Ѓоковиќ откри дека по 16 часа не јаде ништо

Најдобриот тенисер на светот, Новак Ѓоковиќ, го продолжи проектот за здравје ,,Свесно живеење"..

Во новиот разговор на својот Инстаграм профил, разговара со специјалист по интерна медицина и професор на Високата школа за образување педагози во Нови Сад - Драган Иванов.

Темата беше исхраната.

Иванов, кој е вегетаријанец уште од раѓање, даде совет за исхраната преку разговор  со Новак, пред првиот светски тенисер да ги открие неговите методи.

"Јас би допрел на темата автофагија. Колку и да е важно, овој вид на пост 16-8 е популарен. Тоа значи да не јадеш 16 часа и да јадеш осум часа. Јас се држев на постот последната година и пол. Почувствував големо подобрување во системот за варење “, рече Ѓоковиќ.

Ѓоковиќ објасни дека поради тоа, тој спие подобро и има повеќе енергија во текот на денот.

Иванов советуваше дека е важно да се распоредат оброците и да се придржуваме до квалитетна храна како овошје, житарки, ореви...

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

У новој епизоди “Свесног живљења” разговарао сам са уваженим Професором,Др. Драганом Ивановим. Др Иванов је специјалиста интерне медицине, професор на Високој школи за образовање педагога и има своју праксу (клинику) у Новом Саду. Др Иванов је поделио неке основе здраве исхране за које се залаже. Веома сам уживао у разговору, а надам се да ћете и ви. У здравље 🙌🏼🙏🏼

A post shared by Novak Djokovic (@djokernole) on

притисни ентер