Илон Маск е прогласен за личност на годината (ВИДЕО)

Основачот на Tesla и најбогатиот човек на светот, Илон Маск, ја одбележа годината зад нас, и со скандали и со достигнувања.

Маск, кој по богатство го „надмина“ основачот на Амазон, Џеф Безос, магазинот „Тајм“ го прогласи за „Личност на годината“, кловн, генијалец, визионер, индустријалец и шоумен. А Маск е сето тоа. Зашто, признанието на Тајм не е награда, туку „признание на личноста која таа година беше највлијателна, без разлика дали за добро или зло“.

Скокот на цената на акциите на Тесла му донесе на Маск нето богатство од околу 300 милијарди долари.

Економскиот магазин „Форбс“ процени дека Маск е потенцијално најбогатиот човек во историјата, но и покрај тоа тој нема сопствена куќа, туку живее во изнајмена монтажна куќа од 34 метри квадратни, која ја изнајмува од својата компанија за 50.000 долари.

Со одлуката да го продаде целиот свој недвижен имот, Маск започна тренд во Силиконската долина - богатите да живеат како „нормален свет“.

Маск на крајот на годината на социјалните мрежи објави дека во 2021 година ќе плати 11 милијарди долари даноци, што го прави, како што вели, најголемиот даночен обврзник во историјата на САД. Со 244 милијарди долари, Маск е и најбогатиот човек во историјата.

Сопственикот на SpaceX е тесно поврзан со двете најиновативни „индустрии“ на денешницата - климатските решенија и истражувањето на вселената. Заедно со Tesla и SpaceX, ја основа и компанијата за алтернативна енергија SolarCity во 2002 година.

Своето прво богатство го собрал во раните 2000-ти со водење на PayPal, тогаш врвна технолошка компанија која подоцна ја продаде на eBay. Сепак, тој се најде во центарот на вниманието на јавноста десет години подоцна, собирајќи значителни средства за неговите поамбициозни проекти.

За некои Маск е олицетворение на милијардер на капиталистичкото општество, за други е супер негативец.

Неговите достигнувања во областа на зелената технологија во форма на електрични возила на Tesla често се натпреваруваат со неговата визија дека луѓето еден ден ќе живеат во вселената. Неговите обожаватели го гледаат како визионер, решение за проблемите со кои ќе се соочи планетата.

Богат и ексцентричен, Маск ужива во контроверзноста што ја покренува, од пушење канабис во живо на подкаст кај Џо Роган, до критикување на трансродовите луѓе, поддршка на различни теории на заговор и, на почетокот на пандемијата на Ковид, критикување на карантонот.

Кога во мај минатата година твитна дека луѓето треба да ја „земат црвената пилула“, алудирајќи на филмот „Матрикс“ каде што црвената пилула ги враќа луѓето во реалноста, многу десничари и мизогини од онлајн заедницата го сфатија тоа како покана за повторно обединување. .

Поради неговите жестоки критики за употребата на родово неутрални заменки, тој беше прогласен за трансфоб, иако постојано ја истакнуваше својата поддршка за транс луѓето.

На почетокот на пандемијата, кога сите се мачеа со карантин, Маск – реагирајќи на заклучувањата во САД, твитна „Ослободете ја веднаш Америка “. Како што растеше бројот на жртвите во тоа време, многумина ги доживеаја овие зборови како „глупави“.

Неговите коментари на социјалните мрежи ги вознемирија и акционерите на Tesla и му донесоа деловни проблеми, бидејќи во еден момент рече дека акциите на Tesla се прескапи, што доведе до нивната цена да паднат и инвеститорите да загубат илјадници долари.

Маск беше критикуван и од Светскиот фонд за храна, кога директорот на фондот, Дејвид Бисли, ги повика милијардерите „веднаш, еднаш засекогаш, да помогнат во борбата против гладта во светот“, особено споменувајќи ги двајцата најбогати луѓе во светот: Илон Маск. и Џеф Безос.

Маск веднаш одговори на Твитер, велејќи дека ако Фондот може точно да опише како 6 милијарди долари ќе го реши гладот ​​во светот, веднаш ќе ги продаде акциите на Тесла.

