Голема акција на Европол и ФБИ:Уапсени 179 лица,запленети 500 кг. дрога

Полициските сили ширум светот заплениле повеќе од 6,5 милиони долари во готовина и виртуелни валути, како и дрога и оружје, во заедничката акција на црните веб-пазари, пишува Би-Би-Си.

Уапсени се околу 179 лица низ цела Европа и САД, а запленети се 500 килограми дрога и 64 пиштоли.

„Златното време на овие нелегални пазари заврши“, се вели во соопштението на Европол.

„Скриениот интернет веќе не е скриен“, рече Едвардас Силерис, раководител на Центарот за криминал преку интернет во Европол.

Операцијата позната како DisrupTor е спроведена со заеднички напори на Европол и Министерството за правда на САД. Уапсените криминалци биле вклучени во десетици илјади продажби на нелегална стока и услуги во Европа и САД.

Меѓу запленетите дроги имало кокаин, метамфетамин, хероин, екстази и МДМА. Од уапсените, 119 лица се од САД, двајца од Канада, 42 од Германија, осум од Холандија, четири од Велика Британија, тројца од Австрија и еден од Шведска.

Според Би-Би-Си, полицијата е се поуспешна во откривањето на операциите извршени на дарк веб мрежата до која што може да се пристапи само со помош на специјални алатки.

„Силите на законот се најефикасни кога дејствуваат заедно. А денешните вести испраќаат силна порака до криминалците кои продаваат или купуваат нелегална стока на дарк веб. Скриениот интернет веќе не е скриен, а анонимните активности веќе не се анонимни “, рече Силерис.

Директорот на ФБИ, Кристофер Вреј изјави дека денешното соопштение дошло во вистинско време со оглед на порастот на смртни случаи од предозирање за време на пандемијата на коронавирус.

Ауди го поднови најмалиот кросовер, се знае и цената(ВИДЕО)

Малите урбан кросовери се исклучително популарна категорија, но ги нема многу со премиум знак. Audi Q2 е еден од нив и сега е обновен.

Однадвор, ќе го препознаете по малку редизајнираните браници, но и според Матрикс ЛЕД светлата. Понудата на бои е побогата, како површината на лимот, така и контрастниот детал на подлогата Ц. Вториот се нуди и за прв пат со карбонска завршница.

Промените во кабината се исто така пристојни, и тие одат во насока на нова форма на рачката на менувачот, рачките на вратите и отворите за вентилација и новите ткаенини. Се нудат седум дизајни на ентериер, од кои три се поврзани со финишот на S-Line. Во горната верзија, инфо-забавата сега има LTE модул за мрежно поврзување, но исто така и услуги како Google Earth и слично. Има екран од 8,3 инчи, и се надоврзува на поскапите верзии на дигиталниот кокпит.

Логично, безбедносната опрема е богата и не остава простор за компромис. Моторот сега нуди три бензинци и два дизела, каде 2.0 TDI од 150 КС ќе работи во комбинација на quattro погон.

Погледот на ценовникот ја открива достапноста на верзијата со 150 КС, наречена 35 TFSI, по цена од 31.600 евра. Во иднина, стартот ќе биде ист како и во претходната верзија, на бензинскиот 1,0 TSI и цената е околу 25 000 евра.


Карлеуша со нови леќи за сини очи и без фотошоп (ФОТО)

Јелена Карлеуша се појави на снимањето на шоуто Ѕвезде Гранда со светло сини леќи, а во студиото дојде во краток зелен фустан.

Пред да биде фотографирана во студиото, Карлеуша се пофали и со своите леќи на Инстаграм, но очигледно е дека малку ја уредила фотографијата.

Инаку, таа носела фустан со потпис на Софија Милошевиќ, свршеницата на фудбалерот Лука Јовиќ, која неодамна се породи.

Карлеуша ја следат 2,3 милиони луѓе на Инстаграм, а за нејзиното фотошопирање и селфи често се дискутира.

Hi 😏 In @bysofimilo

A post shared by JELENA KARLEUŠA (@karleusastar) on

"Мотивациска порака за хејтерите: Изгледам 100 пати подобро во живо и сум убава без шминка. На сите им посакувам прекрасен ден", напишала еднаш на социјалните мрежи.

👧🏼

A post shared by JELENA KARLEUŠA (@karleusastar) on

Пропадна уште еден обид за примирје меѓу Ерменија и Азербејџан

Премиерот на Ерменија, Никола Пашинијан изјави дека примирјето што стапило на сила денеска наутро во Нагорно Карабах, не заживеа, пренесува Спутник.

Од друга страна, Азербејџан денеска го обвини Ереван за ракетни напади врз градот Тертер.

"Јасно е дека уште еднаш не успеавме да го зачуваме примирјето. Не знам каква ќе биде реакцијата на групата Минск, но ерменската страна стори се за да го почитува примирјето и армијата беше воздржана. Но, во вториот дел од денот можеме да кажеме дека не успеавме да го зачуваме примирјето “, рече Пашинијан во видеото објавено на Фејсбук.

Портпаролката на ерменското Министерство за одбрана Шушан Степанјан објави дека „азербејџанската армија денес дури го зголеми интензитетот на нападите, користи артилерија и тенкови, по линијата на раздвојување во Нагорно Карабах“, додаде Спутник.

притисни ентер