Истражување: Пчелите подобро опрашуваат откако ќе консумираат кофеин

Пчелите кои што консумирале кофеин може да бидат подобри при опрашувањето. И исто како и многумина од нас, тие уживаат во кофеинот.

Истражувачите од Универзитетот Гринич во Лондон, предводени од експертката за однесување и екологија на инсекти, Сара Арнолд, откриле дека пчелите што внесуваат кофеин во телото ја вршат својата работа подобро од оние што не го прават тоа.

Пчелите со кофеин се поспособни да најдат целни култури и да спроведат поефикасно опрашување. Исто така, се чини дека пчелите уживаат во конзумирањето кофеин. Пчелите кои биле тестирани имале поголема веројатност да бараат растенија чиј нектар содржи кофеин. Се покажало дека кофеинскиот нектар го подобрува фокусот и меморијата на пчелите.

Што значи ова за земјоделството низ целиот свет? Студијата може да се примени за комерцијални пчели што ги опрашуваат целните култури во земјоделската индустрија. Пчелите што се одгледуваат можат да добијат кофеин и да бидат обучени да опрашуваат одредени култури, со што ќе се зголеми земјоделското производство. Ова, пак, може да ја зголеми достапноста на храна во областите каде што тоа е потребно, велат истражувачите.

Хрватска: 15 починати 837 нови случаи на ковид -19

Во изминатото деноноќие во Хрватска се регистрирани нови 837 слачиа на зараза со Ковид-19, соопшти Националниот штаб за цивилна заштита. 

Од последици предизвикани од коронавирусот во последите 24 часа починале 15 лиц граѓани се водат како активни на корона.

На болничко лекување се 692 пациенти, од нив 99 се вклучени на респиратор.

Фото: Карлеуша во латекс со фатомка на лицето

Ново провокативно издание на српската пејачка Јелена Карлеуша.

Популарната и атрактивна пејачка повторно со фотографии предизвика лавина од коментари на социјалните мрежи.

Русокосата пејачка на фотките позира во скапоцени парчиња од брендот „Долче Габан“ . Парчиња кои според податоците од интернет вредат скоро 400 евра. Долната облека Карлеуша ја надополнила со латекс панталони и ракавици.

За фановите најитересни биле фантомката и бујните гради на пејачката.

Фото: Анонимни убавици со истакнати облини

Убави девојки секојдневно предизвикуваат воздишки на социјалните мрежи.

Овие девојки знаат како да го привлечат вниманието на фановите на социјалните мрежи.

Девојките вообичаено на социјалните мрежи објавуваат фотографии на кои гордо ги истакнуваат своите бујни облини, посебно задниците.

притисни ентер