Галант: Шеесет отсто од терористите на Хамас се убиени или ранети

 Израелскиот министер за одбрана Јоав Галант изјави дека израелските одбранбени сили (ИДФ) убиле или раниле 60 отсто од терористите на Хамас и дека повеќето од баталјоните на исламистичката организација се разбиени.

Галант го даде коментарот денеска пред Парламентот, јавија израелските медиуми.

Израел го најави целосното уништување на Хамас како воена цел по масакрите извршени од Хамас и другите екстремистички групи на 7 октомври.

Галант повика на создавање политичка алтернатива за владеењето на Хамас во Појасот Газа. Меѓутоа, израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху досега одбиваше да претстави план за администрација и обнова на Газа по завршувањето на војната. /МИА

Метеорска кариера на Лара Трамп- какви други тајни крие семејството на екс претседателот?

Кога Лара Трамп го зазеде централното место на републиканската национална конвенција во вторникот вечерта, тоа беше момент кој ја симболизира „смената на гардата“ во семејството Трамп.

Кога Лара Трамп го зазеде централното место на републиканската национална конвенција во вторникот вечерта, тоа беше момент кој ја симболизира „смената на гардата“ во семејството Трамп што се случи по неговиот пораз на претседателските избори во 2020 година, пишува Би-Би-Си.

Облечена во црно и со блескава значка со американско знаме, таа го искористи ударниот момент за да ги запознае гласачите со понежната страна на нејзиниот свекор, фокусирајќи се на неговата улога како дедо на нејзините две мали деца.

Поддржувачите на партијата дивееја додека таа ја креваше тупаницата и зборуваше за обидот за атентат во саботата, имитирајќи ги постапките на Трамп на митингот во Батлер, Пејсинг, откако куршум за влакно ја промаши неговата глава.

„Можеби сте виделе страна на Доналд Трамп во саботата за која не сте биле сигурни дека постои додека не сте ја виделе со свои очи“, им рече таа на толпата.

Лара Трамп има 41 година и сега е копретседател на Републиканската партија. Таа беше избрана за улогата од нејзиниот свекор, бидејќи тој се кандидира за уште еден мандат во Белата куќа и раководи со партискиот апарат цврсто под негова контрола.

Г-ѓа Трамп, нејзиниот сопруг Ерик и неговиот постар брат Дон Џуниор се појавија како водечки гласови на семејството во кампањата на Трамп против претседателот Џо Бајден и тие се едни од највлијателните фигури во неговата политичка орбита.

Спротивно на тоа, Иванка Трамп, најстарата ќерка на Трамп и нејзиниот сопруг Џаред Кушнер - моќна двојка која уживаше високи позиции во Белата куќа по победата на Трамп во 2016 година - останаа надвор од политиката во последните четири години.

Лара беше првиот член на семејството кој официјално зборуваше на оваа конвенција и нејзиното присуство предизвика интерес не само за нејзината улога во семејството, туку и за сите понатамошни политички амбиции.

„Мислев дека е фантастична“, рече Алина Хаба, правната портпаролка на Трамп, која се прослави бранејќи го во случајот за граѓански сексуален напад во Њујорк.

„Мислам дека зборуваше од срце. Зборуваше за мајките. Зборуваше за него како дедо - работи за кои само таа може да зборува“.

Долгогодишните набљудувачи очекуваат дека важноста на Лара Трамп во семејството само ќе расте.

„Нејзиниот говор беше нејзин вовед во нацијата во голема мера, бидејќи, додека таа имаше улоги во кампањата претходно и додека беше дел од внатрешниот круг и семејната орбита на Трамп во последните осум години, ова е прв пат таа да биде ставена во улога на вистинската моќ во рамките на Републиканската партија“, рече Ерик Кортелеса, новинар кој неодамна направи интервју со г-ѓа Трамп за списанието Тајм.

„И таа е во позиција каде што сака да се докаже не само како ефективен претставник на Трамп, туку и како политички оператор. Ќе видиме како тоа ќе се одвива во текот на следните четири месеци додека таа копретседава со Републиканската конвенција ( RNC).“

Мишел Мерел, републиканска државна комисија за округот Бровард, Флорида, рече дека назначувањето на г-ѓа Трамп во RNC направи „огромна разлика“.

