ID.3 на Фолксваген стана реалност (ФОТО)

Брендот Фолксваген премина во третото главно поглавје од стратешко значење во историјата, а по Буба и Голф, влегува во нова ера на подвижност и претставува целосно електрична верзија.

Првиот модел од серијата електрични возила МЕБ е неутрален во однос на емисијата на СО2, е целосно мрежен и дозволува електрични опсези до 549 км.

ID.3 е првиот Фолксваген што се базира на ново развиена модуларна електрична платформа позната под кратенката МЕБ. Овој погон е оптимизиран во областа на батеријата за да се постигне максимален опсег со најмалку трошоци.

ID.3 и визуелно сигнализира дека тоа е многу повеќе од обичен нов модел. Надворешните димензии можат да се споредат со димензиите на моделот Golf, додека внатрешноста нуди простор од супериорна класа.

Концептот на внатрешен отворен простор ID.3 нуди изненадувачки простор и, благодарение на чувството за пониска средна класа, поставува нови стандарди во компактната класа, но не на штета на багажникот од 385 литри.

ID.3 комуницира со возачот и околината. Покрај дигиталниот кокпит, најголема новина е новоразвиениот, централно позициониран екран на допир со дијагонала на екранот од 10 инчи,што му ги обезбедува на возачот сите важни информации. Исто така, постои интелигентна контрола на говорни команди со нормален говор.

Функциите на системот за поддршка се поддржани од повеќенаменска камера на шофершајбната што препознава и сообраќајни знаци.

Удобноста и безбедносните се карактеристики на моделот ID.3 што вклучуваат, меѓу другото, „Предна помош“ со функција за сопирање во итни случаи на Сити и систем за препознавање пешаци, поддршка за одржување лента „Помош за лента“, „Страничен асистент“, „Паркинг помош“ вклучувајќи камера за возење во рикверц и систем за пристап без клучеви („Kessy Advanced“) со осветлени рачки на вратите.

Хит на ТикТк со 3 милиони прегледи: Жена се трка во 9-ти месец од бременост(ВИДЕО)

Видеото на 28-годишната Макен Мајлер која трча во деветтиот месец од бременоста стана вирален хит.

Оваа Американка трчала пет до шест пати неделно во текот на целата бременост. На почетокот на бременоста се загрижила како би изгледало нејзиното трчање во подоцнежната фаза. Таа му рекла на својот сопруг дека проценила дека сепак ќе успее да истрча 1,6 километри за 7 минути.

„За да ме мотивира, тој рече дека ќе ми даде 100 американски долари ако можам да истрчам милја за осум минути, и тоа во деветтиот месец од бременоста“, рече таа за „Базфид“.

Не само што успеала да го одржи ветувањето, туку го сторила тоа за 5:25 минути, а не за осум, како што бил договорот. Видеото на ТикТок во кое трча е прегледано над 3 милиони пати.

"Мојот прв лекар ме поддржуваше затоа што порано работел со спортисти. Вториот беше малку поскептичен, се додека не направивме ултразвук што покажа дека бебето е целосно здраво. После тоа, тој само ја истакна важноста на поголемиот внес на калории", објаснува Мајлер.

„Општо, ако некој направил одредени вежби пред бременоста, може да продолжи да ги прави и за време на бременоста, со некои исклучоци (топла јога и спорт со близок контакт, на пример). Треба да се преземат општи мерки на претпазливост, односно да обрнете внимание на хидратацијата, запрете при вртоглавица или ако се чувствувате болни. И, се разбира, ако станува збор за ризична бременост и лекарот ве советувал на одмор, тогаш треба да се избегнува физичка активност “, додава д-р Џенифер Линколн за BuzzFeed.


НАСА ја избра Нокиа за изградба на првата мобилна мрежа на Месечината

НАСА ја избра финската компанија Нокиа за изградба на првата мобилна мрежа на Месечината, соопшти денеска компанијата.

Мрежата на Месечината ќе биде дел од напорите на американската вселенска агенција да ги врати луѓето на Месечината до 2024 година и таму да изградат долгорочни населби врз основа на програмата Артемис, објави Ројтерс.

Нокиа објави дека првиот безжичен широкопојасен систем за комуникација во вселената ќе биде изграден на Месечината на крајот на 2022 година, пред луѓето да заминат таму.

Мрежата ќе обезбеди комуникација за многу различни апликации за податоци, вклучително витални функции за команда и контрола, далечински управувач на лунарните ровери, навигација во реално време и пренос на видео со висока резолуција, соопшти Нокиа.

Во Србија 122 новозаразени од 5746 тестирани

Во последните 24 часа во Србија биле тестирани 5746 лица за коронавирус. Од нив, 122 биле позитивни.

Две лица починале, пренесува Блиц.

Според последните информации, на апарати за дишење има 24 лица. Епидемиологот Предраг Кон вели дека ситуацијата во Србија е неповолна.

„Ситуацијата се промени од неизвесна во неповолна. Не е така во цела Србија, но Белград е пред сите други “, рече тој.

притисни ентер