Истражување: Европејците најмногу стравуваат од илегалната миграција

Граѓаните на ЕУ повеќе стравуваат од напливот на илегалната миграција предизвикана од климатските промени, отколку од безбедносната закана од Русија.

Граѓаните на ЕУ повеќе стравуваат од напливот на илегалната миграција предизвикана од климатските промени, отколку од безбедносната закана од Русија, покажуваат резултатите од глобалното истражување спроведено за потребите на Минхенската безбедносна конференција, што ќе се одржи на крајот на оваа недела.

Истражувањето покажува дека Европејците најмногу се загрижени поради миграцијата поттикната од војните и климатските промени, по што следува заканата од радикалниот исламски тероризам. Безбедносната закана што ја претставува Русија, која во минатогодишното слично истражување беше оценета како причина за најголема загриженост, годинава е на четвртото место.

„Руската закана“ е главен ризик само за анкетираните во Велика Британија и Јапонија, додека за Германците таа е на седмото место од вкупно 32 понудени можни безбедносни ризици во истражувањето, а за Италијанците дури на 12-то.

Европејците и Американците сметаат дека нивните земји ќе бидат „помалку безбедни“ и „помалку богати за 10 години“ и очекуваат Кина и другите земји од т.н. глобален југ да ги зголемат своите моќ и влијание, од што главна корист би имал Пекинг.

Во анализата на истражувањето се посочува дека Европејците се „далеку од живеење во мрачна глобална безбедносна средина“, како и дека постои „празнина во потенцијалите на европската одбрана“, како последица на политичкото лидерство во Европа.

При тоа се наведува дека во време кога претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен и високиот претставник на ЕУ за надворешна политика и безбедност Жозеп Борел инсистираат на поддршката на Унијата за Украина и ги поттикнуваат заедничките иницијативи за набавки од одбранбената индустрија, на некои членки на блокот, особено на Германија и Франција, им „недостига акција“.

Во текстот се посочува дека актуелната германска Влада на канцеларот Олаф Шолц во повеќе наврати била изложена на критики поради „нејзиното неучество во прашања поврзани со одбраната на ЕУ“, додека во Франција проблемите на одбранбената индустрија се третираат како „чисто индустриски, а не колективен европски интерес“.

- Обврската е на Германија и Франција да ја повратат довербата, се наведува во извештајот, во кој се посочува дека зајакнувањето на соработката во одбраната е од суштинско значење, особено во услови кога придобивките од глобалната соработка се повеќе се надвор од фокусот како последица на зголемените тензии и економската неизвесност.

Во текстот се укажаа дека и Русија и Кина „вешто шират наратив дека западните земји промовираат блоковска поделба на светот“ и го обвинуваат Западот за двојни стандарди во практикување на „правилата на меѓународниот поредок заснован на правила“.

- Доколку продолжат актуелните трендови, САД и нивните сојузници, ризикуваат да загубат во меѓусебните обвинувања и да бидат прогласени за виновници за ерозијата на меѓународен поредок, се наведува во извештајот, при што се потенцира дека оваа „битка на наративи“ особено е видлива во Африка, Индо-пацифичкиот регион и Блискиот Исток.

Со анкетата биле опфатени 12.000 лица во земјите на Г7, како и во Бразил, Индија, Кина и Јужна Африка.

ВМРО-ДПМНЕ: Важно е да избереме претседател кој ќе биде претставник на народот

Пратеникот Миле Лефков на денешната панел дискусија организирана од ВМРО-ДПМНЕ на тема „Претседател на народот, заштитник на сувереноста, Уставот и законите“  истакна  дека важно е да се избере претседател кој има способност, квалитет.

Пратеникот Миле Лефков на денешната панел дискусија организирана од ВМРО-ДПМНЕ на тема „Претседател на народот, заштитник на сувереноста, Уставот и законите“ истакна дека важно е да се избере претседател кој има способност, квалитет, искуство и визија.

„Што е важно за претседателот? Важно е да има одредени способности, да имам одредени квалитети, да има знаење, да има искуство, да има визија. Меѓутоа уште еден аспект кој што е многу важен, а тоа е неутралноста и независноста“, потенцираше Лефков.

Тој се осврна и на владеењето на Пендаровски изминатите 5 години како претседател на Македонија, посочувајќи дека изминатите 5 години Македонија за жал има претседател кој е верен партиски слуга на владата на СДС, кој се согласувал со секакво кршење на законите

„Ќе ве потсетам дека имаме кандидат за претседател кој што во својата кандидатура излезе и без срам кажа дека ист потполно ист 102 проценти како Зоран Заев. И тоа не заврши овде. Затоа што ако немате независен и неутрален претседател, претставник на претседателската власт кој што има широки ингеренции, многу лесно тој може да се обои со партиските бои и да биде партиски полтрон, да биде партиски слуга и да се согласува со секакво кршење на законите, како што ние го гледаме за жал изминатите 5 години од владеењето на Стево Пендаровски“, истакна тој и додаде:

„Видовме дека тој е подготвен да се слика со секакви нарко босови само да дојде до одредени коалициони гласови. Таков претседател верувајте ни не ни треба. За какви способности да разговараме за човек кој го видовме како без срам пред лидерите Балканот на Бојко му вели љубави“.

