Ирска воведува трета доза вакцина против коронавирус

Закажувањето за термини за вакцинација ќе биде отворено во среда а давањето на трета доза ќе започне од петок.

Третата доза на вакцина против Ковид-19 ќе биде достапна за различни категории во Република Ирска од сред, изјави извршниот директор на Ирската здравствена служба.

Пол Рид истакна дека прво ќе бидат контактирани сите оние за кои се смета дека се во ризична група.

Тој за РТЕ изјавил дека лицатакои припаѓаат во ризични групи ќе се утврдуваат од страна на клинички тимови, јавува Би-Би-Си.

Закажувањето на термин за вакцинација ќе биде отворено од среда а давањето на трета доза ќе започне од петок.

Мицкоски за кадровските решенија во владата од коалицијата „Твоја Македонија“

Изјава на мандатарот за состав на влада и лидер на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски за кадровските решенија во новата влада од коалицијата „Твоја Македонија“, што вечерва беа потврдени од Извршниот и Централниот комитет на партијата. 

Гордон Ремзи имал тешка сообраќајна несреќа со велосипед,ги покажа модринките

Светски познатиот готвач Гордон Ремзи објави видео на Инстаграм во кое откри, како што самиот вели, „лоша несреќа“ додека возел велосипед во Конектикат.

Во видеото, Ремзи се „пофали“ со своите модринки добиени во велосипедската несреќа.

„Доаѓа Денот на татковците и имам важна порака за сите татковци... Носете кацига! рече тој, додавајќи дека се чувствува добро и дека не се здобил со сериозни повреди, но дека телото му е покриено со модринки, поради што изгледа „како виолетов компир“. На крајот им се заблагодари на персоналот во болницата каде што престојува, но и рече дека е среќен што носел кацига.

„Да не носев кацига, искрено немаше да бидам овде во моментов“, порача Ремзи.

Мицкоски ги соопшти имињата на министрите на ВМРО-ДПМНЕ во новата влада

ВМРО ДПМНЕ вечерва ги потврди кадровските решенија во идната влада.

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ и мандатар за состав на идната влада Христијан Мицкоски вечерва по седниците на Извршниот и Централниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ ги соопшти имињата на министрите во новата влада..

притисни ентер