Израел најавува одговор кон Иран, сојузниците апелираат на воздржаност

Израел бара санкции за иранската ракетна програма, Иран возврати со нова закана дека секоја акција против иранските интереси ќе наиден на голем и болен одговор.

И покрај апелите на сојузниците за воздржаност на Израел, високи воени лица најавуваат т.н. соодветен одговор на иранскиот ракетен и напад со беспилотни летала што се случи во саботата.

Директорот на Меѓународната агенција за атомска енергија изрази загриженост, поради евентуален израелски напад врз иранските нуклеарни постројки, кој може дополнително да го ескалира блискоисточниот конфликт.

„Се соочуваме со опасност од нуклеарна катастрофа, не смееме да дозволиме незадоволството денес, да биде примарно за тоа што ќе се случува утре. Мораме да сториме се’ што е во наша моќ да го минимизираме ризикот од несреќа.“- -Рафаел Гроси, Директор на Меѓународна агенција за атомска енергија.

Гроси исто така наведе дека еден ден по нападот врз Израел, Иран ги затворил своите нуклеарни постројки „од безбедносни причини“. Меѓу време Иранскиот заменик-министер за надворешни работи Али Багери Кани изјави дека контраофанзивата на Техеран, по каков било израелски одговор, ќе дојде „во рок од неколку секунди“. Израелскиот воен врв пак и натаму дециден, дека соодветен одговор, сепак ќе има.

„Oстануваме на највисоко ниво на подготвеност. Иран ќе се соочи со последици за своите дејствија. Нашиот одговор ќе биде соодветен. Одбранбените сили на Израел остануваат подготвени да се спротивстават на секоја закана од Иран и неговите терористички посредници.“ - Херзи Халеви, Началник на Генералштаб на Израел.

Во саботата, за прв пат во историјата, Иран го нападна Израел директно од негова територија. Според израелски извори, Техеран испратил околу 330 дронови, балистички и крстаречки ракети, од кои најмалку 250 биле пресретнати од одбрамбената Железна купола.

Фото: Поранешната мис на Шведска без долна облека на црвениот тепих

Поранешната мис на Шведска низ Канскиот филмски фестивал се прошета без долна облека.

Филсмкиот фестивал во Кан е местото каде многу светски ѕвезди сакаат да се продефилираат во скапа тоалета.

Фестивалот е синоним за престиж, мода, стил и елеганција. Но, не е секогаш така.

Поранешната Плејбој зајачица и поранешна мис на Шведска, Викторија Силвстед се појави во Кан во многу провокативен фустан.

Папараците покажаа дека атрактивната Вики под фустанот не носи долна облека.

Имено, поранешната мисица не носела долна облека, а немала поим дека фустанот може да ја „издаде“.

Викторија смело им позираше на папараците. Најмногу внимание сепакпривлече длабокиот шлиц на Викторија, буквално до половината, кој во еден момент откри повеќе отколку што треба .

Фото:Секси тенисерка

Убавата руска тенисерка Виталиј Дјаченко се почесто ги радува фановите на социјалните мрежи со фотки во бикини.

„Жешката“ бринета извесно време е надвор од терените поради повреда, и поради тоа патува низ Европа, во моментов е во посета на Белград.

Убавата тенисерка секојдневно ги информира своите следбеници за тоа што прави и каде се наоѓа.

- Белград во срцето, не сум љубител на селфи во огледало - напиша таа.

Руската убавица покрај коментарот објави и неколку фотки кои ги воодушевија фановите.

Виталија на фотките е во интересен стајлинг, скоро проѕирен фустан , бикини , мрежасто здолниште....

Макрон се согласи на дебата со Марин Ле Пен пред изборите за Европскиот парламент, таа одби

Францускиот претседател Емануел Макрон денеска изрази подготвеност за дебата со лидерката на екстремната десница, Марин Ле Пен, пред изборите за Европскиот парламент на 9 јуни, каде што „се доведува во прашање судбината на Франција“.

„Ако мислиме дека станува збор за избори на кои во прашање е дел од судбината на Франција, за што веруваме, јас сум на располагање“, рече Макрон во интервју за весникот „Паризиен“.

Марин Ле Пен минатата недела изјави дека со задоволство би имала дебата со Макрон, но под услов тој да поднесе оставка и да го распушти парламентот. Таа денеска го повтори тоа барање и додаде дека е подготвена за дебата, но дури по изборите, во септември.

притисни ентер