Холивудска ѕвезда помогнала во потрага по плишано мече (ФОТО)

Мара Соријано, девојка од Ванкувер, си го добила назад  плишаното мече кое има посебно значење за неа заради сеќавањето на покојната мајка, а актерот Рајан Рејнолдс и помогнал во нејзината потрага, пренесе Си-Ен-Ен.

Мајката на Мара, Мерилин Сориано (53) починала на 29 јуни 2019 година по тешката битка со ракот, а непосредно пред смртта на нејзината ќерка и дала плишано мече со запишана последна порака во која и кажува дека е горда на неа и дека секогаш ќе ја сака и заштитува.

За време на минатонеделната хаотична преселба, мечето било украдено од комбе кое Мара и нејзиниот вереник го изнајмиле. И неколку други скапоцености на Мара биле украдени.

Бидејќи ЦБЦ и Си-Ен-Ен ја објавија приказната за исчезнатото мече, таа брзо се рашири на социјалните медиуми, привлекувајќи го вниманието и на актерот Рајан Рејнолдс, кој понуди награда од 5000 американски долари на секој што ќе го најде и ќе и го врати скапоцениот предмет на Мара и споменот на нејзината мајка.

Во акцијата биле вклучени и Ден Леви и Зак Браф, а канадскиот ТВ-презентер Џорџ Струмбулопулос и Крафт Петут понудиле уште 5 000 долари на чесниот пронаоѓач, па така наградата достигна 15 000 долари.

Мара Сориано во средата твитна дека „непознати добри луѓе го вратиле мечето без ниту една гребнатина“ и дека „говорната порака е неоштетена“.

„Ова ми значи многу“, напиша Сориано. "Мислев дека нема да го видам повторно. Ова е голем град и мечето можеше да биде на многу различни места ... Потрагата беше како да се обидов да најдам игла во сено. Сега кога го вратив, се чувствувам подобро. Секој поглед на него ме потсетува дека мајка ми секогаш ќе биде со мене “.

„Благодарост до сите што бараа. Благодарност до лицето што го зеде и не го оштети. Ванкувер е одличен“, објави Рејнолдс.

Двајца мажи кои го пронашле плишаното мече рекле дека го нашче фрлено во блискиот парк.

Мара Сориано изјави дека разговарала со Рејнолдс, Струмбулопулос и претставникот на Крафт, за да им ја дадат на чесните пронаоѓачи целосната парична награда.

Туристичките работници повторно на протест ако не се укине одлуката за превоз на 50 проценти во автобусите

Туристичкиот сектор, еден од најпогодените од пандемијата со Ковид-19, најавува нови дејствувања и протести ширум државата, со комплетна блокада на патиштата, доколку под итно не се преземат мерки за помош.

Бараат најдоцна до 15 август да се промени одлуката за превоз на 50 проценти во автобусите и да продолжи мерката за субвенционирање на платите во овој сектор во кој спаѓаат туристичките агенции, водичите и превозниците.

Нема никаква логика, како што велат, да остане протоколот за патување со автобуси затоа што со почитување на безбедносните мерки може да се организира патување.

– Бараме под итно да се промени одлуката за превоз на 50 проценти на патници во автобусите. Ниту една земја од Балканот, па и светот нема ваков протокол, авионите летаат со комплетен и полн капацитет. Додека сите агенции во светот добија прилика колку толку да закрепнат, помогнати од државата, како нивен столб и помош, кај нас како таа да прави се за намерно да останеме на улица. Нема никаква логика да остане овој протокол кога со почитување на безбедносните мерки, може да се организира патување.Поставуваме ултиматум, најдоцна до 15-ти август да дојде до измена на оваа нелогична одлука за превозот со автобуси и да се продолжи мерката за субвенционирање на платите на нашиот сектор во кој спаѓаат туристичките агенции, водичите и превозниците, стои во соопштението од секторт туризам.

Им била ветувана помош по завршување на изборите, но, посочуваат, сега се чека да се формира Влада и така во недоглед. Реагираат на изјавата на министерот за здравство во заминување Венко Филипче кој препорачува да не се патува и посочуваат дека во таков случај државата треба да им помогне.