„Прибирањето средства помина низ покривот... не ни беше многу добро пред тоа. Промената во раководството беше клучната разлика“, рече таа. „Тоа ја оживеа партијата, тоа навистина го направи.

Некои гледаат паралели помеѓу улогата на Лара и Ерик Трамп во оваа претседателска кампања и улогата на Џаред и Иванка во 2016 година. Сепак, Ерик има истакната улога во Организацијата Трамп и најверојатно ќе делува како очи и уши за огромната деловна империја на неговиот татко доколку Трамп ја освои Белата куќа.

Лара е позиционирана да го продолжи својот подем во Републиканската партија, но има уште еден Трамп кој можеби има амбиции да изгради политичка династија, рече Ерик Кортелеса.

„Дон Џуниор вели дека не го интересира политиката, но сите околу него, вклучително и неговата снаа и брат, мислат дека тој навистина има политички амбиции“, рече тој.

„Всушност, Лара Трамп ми рече во едно неодамнешно интервју - „ако има Трамп кој ќе се кандидира за повисока функција, внимавајте на Дон“.

Ерик и Дон Џуниор се постојано присутни околу нивниот татко и се собраа околу него од обидот за атентат. Тие, исто така, наводно биле меѓу најгласните кога станувало збор за изборот на Џеј-Ди Венс за потпретседател на Трамп.

Дон Џуниор, миленик на базата Направете ја Америка повторно голема (МАГА), се појави емотивно во понеделникот вечерта додека Доналд Трамп влезе во конгресната сала со херојски пречек.

Говорејќи на настан на маргините на конвенцијата, тој харизматично зборуваше за понежната страна на неговиот татко - и како негова снаа, го претстави како дедо и семеен човек.

Тоа е стратегија за јавна комуникација која се обидува да ги ублажи нападите на демократите врз Трамп како авторитарна закана за демократијата доколку тој се врати на функцијата.

„Можеби имаме разговори кои го менуваат светот, а тој го прекинува и зборува за своите внуци 15 минути“, изјави Дон Џуниор пред присутните.

Но, акцентот на семејното единство и љубов не го крие фактот дека некои клучни членови досега не беа присутни на Републиканската национална конвенција.

Сопругата на Трамп, Меланија, ретко се појавува во јавноста со својот сопруг и не е видена во јавноста со него од пукањето на митингот.

Нивниот син Барон (18), исто така допрва треба да се појави на конгресот. Тој со години беше држен подалеку од очите на јавноста, но доби овации на неодамнешниот митинг на Трамп во Мајами, сигнализирајќи дека и тој може да има политичка иднина.

Линда Сток, потпретседател на Клубот 47 САД, кој беше домаќин на Трамп за неговиот 78-ми роденден во јуни, ја отфрли идејата дека Меланија и Барон нема да се појават на конвенцијата.

„Неговото семејство беше секогаш тука за него, од првиот ден“, рече таа.

Запрашана дали гледа некој конкретен член од семејството Трамп како вовед во следната фаза од политиката на МАГА, г-ѓа Сток рече дека ќе треба да почекаме и да видиме.

Потоа застана и додаде: „Можеби Барон“.

Принцеза од Дубаи се развела од сопругот преку Инстаграм: Бидејќи си зафатен, еве вака

Ќерката на владетелот на Дубаи, шеиката Махра Бинт Мохамед Бин Рашид Ал Мактум, го напушти својот сопруг Ман Ал Мактум преку Инстаграм.

„Драг мажу, бидејќи си преокупиран со други, вака го објавувам нашиот развод. Се разведувам од тебе. Чувај се. Твојата поранешна сопруга“, пишува во објавата.

Двојката се откажала еден од друг на социјалните мрежи и двајцата ги отстранија сите објави на кои се појавуваат заедно на своите профили. Тие се венчаа пред нешто повеќе од една година, во мај 2023 година, а во мај оваа година добија ќерка. За оваа објава се уште никој официјално не проговорил – ниту „кралското“ семејство, ниту наводно напуштениот сопруг.

