ГАЗДИНСКИ ПРИЛЕПСКИ ЗЕЛНИК СО СПАНАЌ

Рецепт на: Драгица Петреска  Гледајте „Избор на најдобри рецепти“, секој ден од понеделник до четврток во 10.00 часот.

Потребни состојки: 1 кг брашно, 500 гр. спанаќ, 300 гр. сирење, 5 јајца, 1 филџан масло, ½ коцка квасец, 1 маргарин, малку палента, 2 лажички сол и 1 лажиче шеќер.

Постапка:

Во подлабок сад се става: брашно, 2 лажички сол, 1 лажиче шеќер, ½ коцка квасец и 1 јајце.

Се додава млака вода и масло и се замесува тесто.

Тестото требa добро да се измеси со рацe.

Откако ќе се измеси тестото се дели на 2 дела и се остава да отстои малку.

За тоа време се подготвува зарзаватот.

Сечканиот спанаќ се посолува, се поросува со палента и се гмечи со раце.

Се матат 4 јајца и во нив се додава дробено сирење.

Добиената смеса се додава во спанаќот, се додава малку масло и се меша.

Од едниот дел се сука поголема кора и се премачкува со ½ маргарин.

Се сече во форма на полжав, се витка како клопче и се остава да отстои.

Истата постапка се повторува со вториот дел од тестото.

Првото тесто се расукува во кора со големина колку тепсијата.

Откако ќе се оформи кората се става во претходно премачканата тепсија со маргарин.

Одозгора се распоредува претходно подготвениот зарзават со спанаќ, сирење и јајца.

Од второто тесто се суче поголема кора и се реди врз зарзаватот.

Се прават витки по краевите и се попарува со 100 мл. врело масло.

Се пече во загреана рерна 10 минути на 250 степени.

Потоа се намалува на 170 степени и се пече уште 20-тина минути.

Најмалку петмина уапсени пред белоруската амбасада во Москва

Најмалку пет лица се уапсени за време на вечерашниот протест пред белоруската амбасада во Москва.

По двочасовните мирни протести против резултатите од претседателските избори во Белорусија, руската полиција растури група од 200 демонстранти и уапси најмалку пет лица, јавува ТАСС.

По објавувањето на резултатите од претседателските избори во Белорусија, на кои сегашниот претседател Александар Лукашенко освои повеќе од 80 проценти од гласовите, избувнаа протести во целата земја.

За време на тридневните протести во Минск и другите белоруски градови, едно лице загина, а повеќе од 6.000 лица се уапсени.

Малолетната ќерка на Моника Белучи стана заштитен лик на Долче и Габана

Познатиот бренд Dolce & Gabbana има нова муза - тоа е 15-годишната Дева Касел, ќерка на италијанската актерка Моника Белучи и францускиот актер Винсент Касел, која се чини дека има светла иднина во светот на модата.

Тинејџерката, која очигледно ја наследи безвременската убавина од нејзината убава мајка, деновиве снимаше кампања за новиот парфем „D&G“ Shine на бреговите на италијанското езеро Комо во провинцијата Ломбардија.

Секако, присуството на Дева предизвика голем интерес кај папараците и медиумите, а нејзината благосостојба и безбедност внимателно ги следеа грижливите родители - иако се разведоа во 2013 година, Моника и Винсент учествуваат подеднакво во воспитувањето на 15-годишната Дева и нејзината петгодишна сестра Леони.

\

Дева дефинитивно се обидува да ја заштити својата приватност во секое време и е многу внимателна со објавите на социјалните мрежи, но за жал, и таа неодамна се најде под оган од злонамерните интернет тролови кои почнаа да шират озборувања за тоа како таа се подложува на козметичка хирургија, т.е. ја обвинија дека ги зголемила усните.

- Ве молам, јас сè уште немам 16 години ... Нормално е тинејџерите да поминат низ физички промени, особено на оваа возраст. Никогаш не размислував за каква било постапка и знам дека моите родители никогаш не би го дозволиле тоа. Човечкото тело се менува, затоа ве молам уште еднаш, размислете пред да започнете да ширите бесмислени, глупави и лажни вести за младите – им одговори Дева.

Шпанија забрзано гради болница поради зголемениот број заболени од корона

Бројот на нови случаи на коронавирус во Шпанија денеска се зголеми за скоро 1.700, а во овие бројки не е опфатен Мадрид, кој не даде информации заради технички проблеми.

Од укинувањето на строгите рестриктивни мерки пред шест недели, Шпанија се обидува да го спречи ширењето на коронавирусот.

Иако просечниот дневен број на заразени лица бил помалку од 150 во јуни, околу 1.500 нови случаи се регистрираат секој ден во првите 12 дена од август.

Како резултат, војската брзо гради нова полска болница во Сарагоса, главниот град на Арагон, регион кој сега е жариште на коронавирусот.

притисни ентер