Илон Маск повторно интервенира-ќе се зголеми ли сега вредноста на биткоинот?

Криптовалутите, вклучувајќи го и биткоинот, се намалуваат во последно време.

Биткоинот падна речиси за 50% од 14 април, кога достигна рекордно ниво од над 64.900. Цената на биткоинот скокна за повеќе од 8.000 долари во последните неколку дена, а некои предвидуваат дека биткоинот целосно ќе закрепне.

На 12 мај, твитот на Илон Маск дека Тесла повеќе нема да прифати биткоини како средство за плаќање, предизвика пад на оваа криптовалута и оттогаш не се опорави. Маск објасни дека рударството на биткоин е енергетски интензивно и не е еколошко. Следната недела, биткоинот падна за неколку илјади долари, губејќи речиси една четвртина од својата вредност. Оттогаш, Кина потисна се` што е поврзано со биткоинот, воведувајќи санкции за банките кои имаат било каков контакт со компании што продаваат биткоин, забранувајќи го рударството. Кина создава сопствена дигитална валута и со тоа сака да ги уништи своите конкуренти. Регулаторите во САД, Велика Британија и ЕУ, исто така, го комплицираат тргувањето со биткоин, бидејќи најпопуларните платформи за тргување, како што е Binance, се соочуваат со сериозна регулација. Многу земји велат дека криптовалутите се преплавени со нелегални активности како што е перење пари. Во меѓувреме, инвеститорите навикнати на фактот дека биткоинот достигнува нови рекордни нивоа секој ден, одеднаш претрпеа загуби и ги продадоа биткоините, плашејќи се дека скептиците се во право и дека е само прашање на време кога оваа криптовалута ќе пропадне.

Во последните денови, некои аналитичари предвидуваа дека ако работите не се променат во блиска иднина, цената на биткоинот може да падне на 21.000 долари. На 21 јули, Илон Маск бил гостин на конференцијата за криптовалути. Тој рече дека Тесла повторно ќе го воведе биткоинот како средство за плаќање. Цената на биткоинот скокна за неколку минути, а краткорочниот тренд на раст е повторно воспоставен во наредните денови. Но, не бил само Маск тој што помогнал да се зголеми цената. Извршниот директор на Твитер, Џек Дорси, рече дека крипто -валутите се голем дел од иднината на компанијата, а Кети Вуд од Арк Инвест уште еднаш изрази оптимизам за цената на биткоинот.

ЏП Морган ја намали целната цена за Биткоин од претходните 146.000 долари на 130.000 долари, но тоа е сепак многу повеќе од сегашната цена од околу 38.000 долари. Ark Invest продолжува да купува голем број биткоини и има долгорочна целна цена од 500.000 долари.

Следните неколку недели ќе бидат клучни кога ќе се види дали се враќа биткоинот или ова е само една краткорочна осцилација.

Скандал: Советничка го јава градоначалникот на Бања Лука во неговиот кабинет (ВИДЕО)

На социјалните мрежи се шири видео на кое се гледа како девојка во канцеларија седи на грбот на градоначалникот на Бања Лука, Драшко Станивуковиќ, додека тој ја учи како да јава коњ.

Според блогот на Слободан Васковиќ, станува збор за Олга Бабиќ, вработена во Градската управа, за која се вели дека е негова десна рака, пренесува Кликс.ба.

„Го исправаш грбот и ми ги земаш јаките, како да се узди од коњ ...“, вели Станивуковиќ, додека девојката што седи на грбот вика „иха“. Потоа и дава инструкции како да управува со коњот, која нога, каде и како да удри, симулирајќи јавање. После тоа, девојката паѓа во прегратките на градоначалникот.

„Каков коњ си ...“, вели девојката и двајцата се смеат.

Медиумите во БиХ ја објавуваат веста за снимката, нарекувајќи ја скандалозна.

Израелскиот премиер за нуклеарната програма на Иран: Ги преминаа сите црвени линии

Премиерот на Израел, Нафтали Бенет изјави денеска дека, што се однесува до „нуклеарната програма“, Иран во голема мера ја минал недозволената граница и рече дека Израел нема да дозволи Техеран да поседува нуклеарно оружје.

Во својот прв говор пред Генералното собрание на ОН, Бенет рече дека Иран се обидува да добие доминација на Блискиот Исток под „нуклеарен чадор“ и повика на посилни меѓународни напори за запирање на иранските нуклеарни активности.

"Иранската нуклеарна програма е на крстопат. Сите црвени линии се преминати, инспекциите се игнорирани. И сето тоа минува низ нив", рече Бенет, кој во јуни оваа година стави крај на 12-годишното владеење на Бенјамин Нетанјаху како премиер.

Тој, исто така, стави до знаење дека Израел исто така може да дејствува еднострано против Иран.

"Иранската нуклеарна програма е во пресвртница, како и нашето трпение. Зборовите не можат да го запрат вртењето на нуклеарните центрифуги", рече Бенет.

Особено, тој побара американскиот претседател Џо Бајден да заземе построг став кон исламскиот режим во Техеран.

Бенет се противи на напорите на новата американска администрација насочени кон враќање во рамката на меѓународниот нуклеарен договор меѓу големите сили и Иран од 2015 година.

Под раководство на Доналд Трамп, САД се повлекоа од договорот во 2018 година.

Посебното мени за храна на Роналдо ги разбесни соиграчите од Јунајтед

Кристијано Роналдо вовел ново мени во тренинг центарот на Јунајтед, Карингтон, пишува The Sun. На него нема повеќе јаглехидрати, сокови и слатки.

Роналдо го прилагодил менито по своја желба, и тоа не им се допаднало на некои играчи на Манчестер Јунајтед. Португалецот обожава бакалар со салата, традиционално португалско јадење. Тука се појавил проблемот, бидејќи тоа не им се допаѓало на останатите соиграчи.

Наводно, играчите мрчат и му велат на Роналдо дека не е нутриционист, туку фудбалер.

"Роналдо обожува октопод, но остатокот од тимот не. Тој е зависник од протеини и авокадо, па готвачите често го среќаваат на општо разочарување на другите играчи во соблекувалната на Јунајтед. Тој побара од своите соиграчи да се откажат од пудингот што традиционално го јадат после ручек во петоците “, откри неименуван извор за британски Сан.

Роналдо ова лето се врати во Манчестер Јунајтед од Јувентус.

притисни ентер