Лефков исто така потенцираше дека Стево Пендаровски покажа дека е обоен со партиски бои со тоа што ниту еднаш не реагираше за носењето закони во Собранието преку злоупотреба на европското знаме.

„Стево за жал покажа како е да си обоен со партиски бои. Зошто? Со нула реакции за донесување закони со европско знаменце, а ќе ве потсетам сите дека самата процедура за донесување закони со европско знаме значи скратена постапка во Собранието без дебата без дискусија затоа што тоа треба да преставува еден формален процес на усогласување со закони коишто веќе се донесени во ЕУ. Тој јавно призна дека законите за Бехтел и Енка, тој еден сет закони немаат никаква врска. Замислете објаснувањето коешто дојде во Собранието е затоа што биле дел од европски коридор и по таа логика треба да се укинат сите матични комисии“, заклучи Лефков и додаде:

„ Додека другите претседатели се борат и го продолжуваат вековниот стремеж и борбата на еден народ за независна држава и покажуваат она што се нарекува безусловна љубов кон државата тој ќе каже: „Јас ако не бев претседател ќе се иселам“.

Пратеничката Иванка Василевска пак истакна дека борбата со негативната селекција и клиентелизмот во политиката може да доведе до тоа да се избираат вистински личности на вистински позиции.

„Денеска сме ставени пред предизвикот на кој пат сакаме да тргнеме и кои се нашите цели. Секогаш користам прилика да дадам една порака, а тоа е дека ние мора да се бориме со два клучни проблеми во македонското општество, а тие доколку се обидеме да ги сузбиеме или барем да ги намалиме чекор по чекор ќе успееме да се доведеме до степен да одлучуваме и да одбираме онакви претставници коишто одговараат на нивото на свест којшто ние ја поседуваме, зборувам за негативната селекција и за тоа, не треба да кажам име и презиме, можеме сите да забележиме за тоа клиентелистички се поставуваат одредени ликови и како тие и на високи државни позиции, не само што ги изневеруваат нашите очекувања туку се изневеруваат и себе си и со текот на времето нивната фрустрација на несвесно ниво се пренесува и на целото општество, но и на сликата која што ја даваат пред меѓународната заедница“, потенцираше Василевска.

Таа исто така додаде и дека однесувањето на актуелниот претседател во зачувувањето на македонските национални белези е разочарувачко.

„Разочарувачки е однесувањето на актуелниот претседател на државата, како и на целиот државен врв во однос на зачувување на македонските национални белези. Разочарувачки е и односот на интелектуалната фела којашто клиентелистички се постави да биде тивка и молчелива, па дури и субверзивна само за да го заштити сопствениот личносен моментум. Разликата помеѓу елитата и помеѓу граѓаните е само во тој детал во којшто таа може да го искаже гласно своето мислење“, заклучи Василевска, се наведува во партиското соопштение.

Најмалку две лица загинаа во напад со дрон на станбен блок во Одеса

Две лица загинаа, осум се повредени, а шест се уште се водат како исчезнати откако руско беспилотно летало се урна во станбен блок во јужниот украински пристанишен град Одеса, соопштија властите.

Две лица загинаа, осум се повредени, а шест се уште се водат како исчезнати откако руско беспилотно летало се урна во станбен блок во јужниот украински пристанишен град Одеса, соопштија властите.

„Русија продолжува да се бори против цивилите. Едно од непријателските беспилотни летала погоди станбена зграда во Одеса. Уништени се 18 станови“, објави украинскиот претседател Володимир Зеленски на Telegram.

Регионалниот гувернер на Одеса, Олех Кипер, објави дека работите на чистење на урнатините се во тек и дека жив е извлечен еден маж, кој најверојатно бил во подрумот во моментот на нападот.

Украинските медиуми, повикувајќи се на локалните власти, јавија дека шест лица се уште се водат како исчезнати, пренесува Ројтерс.

Во областа Херсон, руските сили утринава извршија артилериски напад врз Станиславск, во кој загина едно лице, соопшти регионалното обвинителство, пренесува Укринформ.

Во регионот Суми, руските сили во текот на ноќта и утрото извршија 11 напади врз девет населени места во регионот, објавија локалните власти на Телеграм, пренесува Укринформ.

Пежо откри први детали од новиот електричен СУВ e-5008 (ВИДЕО)

Не стигна во Женева, но новиот Peugeot e-5008 сепак го сврте вниманието.

Тоа ќе биде голем електричен SUV кој обезбедува дарежлив простор за патување со 7 седишта и лесен пристап до удобен трет ред.

Денеска е објавен краток тизер кој ја прикажува внатрешноста на целосно новиот модел и дава навестување за тоа што следува.

Новиот Peugeot e-5008 е опремен со новиот Peugeot Panoramic i-Cockpit®, кој го подига уживањето во возењето на повисоко ниво.

Лебдечки и заоблен HD панорамски дисплеј од 21 инчи кој комбинира head-up дисплеј со централен екран на допир. Лебдечкиот ефект е нагласен со амбиентално LED осветлување, чиј извор се наоѓа под екранот.

Позициониран за оптимална ергономија, овој панорамски екран е малку закривен кон возачот, додека останува совршено достапен за патникот.

Новиот e-5008, исто така, има префинет ентериер како дневна соба, со 7 седишта и лесен пристап до удобен трет ред. Целосните детали за внатрешноста и надворешноста ќе бидат откриени во текот на месецов.

притисни ентер