Газдата на Ла Лига за Суперлигата: Проблем е што фудбалерите имаат шест,а сакаат седум Ферариња

Организаторот на шпанското фудбалско првенство Ла Лига денеска одржа состанок на 17 прволигашки клубови на кои не биле поканети Реал Мадрид, Барселона и Атлетико, поради обидите за воспоставување на Суперлигата.

Од влезот во Суперлигата стравува претседателот на Ла Лига, Хавиер Тебас. Во исто време, претседателот на Барселона преку медиумите објави дека продолжуваат со проектот.

"На состанокот, клубовите едногласно и енергично ги отфрлија плановите за создавање на натпреварувањето. Сите клубови цврсто веруваат во спортските заслуги како единствен критериум за влез во меѓународни клупски натпреварувања преку националните лиги", се вели во соопштението на Ла Лига по состанокот.

„Глобалното спротивставување изразено последните денови потврди дека една европска елитистичка лига е неодржлива и непожелна“, додаваат тие во соопштението.

Доцна во неделата вечер, 12 богати клубови, предводени од претседателот на Реал, Флорентино Перез издадоа соопштение со кое започнаа Супер лига што ќе им донесе дополнителни пари во време на намалување на приходите предизвикани од пандемијата на коронавирус. Овие клубови имаа намера „што е можно порано“ да се повлечат од Лигата на шампиони на УЕФА и да се натпреваруваат во текот на неделата во својата Супер лига, во која ќе има вкупно 20 клуба. За време на викендите, тие би играле на домашните шампионати.

Претседателот на Ла Лига, Хавиер Тебас жестоко го критикуваше Перез последните денови, а играчите од некои шпански клубови излегоа на теренот со маици со пораки напишани против Суперлигата.

"Мојот став отсекогаш бил јасен. Не станува збор за приход, туку за рационализација на трошоците. Тие велат дека проблемот е што приходите не се толку многу и што играчите имаат шест Ферарија наместо седум. Проблемот е во дистрибуцијата. Суперлигата ќе биде крај на Ла Лига. Зошто да сменам нешто што расте?Да се ​​задоволи алчноста на поединци кои сакаат да купат уште едно Ламборџини? На крајот, ако сè е добро како што велат, тогаш зошто работеа во тајност?" се чуди Тебас.

„Супер лигата не ги почитува малите клубови“, рече играчот на Кадиз, Иван Алехо.

"Флорентино Перез вчера рече дека луѓето не сакаат да го гледаат Елче - Ваљадолид или Елче - Хуеска. Тој не сака да го гледа, јас уживам да го гледам тимот од мојот роден град. Сигурно секој ужива да го гледа својот клубски натпревар против Реал Мадрид или Барселона ", додаде Алехо, роден пред 26 години во Ваљадолид.

Под притисок на владите, Уефа и ФИФА, медиумите и дел од навивачите, сите основачи јавно се повлекоа, освен Реал Мадрид, Барселона и Јувентус.

"Проектот сега е во мирување. Суперлигата постои, друштвото за управување е сè уште таму, но половина од нашите членови се уморни од тоа што го поминаа во првите 24 часа", рече синоќа Перез на шпанското радио Кадена СЕР.

"Сите продолжуваме. Барселона размислува и за тоа што можеме да сториме. Постои идеја дека меѓу 20-те клубови од Суперлигата ќе има по четири од Шпанија, Италија ... Бараме шема. Клучно е да се најде формат што би бил привлечен и особено млад затоа што сите гледаат помалку фудбал и поминуваат време на PlayStation и други платформи “, додаде тој.

Џеј Ло во секси поза, чија е раката на нејзиниот задник? (ФОТО)

Додека има гласини за наводно помирување на поранешната двојка, Џенифер Лопез и Бен Афлек, Лопез реши да ги игнорира сите гласини и да се посвети на работата.

