И Ердоган попушти : Турција ги укинува спортските натпревари

Владата на Ердоган ги прекина првенствата во фудбал, кошарка и одбојка, откако Турција е една од последните земји каде што се играа спортски натпревари и покрај пандемијата на коронавирус.

Турскиот министер за спорт Мехмет Мухарем Касапоглу прогласи  едномесечен прекин откако спортските федерации објавија дека не сакаат да го продолжат натпреварувањето.

Веќе една недела, натпреварите во турското првенство се играат без публика, што е една од мерките за да се спречи ширењето на вирусот „Ковид-19“.

Но, во последните неколку дена бројни играчи и тренери, меѓу кои и легендата Фатих Терим, ја повикаа ТФФ да го прекине првенството, како што е во другите земји.

Во Турција досега 200 луѓе се заразени со коронавирус, а двајца починале.

притисни ентер