Германија ѝ испраќа огромно количество оружје на Украина по посетата на Зеленски на Берлин

Германскиот министер за одбрана Борис Писториус денеска на заедничка прес-конференција со украинскиот претседател Володимир Зеленски најави огромен пакет воена помош за таа земја, која повеќе од две години се брани од руската агресија.

Новиот германски воен пакет помош ќе вклучува 100 моќни ракети за противвоздушна одбрана „Патриот“ и илјадници борбени беспилотни летала, објави денеска Писториус за време на посетата на украинските војници со Зеленски, кои се на обука за системи „Патриот“ во Германија.

Украина долго време бара од западните партнери повеќе системи за противвоздушна одбрана за да може да се спротивстави на руските воздушни напади, кои се закануваат да ја уништат електричната мрежа на Украина.

Да потсетиме, денеска градоначалникот на вториот по големина украински град Харков, Ихор Терехов, изјави дека ситуацијата во градот и регионот е помирна бидејќи Украинците употребија западно оружје за да ги погодат руските ракетни фрлачи, со кои Русите често го напаѓаа милионскиот град.

Во последниве недели, Соединетите Американски Држави и другите сојузнички земји ѝ дадоа зелено светло на Украина да користи оружје испратено од западните земји за цели на руска територија. Конкретно, одобрението е за напади на локациите од кои Русите го нападнаа Харков и околниот регион, каде во изминатите месеци отворија нов фронт со прекугранична офанзива.

Терехов денеска зборуваше на конференција во Германија на која присуствуваше и украинскиот претседател Володимир Зеленски, чија цел е да ги охрабри европските нации да поддржат и инвестираат во Украина.

Да потсетиме дека Русите денеска објавија дека зазеле уште две села на северот и на истокот на Украина. Руското Министерство за одбрана тврди дека нивните сили се во Тимкивко во Харковската област и Миасожаривко во Луганската област. Украина не ја коментира информацијата.

Вчера, Зеленски рече дека „Украина продолжува со контраофанзивни напади“ во регионот Харков, притоа негирајќи ги тврдењата на прорускиот чеченски лидер Рамзан Кадиров, кој рече дека неговите сили зазеле село во регионот Суми, кој граничи со Русија западно од Харков велејќи дека нема руско присуство во областа.

Нема сомнеж дека жестоките борби се уште траат во регионот на Харков. Украинските власти објавија пет смртни случаи во руските бомбардирања во изминатите 24 часа, од кои четири во регионот на Харковската област.

Терехов денеска во Германија изјави дека гранатирањето на Харков е зголемено во последните два дена, но генерално е помирно во последните недели.

„Имаше пауза во нападите врз градот, што е поврзано со фактот дека опремата со која беше ракетиран Харков беше успешно погодена“, изјави тој за новинската агенција Ројтерс.

„Споредено со мај, до недела имавме горе-долу мирна недела... Помирно е, но не можам да кажам дека е целосно мирно“, изјави Терехов.

Да потсетиме, на крајот на мај американските власти изјавија дека претседателот Џо Бајден ѝ дозволил на Украина да користи американско оружје за да напаѓа цели во Русија, но само во близина на регионот Харков. Милионскиот Харков е блиску до руската граница и затоа е ранлив на напади од Русија.

Претходно, западните земји ја ограничија употребата на оружје испратено од областите на Украина под контрола на Русија, плашејќи се дека нападот врз самата Русија може да доведе до ескалација на конфликтот.

Рускиот претседател Владимир Путин постојано изјавува дека нападите со западно оружје на руска територија ја „пречекоруваат црвената линија“ и се закани дека Русија ќе им испрати оружје на противниците на САД и другите западни земји.

ВМРО-ДПМНЕ вечерва ќе ги потврди кадровските решенија во идната влада

Според најавите се очекува ВМРО-ДПМНЕ вечерва да ги потврди кандидатите за министри во идната влада.

Синоќа и Алтернатива одлучи Орхан Муртезани да биде кандидат за министер за европски прашања.

Мандатарот Мицкоски најави дека предлогот за новата влада во Собранието ќе биде испратен во вторник на 18 јуни.

Пред седиштето на ВМРО-ДПМНЕ е Ивана Стојановска.

Кога се очекуваат седниците на Централниот и Извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ?

Ивана се чини дека во најголема тајност се крои составот на министрите од ВМРО-ДПМНЕ , но и одговорноста на идната влада со оглед на дадените ветувања е исклучително голема?

Целиот извештај погледнете го во видеото.

Бауш: Неоправдано е поскапувањето на лебот, очекувам заздравување на економијата

Откако за околу 10 % скокна цената на одредени видови леб – експертите велат нема реална причина за растот на цената.

Откако за околу 10 % скокна цената на одредени видови леб – екпертите велат нема реална причина за растот на цената, според познавачите бизнисот го користат вакум периодот на смена на власта, новиот закон за нефер трговски практики, а влијание според професорот Абил Бауш имаат и некогашните владини мерки за замрзанти цени и маржи.

Според Бауш непотребно се создава паника, вели очекува во следниот период заздравување на македонската економија.

