Киа го претстави новиот XCeed (ФОТО)

Киа продолжува со промоциите на новите верзии на моделот Ceed.

По две верзии на каравани во серијата Ceed , Киа воведува и кросовер издание. Кросоверот е подигнат за 25 мм од неговите претходници , но растојанието меѓу осовините останува исто.

Сепак XCeed има нови браници, светла и носачи.  Зголеме е и багажникот за 31 литар ,а новиот модел има и целосно дигитален кокпит.

Има мотор од 120 Кс , односно зајакнати верзии од 140 , односно од 204 Кс за XCeed во GТ изведба. Сите модели се нудат и со автоматски менувач.

Хибридната изведба доплнително ќе биде понудена . Моделот ќе почне да се произведува од август во погоните во Словачка , а првите модели ќе се продаваат кон крајот на годинава.

притисни ентер