Каде граѓаните ќе ги поминат новогодишните празници?

Туристичките агнеции со полни раце работа. Истанбул, Прага, Будимпешта, Будва, Италија се топ 5 дестиинациите за македонците за прослава на новогодишните и божиќните празници.

Пикот на побарувачката го очекуваат во последните десетина дена пред доаѓањето на Новата година, вели во изјава за Канал 5 Силвана Јованова, сопственичка на туристичка агенција.

„Овој период од годината претежно се актуелни оние европски дестинации каде што има божиќни маркети. Има голем интерес за Прага, Будимпешта, тука се и Италија, од поблиските дестинации Белград е секогаш актуелна дестинација. Будва е доста барана годинава со оглед на добрите програми кои што ги имаат на плоштадите и нормално да не го заборавиме и Истанбул како вечно пополарна дестинација.“- Силвана Јованова – сопственик на туристичка агенција

Иако и агенциите ги чувствуваат последиците од кризите, како ковид, така и енергетска и економската, сепак велат интерес за патување кај граѓаните има и покрај повисоките цени, кој од година во година се менувааат. Јованова вели цените не зависат од нас, се обидуваме да напаравиме баланс помеѓу понудата и побарувачката.

„Секогаш за нова година цените на аранжманите биле поскапи, но оваа година и хотелите ги поскапеа аранжманите, самите места кој што се посетуваат, влезници во локалитети, бродови за крстарење, автобуските, авионските превози се е накачено, така што да за жал се накачени цените, но ние се обидуваме тука да бидеме некој баланс помеѓу понудата и побарувачката за да им понудиме нешто што можат да си го дозволат.“- Силвана Јованова – сопственик на туристичка агенција

Во соседство, но и европските мертополи веќе се чувствува новогодишната еуфорија - светнаа и новогодишните елки, стартуваа со работа новогодишните базари.

Скопјани се во исчекување на новогодишната елка на плоштад Македонија. Од градските власти побаравме одоговор дали и кога Метрополата ќе светне во новогодишно руво, но засега одговор не добивме. Лани градот беше украсен десетина дена пред дочекот на Новата година. Празничната еуфорија, пак веќе се забележува во дел од градови низ земјава.

Кржовска:Случајот е пријавен во надлежните институции, ученичката доби опомена пред исклучување

Доцна попладнево со став излезе директорката на гимназијата Јосип Броз Тито, Силвана Кржовска.

Таа потврдува дека во врска со вчерашни случувања било пријавено во надлежните институции кои имаат надлежност за понатамошно постапување, без да наведе повеќе детали за какво вознемирување станувало збор.. Таа посочува дека бил одржан наставнички совет, кој едногласно изрекол педагошка мерка опомена пред исклучување за ученичката, а дека не се работело за префрлување во друг клас како што е презентирано во јавноста..

Земјоделци го навредуваа и исвиркаа Макрон на Саем за земјоделство

Земјоделците денеска го исвиркаа и навредуваа францускиот претседател Емануел Макрон на Саемот за земјоделство во Париз, незадоволни од неговата политика и барајќи мерки за подобрување на состојбата во земјоделството.

Макрон го отвори Саемот со четири и пол часа задоцнување поради судирите меѓу полицијата и земјоделците кои упаднаа на Саемот.

Иако се чинело дека ситуацијата се смирила, кога Макрон ја пресекол лентата, земјоделците извикувале „Оставка!“, „Губи се!“, „Ѓубре!“, пренесе Бета.

Сепак, францускиот претседателот разговараше еден час со земјоделците од три синдикални организации чии членови учествуваа во судирот со полицијата и рече дека „преферира дијалог наместо конфликт“. /МИА

На протест за клима во Амстердам уапсени 17 активисти

Холандската полиција денеска уапси 17 учесници на климатски протест на активистичка група „Бунт против истребување“, откако со своите возила го блокираа автопатот А10 во Амстердам.

Полицијата соопшти дека предизвикале „опасност по животот на другите учесници во сообраќајот и на самите нив“.

Автомобилите што ги користеа активистите за да го блокираат сообраќајот се конфискувани, а на А10 после тоа останале меѓу 400 и 500 демонстранти.

Градскиот совет на Амстердам претходно упати „итен апел“ до климатските активисти да не протестираат на автопатот А10.

Првата блокада на овој автопат се случи на крајот на декември и траеше пет часа, по што беа уапсени над 400 активисти, а шестмина од нив беа казнети со 200 евра.

притисни ентер