Кина со задоцнување ги испратила информациите во СЗО за коронавирусот

Кина задоцнила да објави важни информации за коронавирусот во првите денови на епидемијата, јави агенцијата  Асошиејтед Прес, повикувајќи се на документи од СЗО.

Кина чекала повеќе од една недела пред да објави важни информации за геномите на коронавирусот на 11 јануари, според АП.

Две недели подоцна, Кина повторно задоцнила да го извести СЗО за деталите за случаите на коронавирус и состојбата на пациентите, што довело до недостаток на јасна проценка за тоа дали вирусот може да се пренесе од човек на човек и за ризикот по остатокот на светот.

Доцнењето довело до незадоволство на претставниците на СЗО, иако светската организација официјално ја пофали Кина за транспарентност и брзо споделување на информации за вирусот со остатокот од светот, според американската агенција, која што се повикува на десетици разговори и внатрешни документи на светската организација.

Ангеловска: Над 187.000 домашни платежни картички се активни, 11 милиони евра досега вбризгани во стопанството преку граѓаните

Преку 187.000 домашни платежни картички се веќе активни и граѓаните со нив веќе направиле над 660.000 трансакции и потрошиле 10,7 милиони евра за домашни производи и услуги, вели во својата Фејсбук објава министерката за финансии Нина Ангеловска.

– Заклучно 8 јули имаме 187.768 активни домашни платежни картички. За три недели околу 11 милиони евра се вбризгани во економијата преку зголемената потрошувачка од граѓаните со домашната платежна картичка и со тоа се поддржуваат македонските производи и услуги, се поддржуваат граѓаните и се поттикнува економската активност. Исто така, расте и безготовинското плаќање, а со тоа се влијае и на намалување на сивата економија, пишува Ангеловска.

Ангеловска посочува дека согласно податоците кои ги добиле од дел од банките, со картичките најмногу се пазари во супермакетите, односно преку 90 отсто од транскациите се таму.

Ангеловска наведува дека во тек е втората фаза на разгледување на приговорите од граѓаните кои не добиле картички, а сметаат дека треба да бидат корисници.

– Дел од граѓаните досега добија одговори, па и картички за уважените приговори, а дел од граѓаните допрва ќе добијат, вели Ангеловска во објавата.

МОСТ ќе ги следи изборите со близу 900 набљудувачи

Граѓанската асоцијација мост, ќе ги следи предвремените парламентарни избори со близу 900 набљудувачи на 696 гласачки места избрани според случаен и репрезентативен примерок.

Ќе бидат распоредени и исто толку набљудувачи со што ќе бидат покриени 20 проценти од вкупниот број на избирачки места на територијата на целата држава..

Чаир и Гази Баба со најмногу активни случаи на КОВИД 19

Чаир останува општина со најголем број активни случаи и во изминатите 24 часа, покажуваат податоците што денеска ги објави Министерството за здравство. 

Во оваа општина се регистрирани 323 активни случаи.

Двеста активни случаи има и во Гази Баба, а над 150 случаи се евидентирани и во Аеродром, Бутел, Центар и Карпош. Во Аеродром има 162 активни случаи, во Карпош 147, а по 146 активни случаи имаат Бутел и Центар.

Во Сарај се евидентирани 128 случаи, во Студеничани 116, во Кисела Вода 108, во Ѓорче Петров 107, во Шуто Оризари 86, во Арачиново 45, Илинден 31, Петровец 17, Чучер Сандево 16, Зелениково 13 и Сопиште 8.

Регистрирани се пет странски државјани како активни случаи, како и 67 лица за кои што не се знае од каде потекнуваат.

притисни ентер