Грција повторно ги отвори пристаништата за крузери

Грција денеска отвори шест големи пристаништа за крузери, за прв пат оваа туристичка сезона, но првите бродови се очекуваат за три недели.

Во писмото испратено оваа недела до Меѓународното здружение за крстарење и до трите главни оператори за крстарење од грчкиот министер за туризам, Хари Теохарис, се вели дека пристаништата Пиреја, Родос, Хераклион, Волос, Крф и Катаколон се подготвени повторно да ги примат патниците од бродовите за крстарење.

Откако ќе бидат вклопени во една од шесте наведени пристаништа, крстосувачите ќе можат да се упатат кон друго место во Грција, во согласност со локалните пандемиски барања.

Крузерите ќе можат да впловат во грчките пристаништа од 20-ти август, според министерот за поморство, Јанис Плакиотакис.

Бидејќи туризмот сочинува една четвртина од нејзината економија, Грција повторно се обидува да го оживее секторот, истакнувајќи дека земјата успеа да се справи добро со пандемијата.

Во Грција, со население од 10,5 милиони, досега се пријавени близу 4500 случаи на инфекција, додека од ковид-19 починале 206 лица.

Земјата ги отвори своите копнени граници во јуни, а на 1 јули ги отвори и аеродромите, претежно за летови од Европа.

Оттогаш, од 1,3 милиони туристи кои влегле во земјата, 340 се тестирале позитивно за „ковид-19“.

Грција од денеска ги заостри епидемиолошките мерки за борба против пандемијата и воведе задолжително носење маски на сите затворени јавни места, посети во болници и старечки домови се дозволени само во исклучителни случаи, а во кафулињата може да има исто толку луѓе колку што има столчиња.

На гостите кои стојат, дури и ако се надвор, не им е дозволено да бидат послужени, а казната за непочитување на донесените мерки е 150 евра.

Полицијата проверува дали луѓето се придржуваат кон овие мерки и ја следат состојбата со јавниот превоз.

Во Грција вчера се пријавени 78 нови случаи на инфекција.

Третина од италијанските мајки ќе дадат отказ , ако продолжи онлајн наставата

Доколку во новата учебна година наставата биде онлајн, една третина од италијанските мајки се подготвени да ги напуштат своите работни места, а дури 65% изјавиле дека часовите преку интернет не се компатибилни со вработеноста на жените.

Ова се податоците од истражувањето спроведено од професорката Џулија Пастори од Универзитетот Бикоча од Милано, на примерок од 7000 семејства.

Според истражувачите, италијанското семејство е традиционално и повеќето веруваат дека „е работа на жена / мајка да се грижи за децата“, а дури 95% од испитаниците рекле дека за време на пандемијата и на интернет часовите, мајките ја вршеле својата работа преку Интернет и им помагале на децата.

За време на карантинот, мајките им посветувале просечно 4 часа на ден на своите деца, па тие практично вршеле две работи паралелно, својата и онаа на воспитувачите, посочува авторот на истражувањето, проф. Пастори.

„Грда, неефикасна, демотивирачка, неподнослива, непријатна“ со овие атрибути, интервјуираните мајки ги опишале часовите преку Интернет на своите деца.

Некои анкетирани мајки рекле дека работењето од дома и часовите преку Интернет ја замаглувале разликата помеѓу приватното и професионалното и дека немале работно време, а некои рекле дека имале проблеми „да го сочуваат семејството заедно“, но сите како апели за помош во наставата преку Интернет не може да биде единствената опција “, посочува авторката на истражувањето.

Родителите, особено мајките, се исто така загрижени за тоа како ќе се одвива следната учебна година, дали ќе биде можно да се почитува растојанието во училиштата и да се применат неопходните мерки за хигиена, но и дали училишните простории се на соодветно ниво.

Проф. Пастори потсетува дека странските студенти кои дошле да студираат во Италија, во претходното истражување, рекле дека се „шокирани што земја толку убава како Италија има толку грди, мали, здодевни и валкани училишта“.

После карантинот, и пред можноста за нов бран на инфекција, треба да се има предвид фактот дека децата лошо ги доживеале интернет часовите, дека покажале лоша концентрација, здодевност и меланхолија, и дека мајките играле улога на импровизирани психолози и педагози “, предупредува професорката Џулија Пастори.

Десетици повредени во Кан во паника поради лажна пукотница (ВИДЕО)

Најмалку 43 лица се повредени поради паника по лажните гласини за пукотници во Кан на Азурниот брег во Франција, а дел од повредените завршија во болницата.

Видеото што се појави на социјалните мрежи покажува дека луѓето бегаат и се кријат низ градот во паника и полицијата патролира, објави порталот „Еуроњуз“.

Ниеден од повредените не е во критична состојба.

Српска водителка не се збуни и покрај големата бубачка на вратот (ВИДЕО)

На социјалните мрежи се шири видео од водителката на српската Прва ТВ, Роксанда Бабиќ, на кое се гледа дека таа остана потполно мирна, иако огромна бубачка и шеташе по вратот и маицата.

Роксанда на објавите е пофалена од многумина за нејзиниот професионализам за време на програмата во живо, во ситуација кога многумина би изгубиле концентрација и можеби дури и би станале хистерични.

Иако бубачката не се смири ниту за момент и одеше од вратот до нејзината маица, презентерката не трепна.

Некои се убедени дека таа не знаела што се случува, додека други тврдат дека е професионалец.

притисни ентер