Играчите на Лацио избегнале авионска трагедија

Вчера во рамките на осмото коло од Серија А, Лацио победи на гостувањето кај Кротоне со резултат 0: 2, но споменатата победа нема да им остане во убавото сеќавање на играчите на римскиот тим.

Тие имале многу проблеми со летовите при доаѓањето и заминувањето од Калабрија.

Неодамна, сопственикот на Лацио, Клаудио Лотито, купи приватен авион Боинг 737 за потребите на неговиот тим, а тие го искористија за прв пат само за да одат во Кротоне.

На тргнување, играчите на Лацио ги зафатила бура што предизвикала силна турбуленција, додека на заминување, контролата на летање не дозволувала полетување на авионот на Лацио. Поради ова, тимот патувал со автобус до блиската Ламезија, од каде што летале за Рим со редовна линија.

"Сите беа исплашени кога летавме кон Кротоне, освен Ацерби и Пароло. Пароло е потполно луд, тој се смееше и полуде во авионот како ништо да не се случува. Ги прашав моите соиграчи зошто не го снимаа за време на летот, но и тие навистина не се чувствуваа најдобро во целата ситуација “, рече Чиро Имобиле, еден од стрелците на победата против Кротоне.

Унгарија и Русија бележат црни биланси

Во Унгарија починале 154 лица, претежно стари лица со хронични болести, а во последните 24 часа се потврдени 3951 нова инфекција со коронавирус, објави унгарската новинска агенција МТИ.

Од почетокот на пандемијата, 221.073 лица биле заразени во Унгарија, а скоро 5.000 починале.Во болниците има 7.884 лица, 662 на респиратори. Вкупно 1.653.780 лица биле тестирани за коронавирус во таа земја. Најголем број на потврдени случаи има во главниот град Будимпешта - 47.340.

Русија денеска објави рекордни 569 жртви на ковид-19, објави Ројтерс. Вкупниот број на жртви се искачи на 40.464.

Во изминатите 24 часа, потврдени се 26.402 нови случаи на коронавирус, вклучително и 6.524 во главниот град Москва. Вкупниот број на заразени е 2.322.056.

Според институтот Џонс Хопкинс, 63.290.093 лица биле заразени во светот до денеска во 10 часот, а починале 1.469.052 луѓе.

Португалските угостители штрајкуваат со глад против мерките

Сопствениците на девет ресторани, барови и ноќни клубови штрајкуваат со глад петти ден по ред пред португалскиот парламент во знак на протест против ограничувањата поради епидемијата на коронавирус.

„Потребна ни е поддршка за да преживееме“, рече Алберто Кабрал, менаџер на ноќен клуб..

Демонстрантите, кои кампуваат пред зградата на парламентот и живеат со вода, чај и кафе што им ги носат нивните приврзаници, велат дека нема да јадат додека не бидат примени од премиерот и министерот за економија.

Баровите и ноќните клубови се затворени од март, додека рестораните повторно се отвориле во мај, но затворањето на полицискиот час и викендот, што важи од 8 ноември, ги налути сопствениците кои предупредуваат дека нивниот бизнис нема да преживее оваа година.

На Интернет е покрената петиција со која се бара на сопствениците да им биде дозволено да работат, а досега се собрани скоро 45.000 потписи, а тој број се зголемува за неколку илјади на секој час.

Како компензација за затворањето на рестораните за време на викендот, владата им понудила на сопствениците на ресторани износ од 20 проценти од нивните приходи во периодот од јануари до октомври оваа година.

Екс премиерот Владо Бучковски е именуван за специјален претставник за Бугарија

Поранешниот премиер Владо Бучковски доби задача од Владата да биде специјален претставник во македонско бугарските разговори за надминување на отворените прашања.

Одлуката е донесена на денешната владина седница. Пред Владата е Јана Јосифовска.

притисни ентер