„Ако гелдаме на глобално ниво и ако ги читаме резутатите, ни цената на енергенсите не е покачна нешто драматично, ниту цената на нафтените деривати, а не е нешто многу покачена ни цената на житото. Ова сега се се случува во момент кога се очекува да ги даде првите резутати и законот за нелојална конкуренција и таа предонсот од една во друга влада, некој тоа го чека за да направи паника за да се направат тие притисови за покачување на цените,“--изјави Абил Бауш – економски аналитичар.

Според Бауш, како држава имаме цел сет на одлуки со кои може да се контролира инфлацијата и да се заштити стандардот на граѓаните.

„Од Ценатраланата банка, па се до министерстовто за финансии, има централни политики на кои може да се направат среднорочни и долгорочни, кои може да ја зауздаат таа економија, иако кажав дека полседниот кваратал ние може да очекуваме и да бидеме во некој вид на економско оппоравување и да почне да се мисли на економски раст и развој.“-изјави Абил Бауш – економски аналитичар.

Во меѓувреме се крои и новата цена на струјата за домаќинствата. Според неофицијални информации минатата недела на затворена владина седница било прифатено државните електрани да ја продаваат произведената струја на универазлниот снабдувач по повисока цена, односно наместо досегашните 57 цената да изнесува 60 евра за мегават. Но какви сметки од 1 јули ќе плаќаат граѓаните ќе се знае конечно за околу 15 тина дена, во меѓувреме треба да помине и аукцијата на тендерот за набавка на струја.

Граѓаните стравуваат од нов ценовен шок.

„Скапо е скапо е претерано. Пензионерскиот живот е тежок... со 16 илјади денари каде ќе одиш.... се потешко и потешко е ... сиромаштија.... “

„Би било лудо сега струјата да се покачува кога ни зима видовме, и се штеди и не се троши многу струја, ете се направија таму тие групи скапа евтина и оние што трошат повеќе ќе си платат повеќе, тоа можда беше логично нешто направено... ајде лебот 1 2 денари не е нешто страшно... “

„Нема да се издржи, треба ли да јадат овие деца, треба струја да се пплати, а ти викаплати тоа, плати ова со што да платам.. кредити, кратички.... треба да се качат, најмалку 500 евра....кога ќе имаш пари ќе можеш да платиш и струја и вода и се и ќе има и за јадење....“

За основните трошоци за живот на едно четири члено семејство, месечно потребни му се минимум 1000 евра, покажуваат последните пресметки на синдикатите, износ кој е еднаков на две ипол минимлани плати. Предупредуваат дека ако има раст на цената на струјата тоа ќе биде нов удар врз џебот на граѓаните. Од ССМ во повеќе наврати најавија дека ќе бараат од новата влада, минимална плата од минимум 450 евра.

Бесмира Ејупи заминува на неколкумесечна испомош во конзулатот во Бон,потврдија од МНР

Иако пред две години не успеа да стане конзул во Њујорк, поради притисокот од јавноста, поранешната ТВ презентерка Бесмира Ејупи сепак доби шанса да замине во странство, овој пат на испомош во дипломатско конзуларното претставништво во Бон, Германиј.

Иако пред две години не успеа да стане конзул во Њујорк, поради притисокот од јавноста, поранешната ТВ презентерка Бесмира Ејупи сепак доби шанса да замине во странство, овој пат на испомош во дипломатско конзуларното претставништво во Бон, Германија, потврдуваат од МНР за Канал 5. Министерот Бујар Османи пред напуштање на владиниот кабинет, освен за Бесмира Ејупи, потпишал решенија за испраќање и на други вработени во министерството на неколкумесечна испомош во ДКП-ата каде во летните месеци имало зголемен обем на конзуларни услуги.

„ Во текот на летните месеци во конзуларните претставништва каде има зголемен обем на работа поради тоа што нашата дијаспора патува дома се праќаат вработени од МНР на неколку месеци испомош за да се олесни издавањето на документи на шалтерите на конзуларните претставништва. “ – велат од МНР.

Освен решенија за испраќање на лица за испомош во ДКП-ата, пред напуштање на владиниот кабинет, министерот Османи пред две недели распишал и интерени конкурси за испраќање на околу 15-тина нови дипломати во дипломатско – конзуларните претставништва на Македонија ширум светот. Од МНР за ова велат дека станува збор за редовни административни циклуси, а дали ќе завршеле конкурсите зависело од новиот шеф на дипломатијата.

Ваквата одлука на Османи наиде на критика од Македонскиот дипломатски синдикат, од каде веднаш по распишувањето на огласот за Канал 5 изјавија дека процедурата за избор на нови дипломати во нормални услови трае од 1 до месец и половина, така што некоректно е, сега да се распишува конкурс во време кога за десетина дена очекуваат нов министер.

„Сметаме дека е некоректно и према колегите но и политички некоректно на 10 дена пред доаѓање на нов министер, министерот во заминување да носи одлука за тоа кој диполмати се соодветни за одредени места.-изјави Веле Трпевски – претседател на МДС .

Во меѓувреме, техничкиот премиер Талат Џафери на Фејсбук се пофали дека во галеријата уметнички слики на досегашните премиери во Владата ќе стои и негов портрет а објави и заедничка фотографија со авторот на портретот, на лпгп му се заблагодари на како што пишува маестралното сликање на неговиот премиерски портрет ..

Џафери е третиот технички премиер и согласно договорот од Пржино со владата ќе раководи до изборот на новиот владин кабинет што треба да се случи за една недела

притисни ентер