Кејт Бланшет: Пандемијата е можност подобро да се сфати бегалското прашање

Бевме принудени да се соочуваме со чувство на несигурност и тоа е, се разбира, ситуацијата со која живеат повеќето бегалци секоја година.

Светскиот ден на бегалците оваа година е можност да размислиме подобро за несигурноста со која се соочуваат оние кои мораат да ги напуштат своите домови, на што другите беа сведоци и оваа година на пандемијата на коронавирусот, смета оскаровката актерка Кејт Бланшет.

Австралиската глумица и амбасадорка на добра волја на УНХЦР – Организацијата за бегалци при Обединетите Нации, рече дека денот којшто се слави на 20 јуни, оваа година е време на „предизвик и размислување".

– Бевме принудени да се соочуваме со чувство на несигурност и тоа е, се разбира, ситуацијата со која живеат повеќето бегалци секоја година. Постои можност да се преиспита како се справивме со оваа несигурност и можеби да се ставиме во кожата на мајките, татковците, лекарите и адвокатите кои, без нивна вина, избегаа и живееја 18-19 години во состојбата, во која ние бевме овие 18 месеци, изјави Бланшет.

Темата на годинашниот Светски ден на бегалците повикува на поголемо вклучување на бегалците во здравствените системи, образованието и спортот.

– За жал, конфликтите низ целиот свет продолжија дури и за време на Ковид-19 состојбата, додаде Џилијан Тригс од УНХЦР.

Таа смета дека поддршка кон земјите домаќини на овие луѓе – мора да има. – Да им овозможиме на луѓето да добијат пристап до образование, нивните деца да одат на училиште, членовите на семејствата да работат… Но, исто така, се разбира – особено при пандемија, да имаат пристап до здравствени услуги и вакцини!, додаде Тригс.

Во својот годишен извештај објавен во петокот, УНХЦР објави дека бројот на оние кои морале да ги напуштат своите домови поради конфликт, гонење или кршење на човековите права е двојно зголемен во текот на изминатата деценија. На крајот на 2020 година имало 82,4 милиони бегалци во светот. Како дел од нејзината улога во УНХЦР, Бланшет ги посети Либан, Јордан и Бангладеш и се обрати пред Советот за безбедност на ОН за бегалската криза на малцинството Рохинџи во Мјанмар.

– Верувам дека Светскиот ден на бегалците не можеше да дојде во подобро време, затоа што сега навистина можеме да размислиме како може заедно да изградиме посилен, побезбеден и похуман свет, и дека инклузивноста е всушност натчовечка сила, вели оскаровката.

Фото: Адријана Лима позира гола под месечевата светлина

Бразилската манекенка Адријана Лима објави нова фотографија на Инстаграм на која позира целосно гола.

Славната манекенка го покажа своето совршено тело позирајќи гола на месечевата светлина.

-Кога ќе се сретнат двете Месечини, напиша Адријана во описот на објавата.

Иако манекенката минатиот месец наполни 40 години, се уште изгледа феноменално и не покажува знаци на стареење.

Фото: Ѓоковиќ со белгиските гимнастичарки стана хит на интернет

Новак Ѓоковиќ повторно воодушеви бројни фанови на спортот ширум светот, неговиот ведар дух и дружељубивост секогаш се препознаваат.

Овој пат тој влегол на тренинг од олимписки гимнастичарки и им се придружил.

На интернет стана хит фотографијата која на својот Инстаграм профил ја објави белгиската олимписка гимнастичарка Нина Дерваел.

На фотографијата Нина вежба пред натпреварот а во изведувањето на шпага и се придружил и Новак Ѓокович и уште некои белгиски натпреварувачки.

„Кога Новак Ѓоковиќ ќе те замоли за фотографија, едноставно не можеш да одбиеш“, напиша Нина во описот на фотографијата.

Насмевнатиот Ѓоковиќ со шпагата ги освои срцата на фановите на белгиската натпреварувачка, а објавата е преполна со позитивни реакции.

Видео: Американски пожарникари возат низ голем пожар

Шумските пожари и понатаму беснеат на западот од САД.

Се бележат рекордни теператури, многу граѓани морале да ги напуштат своите домови, а пожарникарите се борат против пожарите во екстремни услови.

Двајца пожарникари загинале во пад на авион. На северот од Невада, недалеку од границата со Калифорнија, дошло до масовна евакуација поради избивање на пожар предизвикан од гром. Еден пожар создал голем облак од чад и пепел кој во комбинација со временските услови создал сопствени молњи.

Во Орегон пожарот зафаќа површина од 311 километри квадратни.

Пожарникарите објавија снимка од возење во сред пожар. Погледнете ја:

притисни ентер