Хари со шлаканица за кралското семејство:Ми требаа години да сфатам некои работи

Британскиот принц Хари рече дека му требало многу време за да сфати дека постои несвесна расна пристрасност и дека тоа го сфатил кога поминувал повеќе време со неговата сопруга Меган.

Принцот го рече ова во интервју за расизмот со Патрик Хачинсон, активист, кој бил на фотографијата на Ројтерс во јуни во Лондон, носејќи бел човек на безбедно по судир меѓу анти-расистичките демонстранти и членовите на крајната десница.

Хари му рекол на Хачинсон дека го смета за „ангел чувар“ затоа што ги штител сите на собирот. Двајцата се согласиле дека борбата против дискриминацијата на сите нивоа е сè уште незавршен пат.

- Несвесните предрасуди, според моето разбирање, воспитување и образование што ги добив, не знаев што е тоа. Не знаев дека постои “, рече Хари за време на интервјуто снимено минатата недела за списанието GQ.

„Тажен сум што ќе го кажам тоа, но тогаш ми требаа многу, многу години за да го дознаам, особено кога живеев еден ден или една недела во кожата на сопругата“, додаде принцот. Таткото на неговата сопруга е белец, а мајка и е Афроамериканка.

Хари и Меган зборувале за расното прашање неколку пати откако ги напуштија кралските должности кон крајот на март и се преселија во Калифорнија.

Педесетгодишниот Хачинсон му рекол на Хари дека присуствувал на претходниот протест на кој била повредена полицајка, па тој и пријателите решиле да дојдат на следниот митинг за да го зачуваат мирот.

- Ги заштитивме сите, па се покажа дека тие беа и од другата страна. Јас би го сторил тоа за секого и би го сторил повторно “, рече тој.

Хари го праша како се чувствува кога виде постојано противење на протестите против расизмот.

- Фрустрирачки е. Вие само се прашувате зошто е толку тешко за луѓето да разберат кон што се стремиме сите: еднаквост - рекол таткото на четири деца.

Двајт Хауард: Бен Симонс е младиот Леброн Џејмс

Популарниот Супермен новиот центар на НБА лигашот Филаделфија Двајт Хауард упати пофални зборови за својот млад соиграч Австралиецот Бен Симонс.

Бен е извонреден млад плејмејкер, поточно Point Forward",кошаркар кој некогаш студираше на престижниот ЛСУ Универзитет.

Неговите играчки квалитети никогаш не биле спорни но сега неговиот нов соиграч центарот Двајт Хауард го спореди со никој друг туку со големиот Леброн Џејмс.

„Бен Симонс е младиот Леброн Џејмс. Тој може да биде еден од најдобрите кошаркари на сите времиња.Обожувам да го гледам додека игра, сакам колку е несебичен и колку може да биде лош за другите тимови. Тој се уште се развива и тоа луѓето лесно го забораваат, изјавил Двајт Хауард.

Популарниот Супермен неодамна стана нов член на Филаделфија со порака дека само Док Риверс вистински сакал да го ангажира.

Српската влада ја повлече одлуката за повлекување на црногорскиот амбасадор од Белград

Српската влада, по вечерашниот состанок кај претседателот Александар Вучиќ, се предомисли и ја повлече одлуката за протерување на црногоскиот амбасадор во Белград, Тарзан Милошевиќ.

Премиерката Ана Брнабиќ, која заедно со министерот за надворешни работи никола селаковиќ, беа кај претседателот, изјави дека таа заедно со владата и целата србија, комплетно се согласуваат со изјавата на амбасадорот Владимир Божовиќ.

Црна гора го протера српскиот амбасадор Божовиќ, поради неговите изјава дека одлуката на подгоричкото собрание од 1918 година, за припојување на земјата кон кралството на СХС, била ослободување на Црна Гора и ја одразила слободната воља на црногорскиот народ.

Фото: Шерон Стоун со чудни модринки по нозете

Холивудската актерка Шерон Стоун отсекогаш го привлекувала вниманието на јавноста секако со својот беспрекорен изглед и стајлинг.

Но, сега 62 годишната ѕвезда ги изненади фановите со чудна фотка. Стоун уште еднаш покажа дека на социјалните мрежи воопшто не им робува на трендовите, да се објават фотографии на кој изгледате совршено, актерката редовно објавува фотографии на кои е без шминка и е во опуштено издание.

И во седмата деценија од животот Шерон изгледа одлично, сепак сега фановите се изненадени од нозете на атерката , тие на сликата излгедаат полни со модрици и рани. Никој не знае зошто актерката има повреди на нозете.

Без разлика на се Шерон за фотката доби илјадници лајкови и одлични коментари.

-Мојот пријател и брилијантен стилист ми го испрати ова денес. Не само што сум восхитена, туку сим и благодарна што и со 62 години и понатаму се занимавам со моделинг. Ви благодарам на сите што годинава ме ангажиравте, истакна Шерон Стоун во својата последна објава.

притисни ентер