Што се однесува до криптовалутите, Маск сесрдно го поддржува догикоинот, а кон средината на годината заработил со биткоини, изјавувајќи дека неговата компанија нема да прифаќа плаќања во најпопуларната криптовалута во светот бидејќи нивното ископување влијае на околината. За миг, цената на биткоинот драстично падна. Кога подоцна изјави дека ќе продолжи да прима плаќања во оваа валута, цената повторно скокна.

Во текот на изминатата година, Маск објави голем број малку бизарни коментари, од фактот дека „нема доволно луѓе“ на Земјата и дека тоа може да ја загрози човечката цивилизација, до фактот дека Neuralink, неговата компанија за технологија за мозочен интерфејс, има потреба од помалку од една година дена од имплантирањето на чипови во човечкиот мозок.

Вицегувернерката Митреска: Се очекува стабилизирање на глобалните цени на храната и енергентите

Шокот што го предизвика војната во Украина врз цените на примарните производи на светските берзи придонесе за поголема нагорна корекција на стапката на инфлацијата и кај нас.

Aко очекувавме раст на цените на нафтата од 4% во октомври, сега очекувањата за оваа година се околу 50%, кај храната се очекуваше главно стагнација, а сега двоцифрен раст, посочува вицегувернерката на Народната банка,Ана Митреска , во интервју за „Утрински брифинг".

Вицегувернерката, сепак, истакнува дека по глобалниот раст, меѓународните институции очекуваат стабилизирање на цените на енергентите и на храната, односно на увезената инфлација, а најверојатно надолен притисок врз цените ќе предизвика и промената во однесувањето на потрошувачите. Согласно со овие очекувања, се предвидува стабилизирање на инфлацијата на околу 3% следната година.

Во однос на покачувањето на проекцијата за стапката на инфлација за годинава во априлските проекции на Народната банка, вицегувернерката истакна дека ова е глобален тренд, како и дека истите заеднички фактори влијаат врз циклусот на инфлација кај сите земји.

„Речиси и нема земја во којашто нема раст на инфлацијата. Десет проценти во просек е инфлацијата во регионот за март, околу 11% во април, а има земји коишто се значително над просекот. Има заеднички фактори коишто влијаат врз циклусот на инфлацијата во сите земји во светот, особено во Европа. Минатата година тоа беа ефектите од пандемијата, забавените синџири на снабдување, растот на трошоците за транспорт, нарушените синџири, поточно несовпаѓањето на понудата и побарувачката. На ова се надоврза растот на цените на енергентите, особено на струјата, кон крајот на минатата година, како резултат на агендата за зелена транзиција, а потоа овие проблеми се продлабочија уште повеќе со руско-украинскиот конфликт, што неминовно доведе до подигнување нa ценовното ниво кај сите овие производи. Ова се глобални заеднички фактори, коишто влијаат врз инфлацијата", вели вицегувернерката Митреска.

Вицегувернерката истакнува дека ако се анализира нашата просечна инфлација во април од 8,4%, половината е резултат на растот на цените на храната.

„Домашните цени на храната се врзани во голема мера со увозните цени и директно преку готовите производи, но и преку растот на цените на трошоците за суровини, енергенти. Домашните производни цени на храната, исто така, растат под влијание на глобалните фактори, растот на цените на суровините и на енергентите. Дваесетина проценти од растот се должи на енергентите и таму речиси во целост имаме увезена компонента. Базичната инфлација исто така забрза, меѓутоа ако ја погледнете нејзината структура, голем дел од тоа забрзување е резултат на увезени притисоци. Растат цените на суровините, растат цените на храната, на енергентите и се пренесуваат врз останатите цени. Општо земено, најголемиот дел од ова што се случува со инфлацијата кај нас се увезени движења. Ние во централната банка се разбира не ги темелиме овие заклучоци само врз следење на движењата. Има навистина ригорозна аналитика, којашто ги потврдува овие фактори и извори на раст на инфлацијата, констатирајќи дека притисокот од домашната побарувачка засега е мал", посочи вицегувернерката Митреска.

