Ѓукановиќ:Сакаат да ни ја посрбат Црна Гора

Црногорскиот претседател Мило Ѓукановиќ изјави дека ќе остане на функцијата без оглед на исходот на парламентарните избори, предупредувајќи истовремено дека на неговата земја и се заканува проект за Голема Србија.

„Имам цврста намера да го искористам својот мандат до крај“, рече Ѓукановиќ во интервју за телевизијата Н1 на Босна и Херцеговина.

Тој потсети дека неговиот претседателски мандат трае уште три години, додавајќи дека неговата Демократска партија на социјалистите (ДПС) остана убедливо најголемата политичка партија во Црна Гора по парламентарните избори и има амбиции да остане таква.

Тој потврди дека мандатот за состав на новата влада ќе му биде даден во законскиот рок на секој што ќе му донесе потписи од 41 член на националниот парламент, но предупреди дека стои зад изјавата дека ќе се спротивстави на секој што ќе се обиде да го загрози опстанокот и слободата на Црна Гора.

Здравко Кривокапиќ рече дека „несомнено е претставник на Српската православна црква во новото парламентарно мнозинство и таа црква дојде во 1989 година со намера да ги замагли разликите меѓу антифашистите и фашистичките соработници“.

„Горди сме на нашата антифашистичка борба ... Не дозволивме никој да ја загрозува нашата идентитетска вредност“, рече Ѓукановиќ.

Тој објасни дека ова особено се однесува на можните обиди за загрозување на државниот статус на Црна Гора како дел од промената на владата.

„Ние ќе се бориме против тоа, вклучително и оние што ги користеа нашите предци“, рече Ѓукановиќ, алудирајќи на неговата претходна изјава дека Црна Гора ќе се брани од шума доколку биде потребно.

Тој оцени дека основната идеја на Српската православна црква е „србизација на Црна Гора“, односно укинување на нејзината граѓанска структура.

„Сè уште е агресивна и националистичката политичка активност на Српската православна црква“, рече Ѓукановиќ, додавајќи дека е убеден дека случувањата ќе му помогнат на еден од опозициските лидери, Дритан Абазовиќ и другите да ги разберат опасностите од проектот во кој тие станаа дел.

На прашањето за новата фраза „Српски свет“ што српските власти почнуваат да ја користат, Ѓукановиќ рече дека тоа го потсетува на настаните од 90-тите и принудувањето на политиката на национализми од големи моќници.

Црногорскиот претседател предупреди дека идејата од почетокот на војните во поранешна Југославија, според која мултиетничките држави на Балканот не се можни, е оживеана денес, а сега таа идеја „игра“ со спорови за можни „корекции“ на границите.

„Во тоа време тие сакаа да покажат дека мултиетничката демократија на Балканот е невозможна, затоа треба да формираме три хомогени држави, Голема Србија, Голема Хрватска и Голема Албанија, и наместо тоа, добивме голема трагедија и 150.000 жртви“, рече Ѓукановиќ.

Тој оцени дека меѓународната заедница и денес, како и пред три децении, реагира бавно и нерешително, што само ги охрабрува оние што си играат со судбините на државите и народите.

„Ова е составен дел од антиевропската офанзива водена од Москва“, рече црногорскиот претседател.

Згодната Никол покажа со што го завела Бред Пит

Освен убавото лице, полните усни, заради што неверојатно потсетува на Ирина Шајн, таа има и совршена фигура.

Откако во јавноста како бомба одекна веста за нејзината врска со Бред Пит, атрактивната Германка со полски корени Никол Потуралски стана вистинска сензација. Нема веќе кој не знае за нејзиното име, а згодната бринета тоа знае да го искористи.

Се до неодамна таа беше обичен модел со адреса на живеење во Берлин, а денес името Никол Потуралски и тоа како е познато. Заради врската со холивудскиот шармер, и се отворија многу врати во модната индустрија.

Но, не е само новата љубов заслужна за тоа. Потуралски дефинитивно има предиспозиции да стане нов супермодел.

Освен убавото лице, полните усни, заради што неверојатно потсетува на Ирина Шајн, таа има и совршена фигура.

Тоа сега и го покажа на јавноста преку својот јавен Инстаграм профил на кој ја следат неверојатни 230 илјади луѓе.

Додека во тоалетот од хотелската соба позираше пред последното снимање, многумина останаа без здив гледајќи го нејзиното совршено обликувано тело. Совршените пропорции дојдоа до израз,а на многумина им стана јасно со што таа успеала да го заведе хиливускиот актер.

Никол се фотоградираше во бикини со леопард принт и напиша дека не може да оди на плажа, но затоа себе ќе си дозволи ден во спа центар.

Видео: Студенти во Англија преку прозор бегаат од обезбедување

Студенти во Англија се снимени како скокаат низ прозорци за да побегнат од обезбедувањекое им ја попречило забавата во време на корона.

Снимките споделени на социјалните мрежи покажуваат како студентите се спуштаат од голема височина додека пријателите се обидуваат да ги фатат.

Гласноговорникот на Универзитетот во Салдорд рекол дека се свесни за проблемот и дека преземаат мерки.

-Студентите ги потсетувавме и продолжуваме да ги потсетуваме на правилата и однесувањето кое од нив се очекува, рекол тој.

Гебрејесус: Наредните месеци ќе бидат посебно тешки

Наредните месеци ќе бидат посебно тешки кога станува збор за пандемијата со корнавирусот, изјави генералниот директор на СЗО Тедрос Гебрејесус.

Гебрејесус на состанокот во Женева рекол дека ова е критичен момент кога станува збор за пандемијата, особено на северната хемисфера. Тој истакнал дека неколкуте наредни месеци ќе бидат многу тешки и дека некој земји се на опасен пат, пренесе „ТАС“.

Голем број земји бележат раст на бројот на заразени, што доведува до преоптоварување на здравствениот систем, истакна генералниот директор на СЗО.

Тој ги повика лидерите на државите да преземат итни чекори со цел спречување на понатамошно влошување, како и сеопфатна анализа на епидемиолошката ситуација и итно прилагодување на мерките во оние места кои бележат голем раст на бројот на новозаразени.

Освен тоа, властите мораат јасно да ја информираат јавноста за реалната епидемиолошка ситуација и да им помогнат на граѓаните и економијата, додава Гебрејесус.

Тој забележал дека има недостаток на кислород во многу болници низ светот.

Некои од најсиромашните држави на светот имаат само 5 до 20 отсто од потребниот кислород за лекување на пациенти, истакна генералниот директор на СЗО.

притисни ентер