-Како сектор кој се уште е најзагрозен поради пандемијата, наведуваат, направивме секакви напори за да допреме до совеста и човечноста на државата, но како и пред изборите кога имаше ветувања дека веднаш ќе се преземат дејствија по нивното завршување, сега чекаме Владата да се формира и така до недоглед. Како тоа да не е доволно, министерот Венко Филипче дополнително ни ја отежна работата, која и онака е речиси непостоечка, со изјавата: Препорачувам воопшто да не се патува, граѓаните да седат дома и пожелно е границите да не се отворат. Најостро ја осудуваме оваа негова изјава и сметаме дека не само што не ни помагаат, туку дополнително ни ја отежнуваат работата. Агенциите бидејќи немаат никаква финансиска поддршка, оставени сами на себе, се обидуваат и со најмалите расположливи услови да направат каква било продажба. Доколку министерот препорачува да не се патува за да се заштитат граѓаните, тогаш државата нека помогне на овој сектор и да не заштити и нас од пропаста која веќе пристигна!, стои во соопштението од туристичкиот сектор.

Туристичките работници организираа мирен протест во центарот на Скопје на 29. минатиот месец. Повторно побараа помош и предупредија дека ако државата не реагира веднаш, секторот ќе колабира. Околу 5.000 семејства, рекоа тогаш, ќе останат без приходи и исто толку лица ќе треба да се пријават во Агенцијата за ваботување./МИА

СДСМ:Новата Влада на СДСМ ќе обезбеди прочистување на правосудството и проверка на потеклото на пари и имот на секој функционер

СДСМ води сериозни преговори за формирање на влада со полн четиригодишен мандат, која ќе обезбеди прочистување на правосудството и проверка на потеклото на пари и имот на секој функционер.

Новата влада посветено ќе се зафати со борба со криминалот и корупцијата на сите нивоа – без разлика дали некој доаѓа од партија, од општина, од институција, дали е експерт, функционер, познат или непознат.

Приоритет е прочистување на правосудството, а заедно ќе договориме и ќе воспоставиме систем за проверката на потекло на пари и капитал кај секој функционер.

Судиите и обвинителите имаат обврска да испорачаат владеење на правото во кое законот е еднаков за сите. Судиите кои застаруваат предмети ќе бидат разрешени по автоматизам. Ќе биде извршена темелна ревизија на 5% од сите судски пресуди во последните 5 години, по случаен избор.

Следува разрешница на сите предмети отворени од Специјалното јавно обвинителство.

Изминатите две и пол години ги создадовме сите услови, го донесовме Законот за јавно обвинителство, кој гарантира дека политиката не може да се меша во судските одлуки, а сите предмети за висока корупција мора да имаат судска разрешница.

Во следниот, четиригодишен мандат ќе покажеме дека можеме уште повеќе и уште подобро да работиме во интерес на граѓаните.

СДСМ

ВМРО-ДПМНЕ:Заев и СДСМ го исцицаа народот. Нивниот луксуз граѓаните го плаќаат со последниот денар

СДСМ преку РКЕ удира по џебот на граѓаните. Чекаа да поминат изборите па да ја донесат одлуката, која ја одлагаа од почетокот на јули.

СДСМ уште пред изборите тргнаа со умисла да го ограбуваат народот.

Во цела Европа цената на струјата се намалува, само во Македонија со Заев се зголемува.

За жал наместо РКЕ да се грижи сите играчи на пазарот да бидат заштитени и рамноправни меѓу себе, како што стои во Законот за енергетика, таа се грижи само за профитот на енергетските компании.

Ова резултираше со незадоволство кај граѓаните. Револтот е јасен во време на корона криза, економски колапс во најава, зголемено задолжување и осиромашување на народот, оваа одлука е само капак на сите промашувања во енергетскиот сектор го направи власта на Заев. Затоа на самопрогласените „шампиони“ во енергетиката им порачуваме: Енергетиката не се гради преку ноќ, но може лесно да се уништи преку ноќ, а за жал РКЕ и СДСМ се „експерти“ во уништување!

Центар за комуникации на ВМРО-ДПМНЕ

притисни ентер