Хамилтон со фуриозен финиш до триумф на Силверстон

Актуелниот светски шампион Луис Хамитон е победни на фантастичната трка во Силверстон за Големата награда на Велика Британија.

Во трка полна со инциденти, пресврти, казни и драма возачот на Мерцедес Луис Хамилтон стигна до голем триумф.

Трката на легендарната патека во Силверстон запоќна со гоема борба меѓу двајцата водечки пилоти во шампионатот, Марк Ферстапен и Луис Хамилтон уште во првиот круг на најбрзата кривина на трката предизвикаа инцидент. Хамилтон со предното лево тркало удри во задното десно тркало на Ферстапен , лидерот во Ф1 првенството ја загиби контролата над својот болид и заврши во заштитната ограда. Тука Ферстапен и ја заврши трката. Сам го напушти возилото и подоцна бил пренсен во болница на детални прегледи.

Хамилтон заработи казна од 10 секунди која сепак не го спречи на крајот да стигне до нова победа на Ф 1 првенството.

По инцидентот трката беше прекината, по рестартот возачот на Ферари Шарл Леклер ја имеше водечката позиција се до последниот круг кога на спектакулерен начин беше претекнат од победникот Хамилтон.

Покрај Хамилтон и Леклер по крајот на британското Гран при на подиумот се искачи уште еден возач на мерцедес , третопласираниот Валери Ботас .

Фото: Адријана Лима позира гола под месечевата светлина

Бразилската манекенка Адријана Лима објави нова фотографија на Инстаграм на која позира целосно гола.

Славната манекенка го покажа своето совршено тело позирајќи гола на месечевата светлина.

-Кога ќе се сретнат двете Месечини, напиша Адријана во описот на објавата.

Иако манекенката минатиот месец наполни 40 години, се уште изгледа феноменално и не покажува знаци на стареење.

Фото: Ѓоковиќ со белгиските гимнастичарки стана хит на интернет

Новак Ѓоковиќ повторно воодушеви бројни фанови на спортот ширум светот, неговиот ведар дух и дружељубивост секогаш се препознаваат.

Овој пат тој влегол на тренинг од олимписки гимнастичарки и им се придружил.

На интернет стана хит фотографијата која на својот Инстаграм профил ја објави белгиската олимписка гимнастичарка Нина Дерваел.

На фотографијата Нина вежба пред натпреварот а во изведувањето на шпага и се придружил и Новак Ѓокович и уште некои белгиски натпреварувачки.

„Кога Новак Ѓоковиќ ќе те замоли за фотографија, едноставно не можеш да одбиеш“, напиша Нина во описот на фотографијата.

Насмевнатиот Ѓоковиќ со шпагата ги освои срцата на фановите на белгиската натпреварувачка, а објавата е преполна со позитивни реакции.

Видео: Американски пожарникари возат низ голем пожар

Шумските пожари и понатаму беснеат на западот од САД.

Се бележат рекордни теператури, многу граѓани морале да ги напуштат своите домови, а пожарникарите се борат против пожарите во екстремни услови.

Двајца пожарникари загинале во пад на авион. На северот од Невада, недалеку од границата со Калифорнија, дошло до масовна евакуација поради избивање на пожар предизвикан од гром. Еден пожар создал голем облак од чад и пепел кој во комбинација со временските услови создал сопствени молњи.

Во Орегон пожарот зафаќа површина од 311 километри квадратни.

Пожарникарите објавија снимка од возење во сред пожар. Погледнете ја:

притисни ентер