Ѓоковиќ по тешкиот пораз: Не ми се играше,зашто почина Амфилохие

Првиот тенисер на светот, Новак Ѓоковиќ, по изненадувачкиот пораз од Лоренцо Сонега, рече дека е тешко погоден од смртта на митрополитот Амфилохије.

Ѓоковиќ беше поразен со убедлив резултат 6: 2, 6: 1 од 42. тенисер на светот.

По поразот, тој рече дека има тажен ден зад себе и дека врз неговото расположение влијаела смртта на митрополитот Амфилохије.

Митрополитот Амфилохије беше потврдено дека има инфекција со корона на почетокот на октомври, а пред десет дена го доби првиот негативен тест за вирусот. Потоа, српските медиуми објавија дека Србија и помага на Црна Гора во лекувањето и дека има лесни симптоми, но и пневмонија.

"Ова е многу тажен ден. Почитуваниот митрополит Амфилохије беше голем борец за Православието и некој што служеше како своевидна sвезда водилка за Српскиот православен народ и Српската православна црква во Црна Гора. Имав чест и радост да го запознаам одблизу и да ја почувствувам прекрасната енергија што ја поседуваше. Иако тој повеќе не е жив физички, неговиот дух, сигурен сум, ќе биде присутен многу години. Мислам дека му должиме толку многу што треба барем да го запомниме и да бидеме благодарни за сè што направи со насмевка, особено во последно време, што беше многу бурно во Црна Гора. Се разбира, од политички причини “, рече Ѓоковиќ.

"Искрено, не играв. Тажната вест влијаеше на мене толку многу. Сепак, едноставно не играв. Го направив она што сакав да го направам заради она за што дојдов. Многу чуден ден. Така е. Продолжувам понатаму, свртувам нова страница. Сега ќе бидам со семејството некое време, ќе се вратам во Србија и со нетрпение го чекам. Потоа ќе се подготвам подобро за Лондон и ќе се обидам да завршам таму на најдобар можен начин “, рече првиот светски тенисер.

Renault Twizy во впечатлива британска верзија (ФОТО)

За многумина, малиот Твизи е само пречка на патот, но сега доаѓа во пакет што дефинитивно ќе биде забележан.

Создаден е по идеја на оригиналот, прототипот Twizy F1 од 2013 година, со кој француската компанија се обиде да ја покаже поатрактивната страна на електричниот автомобил. Оваа копија е создадена во Британија и е потпишана од Oakley Design.

На сите им е јасно дека Формула 1 е инспирација и тука. Не се штедело, така што некои делови се направени од карбон. Тркалата доаѓаат и од мотоспортот, како и задното крило со дифузер одзади. Нема врати, а инсталирани се и специјални електрични ретровизори.

И, конечно, едно разочарување. И додека оригиналниот прототип има комплексен систем KERS со скоро 100 КС, тука погонот е стандарден. Во превод, има простор само за електрична енергија, а максимумот е 17 КС.

Цената е позната и првично е утврдена на 19,995 фунти.

Кит Ричардс од инвалидска количка ќе ја прослави 60. годишнината на Ролинг Стоунс

Легендарниот гитарист на Ролинг Стоунс за Би-Би-Си зборува за американските избори, како бил погоден од Чак Бери и иднината на Стоунси.

За време на европската турнеја на Ролинг Стоунс во 1976 година, на концерт во Германија, Кит Ричардс заспал на сцената.

Тој никогаш не бил преголем обожавател на „Fool To Cry“ - сингл од нивниот последен последен албум Black and Blue - и, откако свирел соло, гитаристот едноставно заспал.

Неколку минути подоцна, тој се разбудил на огромен крик од публиката.И покрај сите приказни за хедонизмот и разврат на Ричардс, ова заспивање на сцената воопшто не одговара на неговиот карактер.

"Кит секогаш ќе се брка до смрт на сцената. Секогаш", изјави менаџерот Јан Стјуарт, за биографот на Ричардс, Барбара Шарон.

Дури и на 77 години, славниот гитарист сè уште живее за турнеи.Сцената е место каде што тој секогаш се чувствувал како дома, возбудата од настапот пред публиката никогаш не стивнува.

„Не знам дали воопшто може да станеш имун на тоа, но сепак работи за мене, човеку“, вели тој.

Благодарение на пандемијата, овојпат „вообичаената годишна доза на адреналин“ за ѕвездата беше отсутна.

„Бевме подготвени, заинтересирани да одиме на турнеја, кога вирусот се појави. Ова беше една многу чудна година за сите нас, нели?

Ричардс го минува карантинот дома во Конектикат, читајќи серија историски романи „Мајсторот и воениот господар“, додека повремено прави нова музика и ги гледа претседателските избори во САД со резервација на странец со виза за престој.

СЗО: Ако не научиме ништо од оваа криза,ќе доживееме нешто полошо

Главниот експерт за итни случаи на Светската здравствена организација (СЗО) предупреди дека светот ризикува нови пандемии доколку доживее „амнезија“ и ако не научи од сегашната криза предизвикана од ширењето на коронавирусот.

„Видов дека амнезијата како да влијае врз светот по трауматски настани и тоа е разбирливо“, рече Мајк Рајан на прес-конференција во Женева.

„Но, ако го сториме тоа повторно како што направивме по САРС, по вирусот Х5Н1, по пандемијата Х1Н1, ако продолжиме да игнорираме што можат да и направат нови и опасни патогени на нашата цивилизација, тогаш веројатно повторно ќе го доживуваме истото или полошото во остатокот од животот“, тој рече.

Рајан ги критикувал и развиените нации, велејќи дека северните земји управуваат со здравствените системи како „нискобуџетни авиокомпании“ и дека сега светот плаќа за тоа.

"На север, поради моделот на управување со трошоците на здравствениот систем, поставивме нашите здравствени системи да се користат 95, 98 или 100 проценти. Тоа е скоро како модел со ниска цена на авиокомпанија за здравствени системи", рече тој.

„Па сега ние ја плаќаме цената за тоа, затоа што немаме вграден капацитет за брзо проширување на можностите за одговор, затоа што на здравјето гледаме како на трошок во нашите економии, како на товар на развојот, ја оптоваруваме економијата и сега треба да размислиме што значи тоа“.

Шефот на СЗО, Тедрос Аданом Гебреизус ги повика државите да не ја политизираат истрагата за изворот на овој коронавирус, велејќи дека тоа само ќе создаде пречки за наоѓање на вистината.

„Треба да го знаеме потеклото на вирусот, бидејќи тоа може да ни помогне да спречиме идни инфекции“, рече Тедрос.

"Нема што да се скрие. Ние сакаме да го знаеме потеклото и тоа е тоа", рече тој.

притисни ентер