Таа снима во Мајами, а нејзиниот стилист Роб Зангарди објави фотографии од Џеј Ло во предизвикувачка модна комбинација. Носи црвен фустан со длабок шлиц и наметка.

Модната комбинација ја надополнила со големи обетки и неутрална шминка.

„Тој сјај на Џеј Ло“, напишал стилистот покрај фотографијата.

Освен што нејзините обожаватели делат комплименти, тие забележале и нечија рака на нејзиниот задник.

„Ова е најсексипилното нешто што некогаш сум го видела“, „Каде можам да се пријавам за да работам со тебе?“, „Кој е среќникот што ти го држи задникот?“, „Кралица“, се само некои од коментарите.

Имено, човекот на фотографијата е шминкерот Скот Барнс.

Ги имитира топлес позите на Ирина Шајк, па доби повеќе лајкови (ВИДЕО)

Снимката со Ирина Шајк, во кое ги покрива градите со раце, на Инстаграм ја погледнале 1,5 милиони луѓе, но пародијата на австралиската комичарка собрала дури 800 000 прегледи, и тоа за три дена помалку.

Селест Барбер се прославила со ироничните и смешни имитации на совршени, често нереални фотографии од познати личности, а последна на удар беше 35-годишна руска манекенка.

„Буахахааха“, „Ме убиваш секој пат“, „Умирам од смеа“, се само некои од реакциите, кои се прилично чести кога станува збор за нејзините имитации, на кои таа ја изгради својата слава на Инстаграм.

Имено, 7,9 милиони луѓе ја следат на таа социјална мрежа.

Кинески ровер ноќеска ќе се обиде да слета на Марс

Кина треба да се обиде да го спушти својот прв ровер на Марс вечерва околу 1 часот по полноќ. Станува збор за многу ризичен потфат што успешно го постигнале само половина од леталата што стигнале до Црвената планета.

Слетувањето е предвидено за сабота во 1 часот по полноќ, иако засега Кинеската национална вселенска агенција (ЦНСА) сè уште официјално не го потврдила тоа.

Планирана е мисијата наречена Тијанвен-1 (Прашања до рајот) во две фази. Првата фаза, испраќањето на леталото во орбитата на Марс, беше успешно завршена. За време на втората, кинеското вселенско летало би требало да спушти орбитер и ровер на Марс.

Тијанвен-1 се состои од три компоненти: орбитер, летало и роботско возило, а масата на целото вселенско летало е околу 5 тони. Ќе се обиде да слета на копно со роверот на површината, додека орбитерот ќе продолжи да кружи околу Црвената планета.

Роверот со соларен погон е тежок 240 килограми, а по слетувањето три месеци ќе бара биомолекули и други знаци на живот, по што неговата мисија завршува. Орбитерот, пак, треба да кружи околу Марс уште две години.

Роверот наликува на роверите на НАСА 2000 Спирит и Опортјунити, а се напојува со соларни панели.

Кога станува збор за истражување на Црвената планета, досегашната статистика е добро позната - скоро половина од сите претходни обиди не успеале. Првиот обид на Кина да испрати сателит „Јингхуо-1“ на Марс пропаднал бидејќи нејзиниот руски носач престанал да работи и се урна во Тихиот океан.

Доколку Тјанвен-1 безбедно слета на тлото на Црвената планета, тоа ќе биде првото слетување на Марс во последните неколку децении, што не било извршено од НАСА. Иако Советскиот сојуз го спушти леталото на површината на Марс во 1971 година, тоа престанало да работи 110 секунди по слетувањето, по што е изгубен контакт со него. Досега само САД успеале да слетаат на Црвената планета, осум пати од 1976 година.

Повеќе од половина од леталата што требало да ја допрат земјата на Марс или експлодирале, или изгореле, или се скршиле на површината.

Во случај мисијата да успее, Кина ќе стане трета земја во светот која успешно ќе слета на површината на планетата или втора чиј ровер детално ја истражува оваа далечна планета.

притисни ентер