Истражување: Емисијата на јаглерод од богатите земји годинава нагло порасна

Г-20 е одговорна за речиси 75 проценти од глобалните емисии, кои значително паднаа минатата година поради затворањето на земјите како одговор на Ковид-19.

По намалувањето на глобалните емисии на јаглерод диоксид минатата година како резултат на согорување на јаглен, нафта и гас, оваа година пораснаа во 20 -те најбогати нации во светот, според новата студија.

Извештајот за транспарентност на климата покажа дека емисиите на јаглерод ќе се зголемат за четири проценти во Г-20 оваа година, откако во 2020 година паднаа за шест проценти поради пандемијата на коронавирусот.

Кина, Индија и Аргентина дури ќе ги надминат емисиите од 2019 година.

Извештајот, составен од 16 истражувачки организации и групи за заштита на животната средина, предвидува дека употребата на јаглен во земјите – членки на Г-20 годинава ќе се зголеми за пет проценти.

Најголем пораст е забележан во Кина, која е одговорна за речиси 60 проценти од растот, но зголемувањето на јагленот се случува и во САД и Индија.

Авторите на извештајот велат дека континуираната употреба на фосилни горива ги поткопува напорите за контрола на температурата.

Извештајот, исто така, укажува на некои позитивни случувања, вклучувајќи го и растот на сончевата енергија и енергијата на ветерот во побогатите земји, со рекордни количини на нови капацитети инсталирани во земјите на Г-20 минатата година.

Обновливите извори на енергија сега испорачуваат речиси 12 проценти од енергијата во споредба со 10 проценти минатата година.

Уште две недели остануваат до климатската конференција КОП 26 во Глазгов, а една од целите на оваа конференција е преземање чекори за одржување важен температурен праг од 1,5 степени Целзиусови.

Видео: Стотици луѓе оделе голи по пустина во Израел

Стотици луѓе покриени само со бела боја оделе низ пустината во близина на Мртвото Море како дел од проектот на американскиот уметник Спенсер Туник, пишува Гардијан.

54-годишниот фотограф го посетил местото во јужен Израел како гостин на Министерството за туризам за по трет пат да го покаже повлекувањето на Мртвото Море, а инспириран бил од библиската приказна за сопругата на Лот која се претворила во столб од сол додека бегала од Содом.

„За мене, телото претставува убавина, живот и љубов“, рекол Туник, која досега организирал десетици фотографирања на голи луѓе.

Докторантката Ана Клејман за Гардијан изјавила дека се приклучила на снимањето за да ги освести луѓето за оваа еколошка криза.

„Навистина се чувствував природно кога се соблеков“. Откако ќе се соблечете, не сакате повторно да се облечете “,рекла таа.

Пред десет години, уметникот снимил над илјада модели на брегот на Мртвото Море, кое се повлекува за еден метар годишно.

Летот на Туник го платило израелското Министерство за туризам, а израелскиот град Арад ги покрил другите трошоци.

Градоначалникот Арад Бен Хамо смета дека проектот е „одраз на либералниот дух во неговиот град“ и се надева дека ова снимање ќе привлече посетители и на тој начин ќе собере средства за финансирање на нов музеј на Мртвото Море.

Видео: Со сопственото тело го штити автомобилот од град

Краткото видео во за рекорден временски период собра бројни симпатии.

Нема многу за што да се зборува. Бурата доаѓала, а сопственик на Тојотата немал подготвено засолниште. Така, тој одлучил да го заштити својот лимен миленик со она што го има до себе, ќебе, картон и сопственото тело.

Иако видеото трае само неколку секунди, секој малку поголем љубител на автомобили ќе го разбере овој гест.

За многумина, автомобилот е повеќе од лим и само превозно средство од точката А до точката Б.

И кога станува збор за автомобил како Тојота Супра, работите стануваат повеќе од јасни.

Станува збор четвртата генерација на моделот што се произведува до 1998 година, а дури и денес тоа е најбараната генерација на Супра и цените честопати се превисоки.

@jakemcgloin

When life doesn’t throw you lemons 😂#sydney #hail #badweather #covid #covid19

♬ Mad World - Michael Andrews

Убиец од Флорида бил пуштен порано од затвор а потоа усмртил жена со шрафцигер

Маж од Флорида, кој бил осуден во 1993 година за убиство на тинејџерка, признал дека избодел жена до смрт со шрафцигер, откако бил пуштен од затвор.

Ерик Пирсон (54) во саботата беше обвинет за убиство на Ерика Вердеција (33), чие тело било пронајдено во канал во близина на Форт Лодердејл.

Пирсон признал дека ја прободел жртвата со шрафцигер четири пати на 25 септември.

Тој бил пуштен од затвор минатиот септември, откако отслужил 27 години од 40 годишната казна, за задавување на Кристина Витакер (17), пишува „The New York Post“.

"Зошто го пуштија на улица? Зошто? Ќе плати овој пат. Нема да застанеме додека не го видиме на електричен стол", рекла мајката на Ерика, Кармен Вердеција.

Полицијата го поврзала Пирсон со исчезнувањето на Ерика откако пријателите рекле дека последен пат ја виделе во продавница со маж кој за себе рекол дека е убиец. Откако полицајците го прегледале камионот на Пирсон, во него пронашле траги од крв.

Ерика Вердеција била мајка на 6-годишна ќерка.

притисни ентер