Некои мислат дека нејзиниот профил бил хакиран, додека други ја слават нејзината „храброст да се залага за нејзините права“. Како и да е, сигурно е дека за оваа приказна ќе се слуша повеќе... Инаку, Махра е ќерка на Мохамед бин Рашид Ал Мактум, владетелот на Дубаи и премиер на Обединетите Арапски Емирати. Студирала во Обединетото Кралство и редовно се залага за правата на жените во нејзината земја. Нејзиниот сопруг, од друга страна, е познат по дружењето со озлогласениот Ендру Тејт, самопрогласен женомрзец, обвинет за трговија со луѓе и силување.

Дали е возможно ГТЦ да го врати стариот сјај?

Откако во Градскиот трговски центар падна клима, а со неа и дел од плафонот, повторно се отвора прашањето во каква состојба е некогашниот архитектонски симбол на Скопје и каква ќе биде неговата иднина?

Директорот на ГТЦ Ѓоко Трајчевски за Канал 5 објаснува дека станува збор за дуќан кој е затворен повеќе од 10 години, па најверојатно поради корозија држачите од климата попуштиле. Тој вели дека тие се немоќни да сторат било што, бидејќи дуќаните се приватни и одрќувањето е одговорност на сопствениците.

-Над кровот поставена е надворешна единица клима пред повеќе од 10 години, претпоставуваме држачите попуштиле и климата паднала и затоа се срушил и кровот, а дуќанот е затворен повеќе од 10 години. Апелирам до сите сопственици на деловен простор да си ги проверат надворешните единици односно држачите, доколку се кородирани, оштетени да не дојде до вакви ситуации да си ги променат,- - Ѓоко Трајчевски – директор на ГТЦ.

Овој настан е само последен во низа кој најдобро ја покажува тажната состојба во која се наоѓа нашиот архитектонски бисер ГТЦ, што е најстар трговски центар во поранешна Југославија.

Се повеќе продавници се празни, а немасто луксузни брендови се почесто го гледаме ова. (инсерт затоврена продавница)

Најгорниот кат на тровскиот е речиси празен што е целосно несфатливо, имајќи предвид дека ГТЦ се наоѓа во најстрогиот и најатрактивниот дел од градот. Наместо граѓани тука шетаат бездомни животни за кои трговскиот центар станал засолниште.

Во некогашниот омилен трговски центар на скопјани голем дел од дуќаните зјаат празни и затворени, а тоа најдобро може да се забележи со искачување кон горните катови.

За запуштеноста и нефукционалноста на објектот сведочат и искршените плочки, празните жадрињери и несреденото зеленило , распаднатата плафонска ламперија од која висат извлечени кабли. Не работат и дел од ескалаторите, а во делови низ објектот можат да се забележат и отпадоци.

Граѓаните кои ги анкетиравме се сеќаваат на трговскиот центар како еден од главните симболи на градот, за кој порано пишуваа познати светски архитекти како објект со кој можеме да се гореедме..

- Кога трговски го пуштија порано беше актракција за нас скопјаните, убаво фино се на едно место имавме, после Нама што ни беше претходно. Меѓутоа сега е празен, сега е запуштен и не се одржува како што треба, а инаку е многу фунционален во однос на другите, има прилази од сите страни затоа го гуштавме и не дававме да му се смени изгледот..

- Треба да се поправи, да се реновира, да се дотера. Метропола нели сакаме да биде Скопје? Па тоа личи на метропола? Неможеш долу да отидеш до тоалет.

Изграден пред 51 година, ГТЦ сега нема ни дел од славата која некогаш ја имаше. Во годините по осамостојувањето нанапред беше затоврен со импровизиран покрив, дел му беше срушен за изградба на монтажен лифт. План за негова обнова имаше Владата на Грувски, со цел тој да се обнови целосно и да има баркна фасада. Тоа беше повод за протести и гушкање на ГТЦ. За жал освен неколку дневно гушкање, по прмената на Власта, за него не беше направено буквално ништо.

притисни ентер