Бислимовски: Загубите на вода до 60 отсто, да се објасни за што се троши секој денар

Загубите на вода до 60 отсто, да се објасни за што се троши секој денар и колкави се инвестициите во комуналните претпријатија.

Последните податоци покажуваат дека немаме однос кон водата како природен ресурс и загубите на национално ниво достигнуваат до 60 отсто поради лошата инфраструктура и поради отсуство на инвестиции на јавните претпријатија. Секој пат кога се определува опсег на тарифа, советите на општините најчесто ја одбираат тарифата во чија структура степенот на инвестиции е на најниско ниво и подразбира базично одржување на мрежата, рече претседателот на Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги (РКЕ) Марко Бислимоски кој заедно со колегите од регионот и ЕУ потпиша Меморандум за соработка во областа на водните услуги.

Ова, оцени Бислимовски, е проблем со кој се соочуваат сите во регионот.

-Неопходно е да се објасни секој денар за што се троши и колку инвестиции се реализираат во комуналните претпријатија, подвлече претседателот на РКЕ.

Меморандумот беше потпишан во Тирана од страна на регулаторните комисии за енергетика на Македонија, Албанија, Косово и Црна Гора, како и Асоцијацијата на регулаторни тела на Европа за водни услуги (WAREG). Целта е заеднички изнаоѓање решенија за менаџирање на водните услуги.

Како што информира РКЕ, регулаторите се обврзаа и преку заедничка соработка да ја усогласат домашната регулатива со законите на ЕУ.

-Документот е резултат на досегашните заеднички билатерални програми за соработка во рамки на WAREG за зајакнување на институционалните капацитети на регионално ниво. Делиме исти предизвици, а клучен постулат во нашата работа е на сите потрошувачи да им се обезбеди правото на вода, која треба да е високо квалитетна и достапна по тарифа која ќе гарантира и инвестиции во мрежата со цел да се намалат загубите, нагласи Бислимоски, додавајќи дека оваа фаза од процесот на реформи во секторот води во земјите од регионот е неизбежна и од голема важност за доверливи, одржливи и економични системи за регулација на водните услуги.

Минатата година регистрирани рекордни 59 милиони принудно раселени лица

Во светот на крајот на минатата година во светот имало рекордни 59 милиони внатрешно раселени лица.

Најновиот извештај објавен денеска покажува дека новитге бранови насилство, конфликтите и непогодите предизвикани од климатските промени биле причините голем број луѓе да бидат принудени да ги напушат сцвоите домови.

Според извештајот на Центарот за следење на внатрешно раселување (ИДМЦ), проект на Норвешкиот совет за бегалци (НРЦ) во Женева, минатата година се регистрирани 5,8 милиони раселени лица повеќе отколку во 2020 година.

„Ситуацијата денес е полоша отколку што сугерира дури и нашата рекордна бројка, бидејќи не вклучува речиси осум милиони луѓе принудени да избегаат од војната во Украина", рече генералниот секретар на НРЦ, Јан Егеланд.

„Потребни се драстични промени во начинот на кој размуслуваат светските лидери за тоа како да ги спречиме и решиме конфликтите и да ставиме крај на човечките страдања", вели тој.

Голем дел од регистрираните раселени лица отпаѓа на влошените услови во Авганистан, Јемен и субсахарска Африка. Најголемо раселување има во северните делови на Етиопија каде се заглавени 5,1 милион луѓе поради продолжената граѓанска војна од 2020 година.

Дури 80 отсто од раселените луѓе во светот се во субсахарска Африка, каде што нападите на вооружени групи присилија многу луѓе да ги напуштат своите домови, истовремено попречувајќи го инфраструктурниот развој и стабилноста како решение на проблемите на раселените.

Елементарните непогоди и неповолните климатски услови се причина за раселување на 5,9 милиони луѓе минатата година.

Голем е и бројот случаи луѓе да бидат принудени неколкупати да го менуваат местото на живеење во текот на една година. За минатата 2021 година тоа било случај кај дури 23,7 милиони луѓе или 60 проценти до сите случаи на раселување

Особено изложени на опасност од можни принудни раселувања се Кина, Филипините и Индија во густо населените областите зафатени од урагани, поројни дождови и поплави.

притисни ентер