И денеска голем број починати и заразени

Црниот биланс за починати и заразени од коронавирусот и натаму се зголемува. Official facebook: https://www.facebook.com/Kanal5Televizija/ Web: http://kanal5.mk/ Copyright: OnAir Media Group

Регистрирани се 1100 нови случаи на Ковид- 19,починале 30 заболени

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2824 тестирања, а регистрирани се 1100 нови случаи на ковид-19 .

Во: Скопје-439, Куманово-56, Дебар-5, Штип-42, Прилеп-52, Тетово-58, Струга-29, Велес-27, Битола-73, Охрид-32, Кавадарци-51, Гостивар-68, Гевгелија-5, Струмица-33, Крива Паланка-15, Радовиш-5, Крушево-2, Кочани-23, Пробиштип-3, Демир Хисар-3, Македонски Брод-4, Пехчево-1, Берово-1, Валандово-1, Виница-2, Делчево-3, Кратово-2, Свети Николе-17, Кичево-16, Ресен-10, Неготино-22.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 585 оздравени пациенти од: Скопје-168, Куманово-37, Штип-37, Прилеп-47, Тетово-10, Струга-20, Велес-32, Битола-42, Охрид-41, Кавадарци-15, Гевгелија-8, Струмица-19, Крива Паланка-4, Радовиш-4, Кочани-13, Пробиштип-5, Демир Хисар-2, Македонски Брод-5, Пехчево-2, Берово-4, Виница-10, Делчево-5, Кратово-3, Свети Николе-14, Кичево-21, Ресен-6 и Неготино-11.

Починати се 30 лица, дванаесет пациенти од Скопје (85, 68, 65, 59, 52, 73, 59, 78, 85, 68, 49 и 68г), еден од Куманово (73г), тројца од Прилеп (73, 63 и 73г), еден од Тетово (62г), двајца од Струга (57 и 64г), двајца од Битола (62 и 67г), двајца од Гостивар (64 и 64г), еден пациент од Струмица (74г), еден од Радовиш (65г), еден од Крушево (80г), еден од Пробиштип (76г), еден од Берово (58г), еден од Ресен (66г) и еден пациент од Неготино (66г). Пациентите се починати во болнички услови.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 66330, бројката на оздравени пациенти е 42241, на починати е 1877, а бројот на активни случаи изнесува 22212. Од вчера се евидентира еден контролен тест, а според досега завршените епидемиолошки анализи во моментов дистрибуцијата по градови е следна:

• Скопје 28806, активни 10735

• Куманово 3949, активни 904

• Дебар 492, активни 127

• Штип 2826, активни 528

• Прилеп 3283, активни 1033

• Тетово 4021, активни 1021

• Струга 1588, активни 473

• Велес 2144, активни 720

• Битола 2329, активни 971

• Охрид 1750, активни 585

• Кавадарци 1409, активни 559

• Гостивар 2776, активни 1062

• Гевгелија 804, активни 260 (60 лица од ПЕ Гевгелија се жители на Дојран, 140 на Богданци и 12 се странски државјани)

• Струмица 1818, активни 581

• Крива Паланка 476, активни 150

• Радовиш 461, активни 118

• Крушево 143, активни 77

• Кочани 1308, активни 256

• Пробиштип 381, активни 92

• Демир Хисар 208, активни 77

• Македонски Брод 181, активни 48

• Пехчево 105, активни 18

• Берово 396, активни 98

• Валандово 228, активни 67

• Виница 385, активни 134

• Делчево 498, активни 227 (149 лица од ПЕ Делчево се од Македонска Каменица)

• Кратово 165, активни 42

• Свети Николе 883, активни 229

• Кичево 1347, активни 470

• Ресен 502, активни 203

• Неготино 668, активни 347 (93 лица од ПЕ Неготино се жители на Демир Капија)

Направените 2824 теста се преку: ИЈЗ-743, ЦЈЗ Скопје-64, Авицена-245, Биотек-272, МАНУ -209, Жан Митрев (Филип Втори)-160, Систина со PCR метода -134, лабораторија Лаор –39, Судска медицина-11, ЦЈЗ Битола-57, Инфективна клиника-4, ГАК-14, Синлаб-49, Ремедика-30, лабораторија болница Козле-17, ЈЗУ (рапид тест) -775, УК Пулмологија со алергологија –1, лаборатории од странство-0. Досега во земјата се направени вкупно 344.085 тестирања на Ковид -19.

