Ибрахим нема раце, па сепак учествува на врвните светски натпревари во пинг-понг (ВИДЕО)

Египќанецот Ибрахим Хамаду (51) стана интернет сензација, откако на платформата Јутјуб беше објавено видеото „Ништо не е невозможно“.

Потоа го покажа својот талент како специјален гостин на Светското првенство во пинг-понг во 2014 година, кое беше организирано во Јапонија.

Две години подоцна, Ибрахим беше подготвен за светската сцена. Учествуваше на Параолимписките игри во Рио, каде ја претставуваше својата земја.

Ги загуби двата меча, но стекна почит и ја воодушеви публиката со својот уникатен стил на игра.

Ибрахим ги загубил рацете во несреќа, но тоа не го спречило да се бори за своите соништа. Неговата приказна никого не остава рамнодушен.

Како десетгодишник ги загубил рацете во железничка несреќа. Сè уште се сеќава како се заинтересирал за пинг-понг.

-Ги гледав моите пријатели како играат, а еден од нив ме задеваше дека никогаш нема да можам да земам рекет. Тогаш си поставив предизвик.

Во текот на 1986 година тој посериозно се заинтересирал за оваа дисциплина и му требале три години да ги воспостави темелите на својот необичен стил.

Секој ден вежбал сам, поставувајќи маса пред ѕидот.

- Тренирав два пати на ден, рано наутро и доцна навечер. Го избрав ова време бидејќи живеев на село. Бев срамежлив и не сакав луѓето да ме исмејуваат.

Така, Ибрахим го држи рекетот во уста и ја сервира топката со десната нога. Затоа не е изненадување што привлекува огромно внимание на меѓународната сцена - и подеднакво ги привлекува медиумите и публиката.

Три децении подоцна, тој се натпреваруваше во Рио, а потоа и во Токио 2020 година, каде што повеќе се фокусираше на перформансите. Покрај тоа што играше во сингл, тој стигна до четвртфиналето во машката екипна класа со 6-7.

Ибрахим учествуваше и на други спортски настани, како што е Африканското првенство во 2022 година, каде што освои сребрен медал.

Храброста и уникатниот стил го направија познат, но мораше да размислува и за последиците. Во пресрет на Параолимписките игри во Токио замина на лекување, со поддршка од бројни организации, а најголема грижа му беа забите.

- Воопшто не е лесно. Особено е предизвик што мојата техника врши притисок врз грбот, нозете и забите. Се обидов да користам штитник, но не можев да го држам рекетот како што треба, па го оставив - објасни спортистот од Египет.

Денеска, четири месеци пред летните игри во Париз, Ибрахим сонува нови соништа и заедно со сопругата одгледува три деца.

Словенечката влада го испрати до Парламентот предлогот за признавање на Палестина

Словенечката влада го усвои предлогот за признавање на државата Палестина и го испрати до Парламентот на конечно одобрување, изјави денеска по седницата на Владата словенечкиот премиер Роберт Голоб.

Се очекува собранието да гласа за предлогот следната недела, со што би се комплетирал процесот на признавање на државата Палестина од Словенија, пренесе агенцијата СТА.

Голоб нагласи дека одлуката не е насочена против никого, вклучително и против Израел, туку дека тоа е порака за мир.

-Убеден сум дека и другите земји ќе го следат овој пример и дека целиот свет мора да работи на мир и решение со две држави, рече тој.

Владата ја започна процедурата за признавање на Палестина на 9 мај, најавувајќи дека ќе испрати предлог до Парламентот најдоцна до 13 јуни и соопшти дека признавањето ќе се темели на израелско-палестинските граници од 1967 година, што значи дека државата Палестина го вклучува и Појасот Газа. , Западниот Брег и Источен Ерусалим.

Шефицата на словенечката дипломатија, Тања Фајон, истакна дека неколку земји од ЕУ размислуваат да го сторат истото, откако Шпанија, Норвешка и Ирска ја признаа Палестина претходно неделава.

Столтенберг со повик до членките на НАТО да ѝ дозволат на Украина да гаѓа внатре во Русија

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг денеска изјави дека „дојде време“ членките на Алијансата да преиспитаат одредени ограничувања во однос на употребата на оружјето доставено до Украина.

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг денеска изјави дека „дојде време“ членките на Алијансата да преиспитаат одредени ограничувања во однос на употребата на оружјето доставено до Украина, додека сојузниците остануваат поделени кога се работи за употребата од нивното оружје на цели во Русија.

Столтенберг го изјави ова за време на неформалниот состанок на шефовите на дипломатииите на земјите членки на НАТО во Прага, пред самитот на Алијансата во јули во Вашингтон.

Првиот човек на НАТО, во заминување, минатата недела во интервју за „Економист“ ги повика сојузниците да ја повлечат забраната Украина да го користи оружјето на Алијансата при напади врз воени цели на територијата на Руската Федерација.

„Економист“ наведе дека јасната, иако неименувана цел , на Столтенберг беше „политиката на американскиот претседател Џо Бајден“, со која тој ги одредува целите што Украина може да ги нападне со американско оружје.

Украинскиот претседател Володимир Зеленски неколку пати апелираше до западните сојузници да дозволат да се користи донираното оружје на цели во Русија, особено по напредувањето на руските трупи во регионот Харков.

Британските медиуми пренесуваат дека членките се поделени, а меѓу некои сојузници постои страв дека таквото одобрение може да го вовлече НАТО во директен конфликт со Русија.

Рускиот претседател Владимир Путин претходно предупреди дека малите европски земји ќе претрпат „сериозни последици“ доколку оружјето на НАТО погоди цели во Руската Федерација.

Одличниот Ѓоковиќ лесно помина во третото коло на Ролан Гарос

Новак Ѓоковиќ се пласираше во 3. коло на Ролан Гарос откако го совлада Роберто Карбаљес-Баена со 6:4, 6:1, 6:2.

Српскиот тенисер бавно го започна мечот, но во последните два сета одигра фантастично и го разби Шпанецот кој повеќе немаше никакви шанси.

Карбаљес-Баена добро се држеше во првиот сет, но кога Ѓоковиќ водеше со 5:4, го загуби својот сервис, што го одреди остатокот од мечот. Србинот сѐ повеќе го подигнуваше нивото на својата игра, што Шпанецот не можеше да го следи и прашање беше само колку гема ќе му одземе на Карбаљес-Баена до крајот.

За влез во 4.коло Ѓоковиќ ќе игра со победникот од мечот Монфис - Музети што се игра подоцна вечерва.

притисни ентер