Го врзале градоначалникот за камион и го влечкале по патот – не ги поправал улиците (ВИДЕО)

Единаесет лица се уапсени на југот на Мексико откако градоначалникот на едно место во државата Чиапас го извлекле од неговата канцеларија , го врзале за камион и го влечеле по улиците.

Локалната полиција наскоро интервенираше и го ослободи градоначалникот Хорхе Луис Ескандон Ернандез, кој, наводно, не претрпел сериозни повреди.

Градоначалникот беше нападнат од земјоделците за неисполнување на предизборното ветување и санирање на локалните патишта.

Ернандез по нападот изјави дека ќе поднесе обвиненија за киднапирање и обид за убиство.

Видеата направени од минувачи и безбедносни камери покажуваат група мажи кои го киднапираат градоначалникот од зградата и подоцна го влечат по патот.

Неколку десетици полицајци беа ангажирани да го запрат камионот и да го спасат Ернандез.

Во Неготино излезеноста до 11 часот е 21,99 проценти, во Кавадарци и Демир Капија 20,8 отсто

 Во Неготино излезноста до 11 часот на денешните вонредни парламентарни избори е 21,99 отсто, во Кавадарци и Демир Капија 20,8 проценти. 

Во Росоман, до овој пресек гласале 14 отсто од лицата со право на глас, согласно единствениот избирачки список.

Според претседателите на општинските изборни комисии, засега гласањето се одвива согласно на превентивните мерки за заштита и без проблеми.

Во Општини Могила гласале 13,4 а во Општина Новаци 23,2 отсто од гласачите

 Во Пелагониските општини Могила и Новаци кои територијално припаѓаат на Изборната Единица-4, непречено се одвива изборниот процес

Претседателот на ОИК, Могила Славко Велевски информира дека на 23 избирачки места до 11 часот гласале 13,4 проценти од вкупниот број гласачи, додека пак претседателот на ОИК во Новаци Стефче Стефановски информира дека на 24 избирачки места досега гласале 23,2 проценти од гласачите евидентирани во Единствениот избирачки список.

До 11 часот излезноста на изборите во Охрид 16,3, во Струга 10,2 и во Дебрца 14,7 проценти

На предвремените парламентарни избори до 11 часот во Охрид на гласање излегле 16,31 отсто од лицата со право на глас.

Излезноста во Општина Дебрца до 11 часот изнесува 14,7 отсто од гласачите.

За истиот период до 11 часот во Струга правото на глас го оствариле 10,18 отсто од лицата со право на глас.

Според информациите од ОИК на трите општини, гласањето се одвва непречено, без какви било направилности во фер и демократска атмосфера.

притисни ентер