Авион принудно слета на автопат во САД (ВИДЕО)

Мал авион морал принудно да слета на автопат во американската држава Минесота.

„Се чини дека имало дефект на моторот“, се вели на Фејсбук страницата на Би-Би-Си.

За среќа, никој не бил повреден.

Американски експериментални таблети го блокираат ширењето на короната за 24 часа

Експертите од Институтот за биомедицински науки на Универзитетот во Џорџија,САД, објавиле дека експериментите врз животни покажале дека антивирусниот лек МК-4482 / ЕИДД-2801 целосно го блокира пренесувањето на вирусот ковид-19 во рок од 24 часа.

"Ова е прва демонстрација на орално достапен лек кој брзо го блокира пренесувањето на САРС-CoV-2. Молнупиравир може да промени сè", рече вирусологот Ричард Племпер од Универзитетот во Џорџија.

Бидејќи овој лек е во форма на апчиња и може да се зема орално, третманот може да се започне во многу рана фаза на болеста, што може да има три придобивки: може да спречи развој на потешки симптоми, да го скрати периодот кога пациентот е заразен за други лица и со тоа да ги потисне понатамошните локални фокуси , пишува Eureka Alert.

„Претходно забележавме дека МК-4482 / ЕИДД-2801 делува против широк спектар на респираторни РНК вируси и дека кај заразените животни на кои им се давал лекот, количината на вирусни честички се намалува за неколку редови, што пак драматично го намалува пренесувањето“, рече Племпер.

„Ова е причината зошто MK-4482 / EIDD-2801 стана добар кандидат за фармаколошка контрола на ковид-19“, додаде тој.

Племпер и неговите колеги ја тестирале ефикасноста на овој лек и на нутрии заразени со ковид-19.

„Сметаме дека нутријата е релевантен модел на пренесување затоа што лесно го шири САРС-CoV-2, но генерално не развиваат посериозни симптоми, што многу потсетува на текот на болеста кај помладите лица“, рече вирусологот Роберт Кокс од Универзитетот во Џорџија.

Научниците ги заразиле нутриите со коронавирус и започнале да ги третираат со молнупиравир кога започнале да ги исфрлаат вирусните честички од носот.

"Кога ставивме заразени нутрии кои примаа молнупиравир и здрави, неинфицирани во истиот кафез, ниту едно од здравите животни не се зарази. Од друга страна, кога ставивме заразени нутрии кои добија плацебо со здравите, сите контакти се заразија". , рече вирусологот Џозеф Волф.

Доколку овие податоци се мапирани на луѓе, тоа би значело дека луѓето со ковид-19 би можеле да престанат да бидат заразни во рок од 24 часа од почетокот на третманот.

Молнупиравир првично бил направен како лек против грип. Тој предизвикувал мутации во ензимите одговорни за репликација на вирусот. Кога репликацијата на вирусот е блокирана, треба да се спречи понатамошен развој или влошување на болеста.

Оваа студија била извршена кај животни и разгледала колку е ефикасен МК-4482 / EIDD-2801 во контролата на ширењето на коронавирусот меѓу нутрии, но овој лек во моментов поминува низ напредни клинички испитувања во фаза II / III за да се види дали е ефикасен во лекувањето на ковид- 19 кај луѓето. Втората фаза на клиничките испитувања, односно испитувањата врз луѓе, проверува колку е ефикасен лекот, а третата фаза колку е безбеден и кои се несаканите ефекти.

Студијата наречена Therapeutically administered ribonucleoside analogue MK-4482/EIDD-2801 blocks SARS-CoV-2 transmission in ferrets е објавена во списанието Nature Microbiology.

притисни ентер