Италија, прва во ЕУ, воведува задолжителни ковид- потврди за сите вработени

Сите вработени во јавниот и приватниот сектор во Италија ќе треба да имаат здравствен картон како доказ за вакцинација со барем една доза, неодамна оздравеле или се негативни, рече министерката за регионални работи Маријастела Гелмини.

Така, Италија може да стане првата европска земја во која ковид- дозволата ќе биде задолжителна за сите работници. Италија се одлучила на овој чекор со цел да принуди повеќе луѓе да се вакцинираат и да го потиснат ширењето на инфекцијата.

Пропусницата, во дигитална или хартиена форма, првично е дизајнирана за да го олесни патувањето меѓу членките на ЕУ, но Италија го бара овој документ како предуслов за влез во музеи, спортски сали и ресторани во затворен простор.

Министерот Гелмини рече дека утрешниот состанок на владата ќе биде важен момент во врска со продолжувањето на задолжителното поседување на тој документ.

„Се движиме кон задолжителна ковид – потврда не само за работниците во јавниот, туку и во приватниот сектор“, додаде Гелмини.

Околу 73 проценти од 60 -те милиони жители примиле барем една доза, а 65 проценти биле целосно вакцинирани. Утрешната средба би можела да биде многу напната и останува да видиме дали владата ќе отиде до таму како што го најави Гелмини, министер од конзервативната партија на Силвио Берлускони, Форца Италија.

Противниците на ковид- дозволите тврдат дека овој документ, како задолжителен, ги крши слободите на граѓаните и силно сака да воведе присилна вакцинација. Неколку европски земји го користат здравствениот сертификат за рекреативни активности и патувања, но ниту една не го прогласила за задолжителен за сите работници во јавниот или приватниот сектор.

Хрватска: 15 починати 837 нови случаи на ковид -19

Во изминатото деноноќие во Хрватска се регистрирани нови 837 слачиа на зараза со Ковид-19, соопшти Националниот штаб за цивилна заштита. 

Од последици предизвикани од коронавирусот во последите 24 часа починале 15 лиц граѓани се водат како активни на корона.

На болничко лекување се 692 пациенти, од нив 99 се вклучени на респиратор.

Фото: Карлеуша во латекс со фатомка на лицето

Ново провокативно издание на српската пејачка Јелена Карлеуша.

Популарната и атрактивна пејачка повторно со фотографии предизвика лавина од коментари на социјалните мрежи.

Русокосата пејачка на фотките позира во скапоцени парчиња од брендот „Долче Габан“ . Парчиња кои според податоците од интернет вредат скоро 400 евра. Долната облека Карлеуша ја надополнила со латекс панталони и ракавици.

За фановите најитересни биле фантомката и бујните гради на пејачката.

Фото: Анонимни убавици со истакнати облини

Убави девојки секојдневно предизвикуваат воздишки на социјалните мрежи.

Овие девојки знаат како да го привлечат вниманието на фановите на социјалните мрежи.

Девојките вообичаено на социјалните мрежи објавуваат фотографии на кои гордо ги истакнуваат своите бујни облини, посебно задниците.

притисни ентер