Георгиески: Се отстрануваа платформи од Канео до центарот на Охрид

Во Охрид денеска се отстрануваа шанкови и објекти на делот од брегот кај Канео на Охридското Езеро....

Тамошниот градоначалник Георгиески вели дека има значителен број на градби кои се уште треба да се отстранат..

Со него разговараше Игор Манасиевски.

ЛГБТ заедницата со жестока реакција на шегата на Ибрахимовиќ на Санремо

Портпаролот на политички организираниот дел од италијанската ЛГБТ заедница го обвини Златан Ибрахимовиќ за хомофобија по неговиот настап во Санремо.

Швеѓанецот беше специјален гостин на фестивалот во Лигурија, каде што пееше со Синиша Михајловиќ, и за момент особено ја налути ЛГБТ заедницата.

Водителот на настанот, уметникот Амадеус, го замоли Златан да замисли како би изгледал овој настан доколку преносот биде организиран од неговата куќа.

"Пејачи во дневната соба, девојки со Златан. Вие во кујната додека ми подготвувате кафе", рече Златан и го искоментира Ахиле Лауро:

„Него би го ставиле во гаражата да внимава на автомобили, крадците не би украле ништо бидејќи би се плашеле од него.

Лауро е италијански пејач кого многумина го споредуваат со Лејди Гага затоа што не се декларира како „тој“ или „таа“, туку како „тоа“.

Во разговор за Ла Република, претставникот на ЛГБТ заедницата го осуди говорот на Ибрахимовиќ и потсети дека ова не му е првпат на Швеѓанецот.

„Ибрахимовиќ во Шпанија покажа дека е склон кон хомофобични испади. Кога еден новинар го праша во 2010 година дали е хомосексуалец, тој му рече да ја донесе неговата сестра.

Марацо се осврна и на неодамнешниот конфликт меѓу Ибрахимовиќ и Лукаку, во кој Ибрахимовиќ беше ослободен од сите обвиненија, но Италијанецот смета дека, без оглед на одлуката на Уефа, Ибрахимовиќ расистички ги навредувал Лукаку и неговата мајка.

Папата Франциск во Ирак се сретна со шиитскиот духовен лидер

Како дел од неговата прва посета на Ирак, денеска папата Францис се состана со големиот ајатолах Али Систани, врховен верски водач на шиитите и апелира на важноста на одржливиот соживот во земјата опустошена од насилство и секташки конфликти.

Средбата на папата Франциско и Али Систани во светиот град Наџаф за време на ризичната турнеја на папата во Ирак, претставува прва и историска средба на папа и највисок шиитски духовен водач. Државната телевизија Ехбарија го покажа големиот конвој на Папата како се движи низ Наџаф, додека децата стојат покрај патот веејќи со ирачки и ватикански знамиња, пренесува Ројтерс.

По 55-минутната средба со Систани, папата Франциско се упати кон урнатините на древниот град Ур, кој се смета за роден град на Абрахам, татко на јудаизмот, христијанството и исламот, каде треба да одржи говор на меѓуверскиот состанок. После тоа, Папата ќе се врати во Багдад, каде што ќе ја води мисата во катедралата Свети Јосиф.

Систани е една од најважните фигури во шиитскиот ислам, како во Ирак, така и на други места во светот. 90-годишниот Систани ретко одржува состаноци и одбива да разговара со ирачките сегашни и поранешни премиери, велат блиски официјални лица. Систани се согласил да се сретне со папата, но без присуство на ирачки официјални лица, изјавил извор од претседателскиот кабинет.

Средбата со Франциск се одржа во скромниот дом на Систани во Наџаф, каде што престојува со децении.

Систани, кој претставува митски водач кај милиони шиитски следбеници, интервенирал за време на критичните ситуации во Ирак, кога земјата премина од една во друга криза.

Патнички авион принудно слета во САД - повторно проблеми со Боинг 737

Компанијата „Американ ерлајнс“ вчера објави дека Боинг 737 МАКС кој летал од Мајами до Њу Џерси бил итно приземјен откако капетанот исклучил еден од моторите поради можен технички дефект.

Авионот на летот број 2555 од Мајами со 95 патници и шест члена на екипажот безбедно слетал на аеродромот во Њуарк без инциденти, објави авиокомпанијата.

Евентуалниот дефект е поврзана со индикаторот за притисок или волумен на маслото во моторот и не е резултат на ништо поврзано со системот MCAS, кој претходно беше поврзан со две уривања на авиони 737 MAX во 2018 и 2019 година, поради што на овие авиони им беше забрането да летаат 20 месеци. Федералната агенција за авијација (ФАА) е известена за случајот и ќе испита за што точно станува збор.

Американ ерлајнс е прва американска авиокомпанија која ги врати авионите 737 MAX кон крајот на минатата година по одобрувањето на FAA.

притисни ентер