Кина ги отфрла обвинувањата на НАТО за поддршка на руската војна во Украина

Пекинг денеска го критикуваше НАТО поради обвинувањата на трансатлантската алијанса дека Кина станала „одлучувачки овозможувач“ на руската војна против Украина.

Кина го обвини НАТО дека ја оцрнува земјата и побара од Алијансата да остане надвор од Азија, бидејќи нејзината војска демонстрираше зголемено влијание со рекорден број воздушни операции во близина на Тајван и поморски вежби во близина на Филипините.

Пекинг денеска го критикуваше НАТО поради обвинувањата на трансатлантската алијанса дека Кина станала „одлучувачки овозможувач“ на руската војна против Украина.

Лидерите на НАТО побараа вчера Кина да „прекине со секаква материјална и политичка поддршка на руските воени напори“ во нејзината најжестока досега осуда на Пекинг.

Во заедничката изјава на својот годишен самит во Вашингтон, НАТО рече дека „големата поддршка на Пекинг за руската одбранбена индустриска база“...ја зголемува заканата што Русија ја претставува за нејзините соседи и за евроатлантската безбедност“.

Пекинг соопшти дека поднел претставки до НАТО во врска со обвинувањата, кои ги нарече „провокативни со очигледни лаги и оцрнувања“.

Кинеската мисија во ЕУ соопшти дека Пекинг бара политичко решение за војната во Украина и никогаш не обезбедил смртоносно оружје на ниту една од страните во конфликтот, додавајќи дека нејзиниот „нормален трговски тек“ со Русија не треба да биде предмет на прекин или принуда.

Пекинг се спротивстави на обвинувањата на НАТО со предупредување на Алијансата да остане надвор од Азија, за која рече дека е „место за мирен развој, а не место за борба за геополитички натпревар“.

-НАТО „продолжува да ја игра меѓусебната врска меѓу безбедноста на Европа и безбедноста во Азија-Пацификот“...Ја повикуваме да остане во рамките на својата улога како регионална одбранбена организација во северниот дел на Атлантикот. НАТО не треба да стане нарушувач на мирот и стабилноста во Азија-Пацификот или алатка што ја користат одредени големи сили за одржување на хегемонијата“, се вели во кинеската изјава.

Вжештената реторика доаѓа откако Јапонија, Јужна Кореја, Австралија и Нов Зеланд се приклучија на самитот на НАТО, практика што започна по целосниот напад на Русија врз Украина во 2022 година.

Како одговор на растечката регионална моќ на Народноослободителната армија, сојузниците на САД во Азија, вклучително и Јапонија и Филипините, го засилија заедничкото планирање, вежбите и распоредувањето на оружје. Членките на НАТО како Велика Британија, Франција, Канада и Германија, исто така, ги зголемија воените операции и безбедносната соработка во регионот.

Пекинг се повлече, а највисоките кинески воени претставници ги осудија напорите на САД за зајакнување на врските со своите сојузници во регионот како заговор за создавање „азиски НАТО“.

Шведските ракометарки набавија душеци од ИКЕА за поубав сон во Олимпиското село

 Шведската женска ракометна репрезентација купи душеци од ИКЕА за престојот во Париз за време на Олимписките игри.

Според „Aftonbladet“, повеќето играчи на тимот нарачале душеци на сопствен трошок, бидејќи не биле задоволни од понудените во Олимпиското село.

- Проблемот не е што во Олимпиското село има картонски кревети - тоа многу ни одговара. Но, душеците се тврди. Тие се многу нови и ќе биде потребно време да омекнат. Чувствувавме дека едвај чекаме и решивме добро да се наспиеме од самиот почеток, изјави ракометарката Јамина Робертс.

Олимпијадата ќе се одржи од 26 јули до 11 август.

СПАК откри криминалната група, која за 20-45 000 долари пренесувала албански државјани до САД

Специјалното обвинителство против организиран криминал и корупција, СПАК,  откри криминална група, која преку фалсификувана документација, организирала префрлување албански државјани, со крајна дестинација Соединетите американски држави.

Оваа криминална активност се сомничи дека е добро организирана на транснационално ниво, бидејќи илегалниот премин во САД е потврдено дека се вршел на релација Албанија-Италија-Шпанија-Мексико-САД.

-Лицата инволвирани во оваа криминална активност вршеле, пред сè воспоставување контакт меѓу лицата заинтересирани за заминување во САД а главниот организатор Л.М., во соработка со други лица, обезбедувало брзо изготвување фалсификувани документи за идентификација, патни билети, опремување со нови мобилни уреди и телефонски броеви, според земјите во кои се вршело патувањето и слично, јавија албанските медиуми.

Заинтересираните лица со албански пасош ја преминувале албанската граница, а на аеродромите во Шпанија од каде се вршел транзитот кон Мексико, па потоа кон САД, ги пречекувале други лица инволвирани во оваа криминална активност, кои ги обезбедувале нив со фалсификуван документ за идентификација. Целата оваа активност траела не повеќе од 15-20 дена и секое лице плаќало сума од 20 до 45 илјади долари.

Приведени се пет лица на кои им е одредена мерка притвор.

Нов изглед – нова свежина: Разлади се со „VIVA Ice Tea“

Летото станува уште позабавно со „VIVA Ice Tea“.

Водечкиот македонски бренд за безалкохолни овошни пијалаци, го освежи визуелниот идентитет на своите овошни ладни чаеви. Добро познатите пијалаци за сите возрасти сега се достапни со нов освежен изглед.

Оваа категорија на производи, со вкусови на праска, брусница и лимон во пакувања од 1,5 литри и 0,5 литри, сега имаат нови редизајнирани етикети кои го истакнуваат квалитетот и свежината на овие пијалаци.+

"Нашата цел е секогаш да бидеме во тек со актуелните трендови и да ги задоволиме очекувањата на нашите потрошувачи. Новиот дизајн не само што го рефлектира нашиот ангажман за квалитет, туку ја нагласува природната свежина на нашите производи" велат од менаџментот на „ВИВА“.

Ладните овошни чаеви од портфолиото на „ВИВА“ кои се присутни на македонскиот пазар веќе 15 години, достапни се и во земјите од Блискиот Исток.

Со својата посветеност кон задоволството на потрошувачите веќе три децении, „ВИВА“ континуирано го потврдува својот врвен квалитет и иновативност во работењето.

притисни ентер