснационално ниво, бидејќи илегалниот премин во САД е потврдено дека се вршел на релација Албанија-Италија-Шпанија-Мексико-САД.

-Лицата инволвирани во оваа криминална активност вршеле, пред сè воспоставување контакт меѓу лицата заинтересирани за заминување во САД а главниот организатор Л.М., во соработка со други лица, обезбедувало брзо изготвување фалсификувани документи за идентификација, патни билети, опремување со нови мобилни уреди и телефонски броеви, според земјите во кои се вршело патувањето и слично, јавија албанските медиуми.

Заинтересираните лица со албански пасош ја преминувале албанската граница, а на аеродромите во Шпанија од каде се вршел транзитот кон Мексико, па потоа кон САД, ги пречекувале други лица инволвирани во оваа криминална активност, кои ги обезбедувале нив со фалсификуван документ за идентификација. Целата оваа активност траела не повеќе од 15-20 дена и секое лице плаќало сума од 20 до 45 илјади долари.

Приведени се пет лица на кои им е одредена мерка притвор.

Нов изглед – нова свежина: Разлади се со „VIVA Ice Tea“

Летото станува уште позабавно со „VIVA Ice Tea“.

Водечкиот македонски бренд за безалкохолни овошни пијалаци, го освежи визуелниот идентитет на своите овошни ладни чаеви. Добро познатите пијалаци за сите возрасти сега се достапни со нов освежен изглед.

Оваа категорија на производи, со вкусови на праска, брусница и лимон во пакувања од 1,5 литри и 0,5 литри, сега имаат нови редизајнирани етикети кои го истакнуваат квалитетот и свежината на овие пијалаци.+

"Нашата цел е секогаш да бидеме во тек со актуелните трендови и да ги задоволиме очекувањата на нашите потрошувачи. Новиот дизајн не само што го рефлектира нашиот ангажман за квалитет, туку ја нагласува природната свежина на нашите производи" велат од менаџментот на „ВИВА“.

Ладните овошни чаеви од портфолиото на „ВИВА“ кои се присутни на македонскиот пазар веќе 15 години, достапни се и во земјите од Блискиот Исток.

Со својата посветеност кон задоволството на потрошувачите веќе три децении, „ВИВА“ континуирано го потврдува својот врвен квалитет и иновативност во работењето.

притисни ентер