Хантер Бајден е прогласен за виновен, поротата ја донесе одлуката по 3 часа, позната е казната

Синот на Џо Бајден е прогласен за виновен за нелегално купување пиштол откако сокрил дека употребувал дрога.

Хантер Бајден (54) е осуден за три обвиненија поврзани со огнено оружје во првото кривично гонење на син на актуелен американски претседател, пишува Sky News.

Обвинителите рекоа дека лажел на формулар кога купил револвер Колт Кобра во октомври 2018 година, велејќи дека не бил корисник или зависник од дрога, и покрај неговиот проблем со крекот.

Хантер Бајден се изјаснил дека не е виновен по обвиненијата за кривично дело, кои вклучуваат лажење за неговата зависност при пополнување на владин формулар при купување револвер и нелегално поседување пиштол 11 дена.

Пресудите се донесени откако поротата расправала околу три часа.

Неговиот адвокат Абе Лоуел им кажа на поротниците дека неговиот клиент не се обидувал да измами бидејќи бил чист кога го купил пиштолот и не се сметал за корисник на дрога во тоа време.

Хантер Бајден не сведочел на судењето, кое се одржа во родниот град на Бајден, Вилмингтон, Делавер.

Според упатствата за казнување за обвиненијата за оружје, казните се движат од 15 до 21 месец, но правните експерти велат дека обвинетите во слични случаи често добиваат пократки казни.

Тие, исто така, имаат помала веројатност да добијат затворска казна доколку ги почитуваат условите за предистражна постапка.

Случајот следи по друг историски преседан минатиот месец, кога Доналд Трамп стана првиот поранешен претседател на САД кој беше осуден за кривично дело.

Демократите го посочија случајот како доказ дека Џо Бајден не го користи правосудниот систем за политички придобивки, велејќи минатата недела дека нема да го помилува својот син доколку биде осуден.

Видео: Унгарската фудбалска федерација се огласи за тешко повредениот репрезентативец

Фудбалскиот сојуз на Унгарија ја објави состојбата на Барнабас Варга, кој се здоби со тешка повреда на натпреварот против Шкотска на ЕУРО 2024.

Варга се повреди при судир со голманот на Шкотска Ангус Ган во 68. минута од натпреварот, а по тој судир Варга остана без свест.

Нему му била укажана помош на неколку минути, по што бил изнесен на носилки, опкружен со пехарници.

„Состојбата на Барнабас Варга е стабилна. Фудбалерот на Ференцварош моментално се наоѓа во болница во Штутгарт. Доколку има некаква вест за неговиот статус, веднаш ќе ве известиме“, соопштија од Унгарската фудбалска федерација.

Унгарија инаку на крајот го доби мечот од 3 коло во групата А и ги задржа шансите за пламсна во следната рунда. Шкотска е победена со голот на Кевин Чобот во 100. минута од натпреварот.

Градоначалникот Ѓорѓиевски на терен со екипите за расчистување на штетите по невремето

Градоначалникот Орце Ѓорѓиевски и екипите за расчистување на теренот по големото невреме што го зафати Скопје, а не ја поштеди ни општина Кисела Вода, вечерва активно работат на санација на штетите.

Како што истакна, немало премногу повици за интервенција, но секаде каде што е побарана помош, се реагира веднаш. Ги извести граѓаните дека и тој и екипите стануваат на терен и дека сите кои имаат проблем можат да го пријават на телефонските броеви 071391250 и 070259942.

-Драчево и околината на Кисела Вода денес ги зафати силно невреме проследено со обилни врнежи од град кои направија штета. Не голема, но доволно за интервенција. За среќа, имавме многу малку повици за поплавени домови и неколку паднати дрвја, каде што веднаш интервениравме!

За жал, не можеме да ги спречиме временските непогоди но можеме да бидеме рака под рака со граѓаните и заедно да го поминеме ова. Да ги санираме штетите и да делуваме таму каде што е најпотребно. Заедно со екипите сме на терен.

Сите служби се на располагање, вклучувајќи ме и мене и ве повикувам сите кои имате било каков проблем и потреба да се јавите на:

071391250 и 070259942-изјави градоначалникот Орце Ѓорѓиевски.

Христијан Мицкоски - претседател на Владата

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски, кој ќе ја предводи новата Влада, е роден во Скопје на 29.09.1977 година.

Мицкоски е на чело на ВМРО-ДПМНЕ од декември 2017 година.

Дипломирал, магистрирал и докторирал на Машински факултет во Скопје

Во периодот 2016-2017 година бил генерален директор и претседател на УО на АД Електрани на Македонија, а од 2015 до 2017 бил советник на Претседателот на Владата на Република Македонија за енергетика.

Од 2019 година е редовен професор на Машинскиот факултет во Скопје, а претходно бил вонреден професор, доцент, асистент и помлад асистент. Во 2021 и 2012 година работел во ФОНКО клима како главен и одговорен проектант на термотехнички инсталации.

Има објавено 35 меѓународни публикации и научни трудови, како и десетина домашни, автор е на триесеттина стручни апликации, а учествувал и во неклку меѓународни, развојни и научно-истражувачки проекти.

Добитник е шест меѓународни домашни признанија и награди.

Од компјутерски вештини познава AutoCAD, MATLAB/Simulink, Microsoft Visual C++.

Мајчин јазик му е македонскиот, а англискиот го познава одлично, а италијанскиот добро.

притисни ентер