Гејтс: Дружењето со педофилот Епштајн ми беше огромна грешка

Бил Гејтс признал дека било огромна грешка што се дружел со осудениот педофил Џефри Епштајн и открил дека биле заедно на неколку вечери.

Во интервју за Си -Ен -Ен, Гејтс исто така призна дека бил многу тажен по разводот од сопругата Мелинда, а една од главните причини за разводот била неговата поврзаност со Епштајн.

Пријателскиот однос помеѓу Гејтс и Епштајн датира од 2011 година, кога Епштајн платил во Фондацијата Гејтс, но поради тоа, Гејтс жестоко се скарал со својата сопруга. Мелинда била бесна на неговата поврзаност со педофилот и рекла дека не сака ништо да има со него. Таа ангажирала адвокати за развод во 2019 година, кога средбите на Гејтс со Епштајн излегле во јавност.

Гејтс неколку пати го посетил Епштајн во неговата куќа, па дури и разговарал со него за неговиот брак, кога Епштајн го советувал да се разведе. Гејтс за Си -ен -ен изјавил дека и тој бил загрижен за Епштајн, кој се изјаснил за виновен и бил осуден во 2008 година за проституција со малолетници, години пред да го сретне Гејтс.

"Бев со него на неколку вечери со надеж дека ќе обезбеди милиони за филантропската организација поврзана со глобалното здравје преку неговите контакти. Кога видов дека ништо од ова нема да се случи, нашето дружење заврши. Беше голема грешка да го поминам времето со него и што му дадов важност. Имаше и други во слична ситуација, но јас згрешив “, нагласил Гејтс.

Неговиот портпарол рече дека Гејтс немал апсолутно никаква деловна врска или пријателство со Епштајн и дека нивните состаноци се исклучиво поврзани со филантропија. Презентерот на Си -Ен -Ен го прашал Гејтс дали жали за неодамнешните написи дека се однесувал лошо на работното место, но Гејтс не одговорил конкретно.

"Сигурно на сите им е жал, но време е да размислат и во овој момент морам да продолжам напред. Мојата работа ми е многу важна, и како семејство ќе постапуваме најдобро што можеме и ќе научиме нешто од овие настани", заклучил Гејтс.

Скандал: Советничка го јава градоначалникот на Бања Лука во неговиот кабинет (ВИДЕО)

На социјалните мрежи се шири видео на кое се гледа како девојка во канцеларија седи на грбот на градоначалникот на Бања Лука, Драшко Станивуковиќ, додека тој ја учи како да јава коњ.

Според блогот на Слободан Васковиќ, станува збор за Олга Бабиќ, вработена во Градската управа, за која се вели дека е негова десна рака, пренесува Кликс.ба.

„Го исправаш грбот и ми ги земаш јаките, како да се узди од коњ ...“, вели Станивуковиќ, додека девојката што седи на грбот вика „иха“. Потоа и дава инструкции како да управува со коњот, која нога, каде и како да удри, симулирајќи јавање. После тоа, девојката паѓа во прегратките на градоначалникот.

„Каков коњ си ...“, вели девојката и двајцата се смеат.

Медиумите во БиХ ја објавуваат веста за снимката, нарекувајќи ја скандалозна.

Израелскиот премиер за нуклеарната програма на Иран: Ги преминаа сите црвени линии

Премиерот на Израел, Нафтали Бенет изјави денеска дека, што се однесува до „нуклеарната програма“, Иран во голема мера ја минал недозволената граница и рече дека Израел нема да дозволи Техеран да поседува нуклеарно оружје.

Во својот прв говор пред Генералното собрание на ОН, Бенет рече дека Иран се обидува да добие доминација на Блискиот Исток под „нуклеарен чадор“ и повика на посилни меѓународни напори за запирање на иранските нуклеарни активности.

"Иранската нуклеарна програма е на крстопат. Сите црвени линии се преминати, инспекциите се игнорирани. И сето тоа минува низ нив", рече Бенет, кој во јуни оваа година стави крај на 12-годишното владеење на Бенјамин Нетанјаху како премиер.

Тој, исто така, стави до знаење дека Израел исто така може да дејствува еднострано против Иран.

"Иранската нуклеарна програма е во пресвртница, како и нашето трпение. Зборовите не можат да го запрат вртењето на нуклеарните центрифуги", рече Бенет.

Особено, тој побара американскиот претседател Џо Бајден да заземе построг став кон исламскиот режим во Техеран.

Бенет се противи на напорите на новата американска администрација насочени кон враќање во рамката на меѓународниот нуклеарен договор меѓу големите сили и Иран од 2015 година.

Под раководство на Доналд Трамп, САД се повлекоа од договорот во 2018 година.

Посебното мени за храна на Роналдо ги разбесни соиграчите од Јунајтед

Кристијано Роналдо вовел ново мени во тренинг центарот на Јунајтед, Карингтон, пишува The Sun. На него нема повеќе јаглехидрати, сокови и слатки.

Роналдо го прилагодил менито по своја желба, и тоа не им се допаднало на некои играчи на Манчестер Јунајтед. Португалецот обожава бакалар со салата, традиционално португалско јадење. Тука се појавил проблемот, бидејќи тоа не им се допаѓало на останатите соиграчи.

Наводно, играчите мрчат и му велат на Роналдо дека не е нутриционист, туку фудбалер.

"Роналдо обожува октопод, но остатокот од тимот не. Тој е зависник од протеини и авокадо, па готвачите често го среќаваат на општо разочарување на другите играчи во соблекувалната на Јунајтед. Тој побара од своите соиграчи да се откажат од пудингот што традиционално го јадат после ручек во петоците “, откри неименуван извор за британски Сан.

Роналдо ова лето се врати во Манчестер Јунајтед од Јувентус.

притисни ентер