Кина: Шокирани сме од нападот во кој загинаа хуманитарните работници во Газа

 Кина денеска соопшти дека е шокирана од нападот во Газа во кој загинаа седум хуманитарни работници на „Светска централна кујна“, што невладината организација им го припиша на израелските сили.

Пекинг е „против секоја акција што влијае на цивилите, ја уништува цивилната инфраструктура или го крши меѓународното право“, изјави портпаролот на кинеското Министерство за надворешни работи, Ванг Венбин.

„Шокирани сме од нападот во Газа и го осудуваме“, рече тој.

Шест странски хуманитарни работници и нивниот палестински возач се убиени доцна синоќа во израелски напад во Појасот Газа, соопшти невладината организација за која работеле хуманитарните работници.

„Соработници на американската невладина организација 'Светска централна кујна', која доставува храна во Појасот Газа, се убиени во израелски напад“, објави на мрежата X основачот на таа организација, шпанско-американскиот готвач Хозе Андрес.

Во соопштението на невладината организација се наведува дека хуманитарните работници загинале додека работеле на поддршка за доставување храна во Газа.

Според болницата, меѓу загинатите има тројца британски државјани, еден Австралиец, еден Полјак и еден американски и канадски државјанин, со двојно државјанство.

Австралија ја потврди смртта на својот државјанин и го осуди нападот, додека САД изјавија дека се длабоко вознемирени од настаните.

Израелската армија соопшти дека спроведува истрага за „да се разберат околностите на овој трагичен настан“. /МИА

Фото: Поранешната мис на Шведска без долна облека на црвениот тепих

Поранешната мис на Шведска низ Канскиот филмски фестивал се прошета без долна облека.

Филсмкиот фестивал во Кан е местото каде многу светски ѕвезди сакаат да се продефилираат во скапа тоалета.

Фестивалот е синоним за престиж, мода, стил и елеганција. Но, не е секогаш така.

Поранешната Плејбој зајачица и поранешна мис на Шведска, Викторија Силвстед се појави во Кан во многу провокативен фустан.

Папараците покажаа дека атрактивната Вики под фустанот не носи долна облека.

Имено, поранешната мисица не носела долна облека, а немала поим дека фустанот може да ја „издаде“.

Викторија смело им позираше на папараците. Најмногу внимание сепакпривлече длабокиот шлиц на Викторија, буквално до половината, кој во еден момент откри повеќе отколку што треба .

Фото:Секси тенисерка

Убавата руска тенисерка Виталиј Дјаченко се почесто ги радува фановите на социјалните мрежи со фотки во бикини.

„Жешката“ бринета извесно време е надвор од терените поради повреда, и поради тоа патува низ Европа, во моментов е во посета на Белград.

Убавата тенисерка секојдневно ги информира своите следбеници за тоа што прави и каде се наоѓа.

- Белград во срцето, не сум љубител на селфи во огледало - напиша таа.

Руската убавица покрај коментарот објави и неколку фотки кои ги воодушевија фановите.

Виталија на фотките е во интересен стајлинг, скоро проѕирен фустан , бикини , мрежасто здолниште....

Макрон се согласи на дебата со Марин Ле Пен пред изборите за Европскиот парламент, таа одби

Францускиот претседател Емануел Макрон денеска изрази подготвеност за дебата со лидерката на екстремната десница, Марин Ле Пен, пред изборите за Европскиот парламент на 9 јуни, каде што „се доведува во прашање судбината на Франција“.

„Ако мислиме дека станува збор за избори на кои во прашање е дел од судбината на Франција, за што веруваме, јас сум на располагање“, рече Макрон во интервју за весникот „Паризиен“.

Марин Ле Пен минатата недела изјави дека со задоволство би имала дебата со Макрон, но под услов тој да поднесе оставка и да го распушти парламентот. Таа денеска го повтори тоа барање и додаде дека е подготвена за дебата, но дури по изборите, во септември.

притисни ентер